«Արցախի դրոշը ծածանեցինք հեռավոր Պատագոնիայում». Գագիկ Գասպարյան
ՀԲԸՄ-ի Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղը առաջիններից մեկը դարձավ, որ անսաց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման կոչին և միանգամից գործուն քայլեր ձեռնարկեց շարժման հանրահռչակման հարցում:
Համերգարշավն արդեն մեկնարկել է, որի ընթացքի և վերջինիս առնչվող այլևայլ հարցերի շուրջ է «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը համերգների գեղարվեստական ղեկավար,արգենտինաբնակ երաժիշտ, ՀԲԸՄ–ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ Գագիկ Գասպայանի հետ:
-Գագի՛կ, ի՞նչ հանգրվանի է հասել համերգարշավը:
–Ինչպես արդեն նշել ենք, ՀԲԸՄ-ի Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի սկսած համերգարշավն իրականացվում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման շրջանակներում: Կազմակերպչական հարցերը համակարգում եմ ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչությանպատվավոր անդամ, ՀԲԸՄ–ի Արգենտինայի մասնաճյուղի փոխատենապետ, համերգների ընդհանուր պատասխանատու Անտոնիո Սարաֆյանի հետ: Համերգներից գոյացած ողջ հասույթով երաժշտական գործիքներ ենք գնելու Արցախի դպրոցների, մանկապարտեզների և մշակութային կենտրոնների համար: Արդեն մեկ դաշնամուր նվիրաբերել ենք Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր համայնքի Հովհաննես Թումանյանի անվան միջնակարգ դպրոցին և երկու դաշնամուր՝ Ստեփանակերտի թիվ 4 մանկապարտեզին:
Տեղի ունեցող բոլոր համերգները խաղաղության կոչ են՝ ուղղված համայն մարդկությանը և արցախցու խաղաղ, անվտանգ ապրելու իրավունքը խոչընդոտող պետություններին:
Համերգները մեկնարկեցինք մայիսի 4-ին՝ Բուենոս Այրեսում, ապա մայիսի 6-ին շարունակեցինք Կորդոբայում, հունիս 14-ին համերգ կայացավ Նյու Յորքում:
Համահայկական այս ծրագիրը գնալով մեծ արձագանք է ստանում հատկապես օտար հանդիսատեսի և երաժիշտների կողմից:
Խոսքիս վառ ապացույցն է օրեր առաջ Հարավային Ամերիկայի Պատագոնիայի մարզում կայացած երկու համերգները, որոնցից առաջինը հունիսի 2-ին Ռոկա քաղաքում էր՝ Պատագոնիայի մշակութային հիմնադրամի դահլիճում: Այս համերգը կազմակերպվել էր մշակութային այդ ամենակարևոր հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ:
Ի դեպ, Պատագոնիայով վերջանում է Հարավային Ամերիկայի սահմանը:
Հանդիսատեսին ներկայացանք դուդուկի, դաշնամուրի և լարային գործիքների կվարտետով՝ հնչեցնելով Կոմիտասի անմահ ստեղծագործությունները: Ինձ հետ միասին ելույթ ունեցան երաժիշտներ՝ վրացի ջութակահարներ Վիտալի Բուժիաշվիլին և Գելա Գելաշվիլին, արգենտինացի ալտջութակահար Կոստանցիա Խուան Բաուտիստան, արգենտինացի դաշնակահարուհի Մարիանելլա Գարսիա Պերեզը, ուկրաինացի ջութակահար Էլվիրա Ֆասևան: Այս տաղանդավոր մարդիկ հիմնադրամի սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտներն են:
Համերգին այլազգի երաժիշտների ներգրավումը կապված էր այն հանգամանքի հետ, որ ցանկանում էինք հայկական մշակույթը նաև օտարներին ներկայացնել: Ռոկայում հայկական համայնք չի գործում, ընդամենը հինգ հայ է ապրում՝ Հայկ Քաջբերունյանը, Սոնա Հարությունյանը, Դիանա Ֆերմանյանը, Արմեն Գրիգորյանը, Սոֆյա Սարգսյանը, ովքեր տաղանդավոր արվեստագետներ են և քաղաքի մշակութային կյանքում շատ կարևոր մարդիկ: Նրանք նույնպես, իբրև հայ՝ իրենց հոգու պարտքը կատարեցին՝ համերգի ժամանակ բալետային կատարումներով ելույթ ունենալով:
Համերգի հասույթը փոխանցեցինք Պատագոնիայի մշակութային հիմնադրամին՝ այս միջոցով հայ ժողովրդի կողմից օժանդակություն ցուցաբերելով այնտեղ աշխատող երաժիշտներին և, միաժամանակ, շնորհակալություն հայտնելով այն երաժիշտներին, ովքեր առանց որևէ տեղեկություն ունենալու Արցախի մասին՝ անշահախնդրորեն միացան «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը:
Հաջորդ համերգը, կրկին նույն երաժշտական կազմով, կայացավ հունիսի 4-ին` Ռոկայից 600 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բարիլոչե քաղաքի «Կամպինգ մուզիկալ Ժաո-ժաո» ճանաչված համերգասրահում: Ինչ վերաբերվում է Բարիլոչեյում ապրող հայերի թվին, ապա այնտեղ ընդամենը քսան հայ է ապրում, որոնցից Ալեխանդրո Ավետիսյանի, Սիլվիա Չոլուկյանի, Գաբրիել Կալիպսյանի, Կարինա Կեդիկյանի, Ասպե Սարաֆյանի և Անդրեաս Դավիթյանի ջանքերով կազմակերպվեց համերգը:
– Ի՞նչ տպավորություններով եք վերադարձել համերգներից:
– Տպավորությունները, իրոք, հիանալի են: Շատ ուրախ եմ, որ Արցախի դրոշը ծածանեցինք հեռավոր Պատագոնիայում:
Հնարավորություն ունեցանք նաև օտարազգի մարդկանց ներկայացնելու ոչ միայն հայկական մշակույթը, այլև խոսելու Արցախի, Հայաստանի և Հայոց ցեղասպանության մասին:
Մշակույթը հզոր ուժ է՝ աշխարհի քարտեզի վրա ցույց տալու Հայաստանն ու հայ ժողովրդին: Հանդիսատեսը պարզապես հիացած էր կոմիտասյան երաժշտությամբ. նրանք ժպտալով մոտենում էին ինձ և ասում, որ Կոմիտասի երաժշտությունն օրհնված է, այն իրենց ներաշխարհի վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել:
Համերգները լայնորեն լուսաբանել են տեղական գրեթե բոլոր լրատվամիջոցները: Հայկական մշակույթի, Արցախի, Հայաստանի, համահայկական շարժման վերաբերյալ հարցազրույց եմ տվել «Ռիոնեգրո» թերթին, որը 40 միլիոն մարդու է հասանելի՝ ներառյալ համացանցով:
-Մտածել եք այն մասին, թե ո՞րն է «Դու՞ ինչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման բուն առաքելությունը:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած կարևոր շարժումը նախևառաջ մեծապես նպաստում է ինչպես Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, այնպես էլ՝ հեռավոր քաղաքներում ապրող սակավաթիվ հայերի համախմբմանը, միմյանց ճանաչելուն, ինչպես եղավ Ռոկայի և Բարիլոչեի հայերի դեպքում: Պետք է տեսնեիք մեր հայրենակիցների ոգևորությունը, ովքեր մինչև վերջ իմ կողքին էին գտնվում՝ պատրաստակամորեն օգնելով կազմակերպչական հարցերում:
Շարժման ձեռքբերումներից է նաև բազմաթիվ օտար մարդկանց Հայաստան այցելելուն նպաստելը. նրանք իմանալով Հայաստանի մասին, շատ են տպավորվել և ցանկություն հայտնել տեսնելու մեր երկիրը:
Առհասարակ, համերգներին ներկա տարբեր ազգությունների մարդկանց միշտ հորդորում եմ դրախտավայր Հայաստանն ու Արցախը տեսնելու գնան:
Համերգարշավը շարունակվում է. հաջորդիվ՝ օգոստոսի 10-ին, արգենտինյան Սալտա քաղաքում ելույթ կունենամ՝ դուդուկահար, հոբոյահար Սարո Դանիելյանի և սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ: Համերգներ կկազմակերպվեն նաև Բրազիլիայում և Չիլիում:
Համերգներին, ընդհանուր առմամբ, նախատեսվում է շուրջ 200 օտարազգի երաժիշտների մասնակցություն՝ ներառյալ Սալտա քաղաքի սիմֆոնիկ նվագախումբը: Այս հանգամանքն էլ, կարծում եմ, կարելի է լուրջ նվաճում համարել:
Անհամբեր սպասում ենք սեպտեմբեր ամսին Հայաստանում կայանալիք մեծ համերգին, որն էլ կամփոփի ՀԲԸՄ-ի Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի «Դու՞ ինչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման շրջանակներում տեղի ունեցող ձեռնարկները: Համերգին ելույթ են ունենալու Նորայր Դավթյանի ղեկավարած Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը, Հայաստանի պարի պետական անսամբլը, ճանաչված երգիչ-երգչուհիներ:

Gagik Gasparyan: “We waved the national flag of Artsakh in Patagonia”
The Buenos Aires Chapter of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) became the first to respond to the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the RA Ministry of Diaspora and immediately took action to make the movement popular.
The concert series has already been launched, and Hayern Aysor’s correspondent talked about the series and other related issues with the artistic director for the concerts, Argentina-based Armenian musician, Honorary Member of AGBU Argentina Gagik Gasparyan.
Hayern Aysor: Gagik, how is the concert series going?
Gagik Gasparyan: As we have already mentioned, the concert series is organized by AGBU Buenos Aires Chapter and is part of the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the RA Ministry of Diaspora. The organizational issues are coordinated by Honorary Member of the AGBU Central Board, Vice-Chairman of AGBU Argentina Chapter, general correspondent of the concerts Antonio Sarafian. All proceeds from the concerts will be used to purchase musical instruments for schools, kindergartens and cultural centers in Artsakh. We have already donated a piano to the Hovhannes Tumanyan Middle School in the Ishkhanadzor village of the Kashatagh region and two pianos to Kindergarten #4 in Stepanakert.
All the concerts serve as a call for peace addressed to all mankind and to the states hindering exercise of the right of the people of Artsakh to live in peace and safety.
The concerts were launched on May 4 in Buenos Aires, continued in Cordoba on May 6, and another concert was held in New York on June 14.
This pan-Armenian movement is sparking great reactions, especially among foreigners and foreign musicians.
Brilliant evidence of this are the two concerts held in Patagonia (South America), the first of which was held in the hall of the Cultural Foundation of Patagonia in the city of Roca on June 2 and organized with that major cultural foundation.
As a matter of fact, Patagonia is on the tip of the border of South America.
The concert featured performances of the immortal songs of Komitas by a quartet of musicians playing the duduk, the piano and string instruments. I performed with Georgian violinists Vitaly Buzhiashvili and Gela Gelashvili, Argentine violist Kostantsia Juan Bautista, Argentine pianist Marianella Garcia Perez and Ukrainian violinist Elvira Faseva. These talented people are the musicians of the Foundation’s symphony orchestra.
We invited foreign musicians to perform because we wanted to present Armenian culture to foreigners as well. There is no Armenian community in Roca. There are only five Armenians, including Haik Kajberunyan, Sona Harutyunyan, Diana Fermanyan, Armen Grigoryan and Sofya Sargsyan, who are talented artist and very important cultural figures in the city. As Armenians, they also fulfilled the duty of their soul and performed ballet dances during the concert.
We transferred all the proceeds from the concert to the Cultural Foundation of Patagonia as a way of showing the support of the Armenian people to the musicians based in Patagonia and expressing gratitude to the musicians who unconditionally joined the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement without knowing anything about Artsakh.
The next concert was held with the same musicians on June 4 at the Camping Musical Jao-Jao Hall of the city of Bariloche, which is located 600 km away from Roca. As for the number of Armenians living in Bariloche, there are only 20 Armenians, including Alejandro Avedisian, Silvia Choloukian, Gabriel Kalipsian, Karina Kedikian, Aspe Sarafian and Andreas Davitian, who helped organize the concert.
Hayern Aysor: What are your impressions of the concert?
Gagik Gasparyan: I truly have wonderful impressions. I am very glad that we waved the national flag of Artsakh in the distant Patagonia.
We also had a chance to not only present Armenian culture to foreigners, but also talk about Artsakh, Armenia and the Armenian Genocide.
Culture is a powerful force that can help show Armenia and the Armenian people on the world map. The audience was simply charmed by the music of Komitas. They would approach me with smiles on their faces and tell me that the music of Komitas is blessed and that it had had a great impact on their inner world.
Almost all media outlets provided wide coverage of the concerts. I gave an interview devoted to Armenian culture, Artsakh, Armenia and the pan-Armenian movement to Rionegro newspaper, which has 40,000,000 subscribers and even has a website.
Hayern Aysor: Have you thought about what the main mission of the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement is?
Gagik Gasparyan: The major movement launched by the RA Ministry of Diaspora first and foremost fosters the strengthening of Armenia-Diaspora relations and the consolidation of the few Armenians living in distant cities. It also helps them get to know each other, as was the case for the Armenians of Roca and Bariloche. You simply had to see how excited our compatriots were. They stood by my side until the end and helped organize the concerts with willingness.
One of the achievements of the movement is that it makes many foreigners want to visit Armenia. When they learned about Armenia, they were very impressed and expressed the desire to see our country.
In general, I always urge foreigners attending the concerts to visit Armenia and Artsakh, which are heavenly lands.
The concert series continues. On August 10, I will perform with dudukist, hobo player Saro Danielian and the symphony orchestra in the Argentine city of Salta. There will also be concerts in Chile and Brazil.
The concerts are expected to feature performances by about 200 foreign musicians, including the musicians of the symphony orchestra of Salta. I think this can be considered a serious achievement as well.
We are impatiently waiting for the big concert, which will be held in Armenia in September and will wrap up the events of AGBU Buenos Aires that are being held as part of the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement. The concert will feature performances by the State Orchestra of National Instruments of Armenia led by Norayr Davtyan, the State Dance Ensemble of Armenia and well-known singers.