«Արցախի դրոշը ծածանեցինք հեռավոր Պատագոնիայում». Գագիկ Գասպարյան
ՀԲԸՄ-ի Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղը առաջիններից մեկը դարձավ, որ անսաց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման կոչին և միանգամից գործուն քայլեր ձեռնարկեց շարժման հանրահռչակման հարցում:
Համերգարշավն արդեն մեկնարկել է, որի ընթացքի և վերջինիս առնչվող այլևայլ հարցերի շուրջ է «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը համերգների գեղարվեստական ղեկավար,արգենտինաբնակ երաժիշտ, ՀԲԸՄ–ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ Գագիկ Գասպայանի հետ:
-Գագի՛կ, ի՞նչ հանգրվանի է հասել համերգարշավը:
–Ինչպես արդեն նշել ենք, ՀԲԸՄ-ի Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի սկսած համերգարշավն իրականացվում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման շրջանակներում: Կազմակերպչական հարցերը համակարգում եմ ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչությանպատվավոր անդամ, ՀԲԸՄ–ի Արգենտինայի մասնաճյուղի փոխատենապետ, համերգների ընդհանուր պատասխանատու Անտոնիո Սարաֆյանի հետ: Համերգներից գոյացած ողջ հասույթով երաժշտական գործիքներ ենք գնելու Արցախի դպրոցների, մանկապարտեզների և մշակութային կենտրոնների համար: Արդեն մեկ դաշնամուր նվիրաբերել ենք Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր համայնքի Հովհաննես Թումանյանի անվան միջնակարգ դպրոցին և երկու դաշնամուր՝ Ստեփանակերտի թիվ 4 մանկապարտեզին:
Տեղի ունեցող բոլոր համերգները խաղաղության կոչ են՝ ուղղված համայն մարդկությանը և արցախցու խաղաղ, անվտանգ ապրելու իրավունքը խոչընդոտող պետություններին:
Համերգները մեկնարկեցինք մայիսի 4-ին՝ Բուենոս Այրեսում, ապա մայիսի 6-ին շարունակեցինք Կորդոբայում, հունիս 14-ին համերգ կայացավ Նյու Յորքում:
Համահայկական այս ծրագիրը գնալով մեծ արձագանք է ստանում հատկապես օտար հանդիսատեսի և երաժիշտների կողմից:
Խոսքիս վառ ապացույցն է օրեր առաջ Հարավային Ամերիկայի Պատագոնիայի մարզում կայացած երկու համերգները, որոնցից առաջինը հունիսի 2-ին Ռոկա քաղաքում էր՝ Պատագոնիայի մշակութային հիմնադրամի դահլիճում: Այս համերգը կազմակերպվել էր մշակութային այդ ամենակարևոր հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ:
Ի դեպ, Պատագոնիայով վերջանում է Հարավային Ամերիկայի սահմանը:
Հանդիսատեսին ներկայացանք դուդուկի, դաշնամուրի և լարային գործիքների կվարտետով՝ հնչեցնելով Կոմիտասի անմահ ստեղծագործությունները: Ինձ հետ միասին ելույթ ունեցան երաժիշտներ՝ վրացի ջութակահարներ Վիտալի Բուժիաշվիլին և Գելա Գելաշվիլին, արգենտինացի ալտջութակահար Կոստանցիա Խուան Բաուտիստան, արգենտինացի դաշնակահարուհի Մարիանելլա Գարսիա Պերեզը, ուկրաինացի ջութակահար Էլվիրա Ֆասևան: Այս տաղանդավոր մարդիկ հիմնադրամի սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտներն են:
Համերգին այլազգի երաժիշտների ներգրավումը կապված էր այն հանգամանքի հետ, որ ցանկանում էինք հայկական մշակույթը նաև օտարներին ներկայացնել: Ռոկայում հայկական համայնք չի գործում, ընդամենը հինգ հայ է ապրում՝ Հայկ Քաջբերունյանը, Սոնա Հարությունյանը, Դիանա Ֆերմանյանը, Արմեն Գրիգորյանը, Սոֆյա Սարգսյանը, ովքեր տաղանդավոր արվեստագետներ են և քաղաքի մշակութային կյանքում շատ կարևոր մարդիկ: Նրանք նույնպես, իբրև հայ՝ իրենց հոգու պարտքը կատարեցին՝ համերգի ժամանակ բալետային կատարումներով ելույթ ունենալով:
Համերգի հասույթը փոխանցեցինք Պատագոնիայի մշակութային հիմնադրամին՝ այս միջոցով հայ ժողովրդի կողմից օժանդակություն ցուցաբերելով այնտեղ աշխատող երաժիշտներին և, միաժամանակ, շնորհակալություն հայտնելով այն երաժիշտներին, ովքեր առանց որևէ տեղեկություն ունենալու Արցախի մասին՝ անշահախնդրորեն միացան «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը:
Հաջորդ համերգը, կրկին նույն երաժշտական կազմով, կայացավ հունիսի 4-ին` Ռոկայից 600 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բարիլոչե քաղաքի «Կամպինգ մուզիկալ Ժաո-ժաո» ճանաչված համերգասրահում: Ինչ վերաբերվում է Բարիլոչեյում ապրող հայերի թվին, ապա այնտեղ ընդամենը քսան հայ է ապրում, որոնցից Ալեխանդրո Ավետիսյանի, Սիլվիա Չոլուկյանի, Գաբրիել Կալիպսյանի, Կարինա Կեդիկյանի, Ասպե Սարաֆյանի և Անդրեաս Դավիթյանի ջանքերով կազմակերպվեց համերգը:
– Ի՞նչ տպավորություններով եք վերադարձել համերգներից:
– Տպավորությունները, իրոք, հիանալի են: Շատ ուրախ եմ, որ Արցախի դրոշը ծածանեցինք հեռավոր Պատագոնիայում:
Հնարավորություն ունեցանք նաև օտարազգի մարդկանց ներկայացնելու ոչ միայն հայկական մշակույթը, այլև խոսելու Արցախի, Հայաստանի և Հայոց ցեղասպանության մասին:
Մշակույթը հզոր ուժ է՝ աշխարհի քարտեզի վրա ցույց տալու Հայաստանն ու հայ ժողովրդին: Հանդիսատեսը պարզապես հիացած էր կոմիտասյան երաժշտությամբ. նրանք ժպտալով մոտենում էին ինձ և ասում, որ Կոմիտասի երաժշտությունն օրհնված է, այն իրենց ներաշխարհի վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել:
Համերգները լայնորեն լուսաբանել են տեղական գրեթե բոլոր լրատվամիջոցները: Հայկական մշակույթի, Արցախի, Հայաստանի, համահայկական շարժման վերաբերյալ հարցազրույց եմ տվել «Ռիոնեգրո» թերթին, որը 40 միլիոն մարդու է հասանելի՝ ներառյալ համացանցով:
-Մտածել եք այն մասին, թե ո՞րն է «Դու՞ ինչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման բուն առաքելությունը:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած կարևոր շարժումը նախևառաջ մեծապես նպաստում է ինչպես Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, այնպես էլ՝ հեռավոր քաղաքներում ապրող սակավաթիվ հայերի համախմբմանը, միմյանց ճանաչելուն, ինչպես եղավ Ռոկայի և Բարիլոչեի հայերի դեպքում: Պետք է տեսնեիք մեր հայրենակիցների ոգևորությունը, ովքեր մինչև վերջ իմ կողքին էին գտնվում՝ պատրաստակամորեն օգնելով կազմակերպչական հարցերում:
Շարժման ձեռքբերումներից է նաև բազմաթիվ օտար մարդկանց Հայաստան այցելելուն նպաստելը. նրանք իմանալով Հայաստանի մասին, շատ են տպավորվել և ցանկություն հայտնել տեսնելու մեր երկիրը:
Առհասարակ, համերգներին ներկա տարբեր ազգությունների մարդկանց միշտ հորդորում եմ դրախտավայր Հայաստանն ու Արցախը տեսնելու գնան:
Համերգարշավը շարունակվում է. հաջորդիվ՝ օգոստոսի 10-ին, արգենտինյան Սալտա քաղաքում ելույթ կունենամ՝ դուդուկահար, հոբոյահար Սարո Դանիելյանի և սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ: Համերգներ կկազմակերպվեն նաև Բրազիլիայում և Չիլիում:
Համերգներին, ընդհանուր առմամբ, նախատեսվում է շուրջ 200 օտարազգի երաժիշտների մասնակցություն՝ ներառյալ Սալտա քաղաքի սիմֆոնիկ նվագախումբը: Այս հանգամանքն էլ, կարծում եմ, կարելի է լուրջ նվաճում համարել:
Անհամբեր սպասում ենք սեպտեմբեր ամսին Հայաստանում կայանալիք մեծ համերգին, որն էլ կամփոփի ՀԲԸՄ-ի Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի «Դու՞ ինչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման շրջանակներում տեղի ունեցող ձեռնարկները: Համերգին ելույթ են ունենալու Նորայր Դավթյանի ղեկավարած Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը, Հայաստանի պարի պետական անսամբլը, ճանաչված երգիչ-երգչուհիներ:

«Флаг Арцаха развевался в далекой Патагонии»: Гагик Гаспарян
Филиал ВАБС Буэнос Айреса одним из первых откликнулся на призыв Министерства Диаспоры РА к общеармянскому движению «Что ты делаешь для Арцаха» и сразу предпринял действенные шаги.
Концертное турне уже стартовало, о первых шагах его и других вопросах – беседа «Армяне сегодня» с художественным руководителем концертов, проживающим в Аргентине музыкантом, почетным членом Аргентинского филиала ВАБС Гагиком Гаспаряном.
– Гагик, на каком этапе ныне концертное турне?
– Как уже отмечалось, концертное турне, инициированное Буэнос Айресским филиалом ВАБС, проходит в рамках общеармянского движения Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха». Организационные вопросы я координирую с почетным членом центрального правления ВАБС, вице-председателем Аргентинского филиала ВАБС, общим ответственным за концерты Антонио Сарафяном. На всю прибыль от концертов приобретем музыкальные инструменты для школ, детских садов и культурных центров Арцаха. Одно пианино уже подарили средней школе им. Ованеса Туманяна общины �?шханадзор Кашатахского района, еще два – Степанакертскому детскому саду №4.
Все проходящие концерты – призывы к миру, адресованные человечеству и государствам, препятствующим праву арцахцев жить мирно и безопасно.
Концерты стартовали 4 мая в Буэнос Айресе, затем 6 мая продолжились в Кордобе, 14 июня – в Нью-Йорке.
Этот общеармянский проект приобретает все большее звучание, особенно со стороны иностранных зрителей и музыкантов.
Ярким доказательством сказанного стали и два концерта, состоявшиеся на днях в области Патагонии Южной Америки, первый из которых 2 июня состоялся в городе Рока, в зале Культурного фонда Патагонии. Этот концерт был организован в сотрудничестве с упомянутым очень важным фондом.
Кстати, в Патагонии проходит граница Южной Америки.
Зрителям предстали квартетом в составе дудука, фортепиано и струнных инструментов, исполнив бессмертные произведения Комитаса. Вместе со мной выступали музыканты грузинские скрипачи Виталий Бужиашвили и Гела Гелашвили, аргентинская альтистка Констанция Хуан Баутиста, пианистка Марианелла Гарсиа Перез, украинская скрипачка Эльвира Фасаева. Эти талантливые люди являются музыкантами симфонического оркестра фонда.
Привлечение к концертам иностранных музыкантов было связано с тем обстоятельством, что мы хотели представить армянскую культуру и иностранцам. В Роке нет армянской общины, живут всего пятеро армян – Айк Качберунян, Сона Арутюнян, Диана Фенрманян, Армен Григорян и София Саркисян – талантливые музыканты, играющие важную роль в культурной жизни города. Они также, будучи армянами, исполнили долг своей души, выступив во время концерта с исполнением балетных номеров.
Всю прибыль от концерта перечислили Культурному фонду Патагонии, тем самым от имени армянского народа оказав содействие работающим там музыкантам и в то же время выразив благодарность музыкантам, которые, не имея никаких сведений об Арцахе, бескорыстно присоединились к общеармянскому движению «Что ты делаешь для Арцаха».
Следующий концерт, в том же составе, состоялся 4 июня в известном концертном зале «Кампинг музикал Жао-жао» города Барилоче в 600 километрах от Роки. Что касается численности армян, проживающих в в Барилоче – там живут всего 20 наших соотечественников, из которых усилиями Алехандро Аветисяна, Сильвии Чолукян, Габриела Калипсяна, Кираны Кедикян, Аспе Сарафян и Андреаса Давитяна и был организован концерт.
– С какими впечатлениями возвратились с концертов?
– Впечатления, действительно, восхитительные. Очень рад, что флаг Арцаха развевался в далекой Патагонии.
�?мели возможность также представить иностранцам не только армянскую культуру, но и говорить об Арцахе, Армении, Геноциде армян.
Культура – мощная сила, чтобы показать на карте мира Армению и армянский народ. Зрители были просто в восторге от музыки Комитаса, они с улыбками подходили ко мне и говорили, что музыка Комитаса благословенна, что она оказала огромное влияние на их внутренний мир.
Концерты широко освещали почти все местные СМ�?. Дал интервью об армянской культуре, Арцахе, Армении, общеармянском движении газете «Рионегро», доступной 40 миллионам человек, включая �?нтернет.
– Задумывались о том, в чем состоит миссия общеармянского движения «Что ты делаешь для Арцаха»?
– �?нициированное Министерством Диаспоры РА важное движение прежде всего в большой мере способствует как укреплению связей Армения-Диаспора, так и сплочению, знакомству малочисленных армян, живущих в далеких городах, как получилось в случае с армянами Роки и Барилоче. Надо было видеть воодушевление наших соотечественников, которые до конца оставались рядом со мной, с готовностью помогая в организационных вопросах.
Одним из достижений движения стало также содействие посещению Армении многими иностранцами: узнавая об Армении, они были весьма впечатлены и изъявили желание видеть нашу страну.
Вообще, присутствующих на концертах представителей разных народов всегда призываю приехать и увидеть райские места – Армению и Арцах.
Концертное турне продолжается – 10 августа выступим в Аргентинском городе Салта, мне будут аккомпанировать дудукист, гобоист Саро Даниелян и симфонический оркестр. Концерты будут организованы также в Бразилии и Чили.
В общей сложности планируется участие в концертах около 200 иностранных музыкантов, включая симфонический оркестр города Салта. Это обстоятельство, думаю, можно считать серьезным достижением.
С нетерпением ждем предстоящего в сентябре в Армении гала-концерта, который обобщит мероприятия, проводимые филиалом ВАБС Буэнос Айреса в рамках концертного турне под девизом движения «Что ты делаешь для Арцаха». На гала-концерте выступят руководимый Норайром Галстяном Государственный ансамбль национальных инструментов Армении, Государственный ансамбль танца Армении, известные певцы и певицы.