«Շատ ծանր օրեր ունեցանք Հալեպում, սակայն մշտապես շարունակել ենք կրթական աշխատանքը». Զեփյուռ Էքմեքջյան-Ռեիսյան
Սիրիայում ծավալված երկարատև պատերազմական գործողությունների ընթացքում մեր հայրենակիցներից շատերը հայրենադարձվեցին. նրանց մի մասը հաստատվեց օտար ափերում, իսկ մի մասն էլ, վտանգի ենթարկելով իր կյանքը, մնաց Սիրիայում…Շատ հալեպահայեր չլքեցին իրենց բնակավայրը, ապրեցին ու աշխատեցին դիպուկահարների ու ռմբակոծությունների նշանառության տակ անգամ: Նրանցից մեկն էլ՝ Սիրիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ժիրայր Ռեիսյանի հարգարժան տիկին, կոչումով մանկավարժ Զեփյուռ Էքմեքջյան-Ռեիսյանն է, ում հետ, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի համար ծավալված հարցազրույցի ընթացքում, քանիցս համոզվեցի, որ բացառիկ է հայ կնոջ, հայ մոր, հայրենասեր հայուհու տեսակն աշխարհում:
-Տիկի՛ն Զեփյուռ, պատմեք, խնդրում եմ Ձեր մանկավարժական բազմամյա գործունեության մասին:
-Մանկավարժական կրթությունս ստացել եմ Երևանի Խ.Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտում՝ նախադպրոցական մանկավարժության և մանկան հոգեբանության մասնագիտացմամբ: 29 տարվա մանկավարժական գործունեություն ունեմ. սկզբնական շրջանում աշխատել եմ նախադպրոցական հիմնարկում, որը մենք մանկապարտեզ ենք անվանում: Ավելի ուշ՝ 2010-ին, արդեն անցա նախակրթարանի բաժին և դեռ նոր էի այդ պատասխանատվությունը ստանձնել, երբ Սիրիայում ծավալվեցին պատերազմական գործողությունները…Շատ ծանր պայմաններում շարունակեցինք կրթական աշխատանքը՝ յուրաքանչյուր տարվա պայմաններին համապատասխանող դասաժամերով:
-Այդ վտանգավոր պայմաններում ծնողները թու՞յլ էին տալիս, որ իրենց երեխաները դպրոց հաճախեն:
-Նայած՝ ծնողներ. անշու՛շտ, կային երեխաներ, ովքեր բացակայում էին, կային այնպիսինները, ովքեր բնավ չբացակայեցին: Երբ շատ ավելի մեծ էր լինում վտանգը, Ազգային իշխանությունն ի՛նքն էր տնօրինում, որ դպրոցը փակ մնար: Իմ պաշտոնավարած դպրոցը Սահակյան վարժարանն էր, որը գտնվում է Նոր գյուղ թաղամասում: 2012-ի օգոստոսին, երբ պատերազմական գործողություններն սկսեցին թեժանալ այդ տարածքում, (դա շատ վտանգավոր գոտի էր), կամա-ակամա դպրոցական վերամուտը հետաձգվեց՝ մինչև իրավիճակը մի քիչ խաղաղվի. 3 ամիս ուշացավ վերաբացումը: Այս թաղամասում էին գտնվում նաև Զավարյան դպրոցը, Կարեն-Եփփե ճեմարանը…Հայությամբ խիտ բնակեցված շրջան է Նոր գյուղը, երեք դպրոցներն այդ շրջանում էին և հնարավոր չէր դպրոց հասնել, որովհետև դիպուկահարների թիրախի տակ էր այն գտնվում, ավելի ուշ սկսվեցին ռմբահարումները: Նույն իրավիճակն էր նաև քաղաքում՝ Սալիբեյի շրջանում գտնվող Հայկազյան վարժարանում…Երեք ամիս ուշացավ դպրոցների վերամուտը՝ մինչև 2012-ի դեկտեմբերի 25-ը, որովհետև անապահով վիճակ էր: Միակ վարժարանը, որը համեմատաբար խաղաղ տարածքում էր գտնվում, Գյուլբենկյան վարժարանն էր. Ազգային իշխանությունը գերադասեց փոքրիկների ապահովությունը, նախընտրեց Սուլեյմանիեի շրջանը: Դեկտեմբերին շատ արագ կերպով կազմակերպվեց դասերի կանոնակարգումը, և աշակերտներին դպրոց կանչեցին՝ Գյուլբենկյան վարժարանի շենքում շարունակելու դասերը: Չորս նախակրթարանները և ճեմարանը, կրճատված դասաժամերի ժամանակացույցով և խտացված ծրագրով, շարունակեցին աշխատել: Հաջորդ տարի երկու վարժարանները ՝ Սահակյանն ու Զավարյանը, տեղափոխվեցին Նոր գյուղ, իսկ այնտեղ մնացին Գյուլբենկյան ու Հայկազյան նախակրթարանները և Ճեմարանը: Մեկ ուսումնական տարի այնտեղ անցկացնելուց հետո, հաջորդ տարի բոլոր 4 դպրոցները մեկտեղվեցին Գյուլբենկյանում…Այդ ընթացքում աշակերտների թիվը նվազեց. Ընտանիքների մի մասը հաստատվեց Հայաստանում, մի մասը մեկնեց արտերկիր, շատերն էլ հաստատվեցին Սիրիայի ծովեզրյա, ավելի ապահով շրջաններում: 2015-16թթ. ուսումնական տարում 4 վարժարանները միացրեցին իրար, վերածեցին երկուսի՝ Ազգային Սահակյան-Զավարյանը միացյալ գործեցին: Գյուլբենկյան և Հայկազյան վարժարաններն էլ իրար միացան՝ առանձին տնօրինությամբ, իսկ մանկապարտեզի բաժինն էլ, դարձյալ առանձին տնօրինությամբ, անջատվեց դպրոցներից: Ես Սահակյան-Զավարյան դպրոցի տնօրենն եմ: Նախակրթարաններում ուսումը 6 տարով է, որից հետո ուսումը շարունակում են միջնակարգում և երկրորդականում: Վարժարանները միացել են, սակայն չեն փակվել, դրանք ունեն իրենց առանձին՝ մեկ վարժարանի արտոնագրերը. որոշ շենքեր վնասված են, հերթով պետք է վերանորոգվեն: Նոր-նոր, երբ խաղաղություն է վերահաստատվում, սկսել ենք իրականացնել նաև մեր արտադասարանային միջոցառումները:
-Տիկի՛ն Զեփյուռ, ավելի շատ դասավանդե՞լ եք, թե՞ վարչական աշխատանք եք կատարել և դրանցից ո՞րն է առավել սիրելի Ձեզ համար:
-Դասավանդել եմ ընդամենը մեկ տարի, որից հետո ստանձնել եմ մանկապարտեզի պատասխանատվությունը: Այդ աշխատանքներից յուրաքանչյուրն ունի իր առանձնահատկությունը, հետաքրքրությունը, սակայն մանուկների հետ աշխատելն ամենից հաճելի է: Բացի մանկավարժությունից, վարչական աշխատանիքից՝ ես զբաղված եմ նաև բարեսիրական աշխատանքով:
-Դուք ստանձնել եք ոչ այնքան դյուրին աշխատանք, նաև քաղաքական գործիչ, լրագրող Ժիրայր Ռեիսյանի կինն եք, այսինքն՝ Ձեր ընտանիքը «թեժ գծի» վրա է, դժվար չէ՞… մի ընտանիքում ազգային երկու գործիչ, երկու նվիրյալ…
-Անշու՛շտ, դյուրին չէ, սակայն կարողացել ենք նաև դժվարություններ հաղթահարել, խորհրդակցել շատ հարցերի շուրջ. բախտավոր ենք այն իմաստով, որ միշտ միմյանց աջակցել ենք, քաջալերել:
–Շատերը պատերազմական լարված օրերին դուրս եկան Սիրիայից, արտագաղթեցին արտերկիր. երբևէ մտածե՞լ եք դուրս գալ Հալեպից…
-Արտագաղթե՞լ…Ոչ…Շատ ծանր օրեր ունեցանք…բայց կարողացանք մնալ այնտեղ և հիմա մտածում ենք մշտական խաղաղության մեջ ապրելու մասին: Պարբերաբար լինում եմ Հայաստանում, երկու զավակներս սովորում են Երևանի ճարտարագիտական համալսարանում, շատ կապված ենք Հայաստանին: Այս այցելությանս նպատակն էլ կրթական մի դասընթացի մասնակցելն է. այն առնչվում է արևմտահայերենով վիքիպեդիան հարստացնելուն, զարգացնելուն է: Ամեն մի այցելություն Հայրենիք, բնականաբար, նաև կարոտի շունչ ունի:

«В Алеппо мы пережили очень тяжелые дни, но образовательный процесс не прерывался»: Зепюр Экмекчян-Реисян
В период продолжительных военных действий в Сирии многие из наших соотечественников репатриировались, часть из них обосновалась на чужбине, другая, подвергая свою жизнь опасности, осталась в Сирии… Многие армяне Алеппо не покинули родные места, жили и работали даже под прицелами снайперов и бомбардировками. Одна из них – уважаемая супруга депутата парламента Сирии Жирайра Реисяна, педагог Зепюр Экмекчян-Реисян, в ходе интервью с которой для электронного издания «Армяне сегодня» уже в который раз убедилась в исключительности армянской женщины, матери, патриотичной армянки.
– Госпожа Зепюр, расскажите, пожалуйста, о Вашей многолетней педагогической деятельности.
– Педагогическое образование получила в Ереванском государственном педагогическом институте им. Х.Абовяна по специальности «Дошкольная педагогика и детская психология». Педагог с 29-летним стажем, поначалу работала в дошкольном учреждении, которые мы называем детский сад. Позднее, в 2010 году, перешла уже в отделение начальной школы – только-только взяла на себя эту ответственность, как в Сирии разразилась война… В очень тяжелых условиях продолжали образовательную работу с уроками, соответствующими условиям каждого года.
– В этих опасных условиях родители позволяли детям посещать школу?
– Смотря какие родители: конечно, были дети, которые отсутствовали, были и такие, кто не отсутствовал совершенно. Когда угроза была слишком велика, Национальные власти распорядились закрыть школы. Я руководила гимназией «Саакян» в квартале Нор Гюх. В августе 2012 года, когда боевые действия в этом районе начали накаляться  (это была очень опасная зона) невольно открытие нового учебного года пришлось отложить на три месяца, пока ситуация не успокоится. В этом же квартале находились и школа «Заварян», семинария «Карен Эппе»… Нор Гюх – район, плотно заселенный армянами, три школы находились в этом районе, и невозможно было добраться до школы – они находились под прицелом снайперов, позднее начались бомбардировки. В таком же положении была и армянская гимназия «Айказян» в городском районе Салибей… На три месяца задержалось открытие школ, до 25 декабря 2012 года  – ситуация была опасной. Единственная гимназия, находившаяся в относительно спокойном районе, была гимназия «Гюльбенкян», Национальные власти предпочли безопасность малышей и предпочли район Сулеймание. В декабре очень быстро были организованы уроки и учеников вызвали в школу в здании гимназии «Гюльбенкян». Четыре начальные школы и семинария по сокращенному графику и уплотненной программе продолжали занятия. На следующий год две гимназии, «Саакян» и «Заварян», перебрались в Нор Гюх, а там остались начальные школы «Гюльбенкян» и «Айказян», плюс семинария. Проведя там один учебный год, на следующий все четыре школы сконцентрировались в «Гюльбенкян»… Число учащихся в этот период сократилось. Часть семей обосновалась в Армении, другая уехала за рубеж, многие же обосновались в более безопасных приморских регионах Сирии. В 2015-2016 учебном году четыре гимназии объединились, превратились в две – гимназии «Саакян» и «Заварян» объединились, объединились также гимназии «Гюльбенкян» и «Айказян», имея отдельные дирекции, а детсадовский отдел, также с отдельной дирекцией, отделился от школ. Я являюсь директором школы «Саакян-Заварян». В начальном отделении обучение 6 лет, после чего образование продолжается в средней и школе второй ступени. Гимназии объединились, но не закрылись, они имеют отдельные лицензии, некоторые здания повреждены и должны ремонтироваться по-очереди. Как только был восстановлен мир, мы начали проводить и внеклассные мероприятия.
– Госпожа Зепюр, Вы больше преподавали или занимались административной работой, какое из этих занятий Вам больше по душе?
– Преподавала всего один год, после чего взяла на себя ответственность за детский сад. Каждая из этих работ имеет свои особенности, однако работать с малышами приятнее всего. Помимо педагогической и административной работы я занимаюсь также благотворительностью.
– Вы взяли на себя также не слишком легкое бремя – Вы супруга политического деятеля, журналиста Жирайра Реисяна. То есть семья Ваша находится на «горячей линии». Не трудно совмещать в одной семье двух национальных деятелей, двух преданных людей?..
– Конечно нелегко, однако нам удалось преодолеть и эти трудности, советуясь по многим вопросам. Мы счастливы еще и тем, что всегда поддерживали и воодушевляли друг друга.
– Многие в напряженные дни боевых действий покинули Сирию, уехали в другие страны: когда либо задумывались о том, чтобы покинуть Алеппо?..
– Эмигрировать… Нет… Мы пережили очень тяжелые дни, но смогли остаться там, и теперь надеемся жить в постоянном мире. Часто бываю в Армении, двое моих сыновей учатся в Ереванском инженерном университете. Мы очень привязаны к Армении. Цель нынешнего моего приезда – участие в одном образовательном  курсе, касающемся развития «Википедии», обогащения ее западноармянским языком. Каждый приезд на Родину, естественно, насыщен и дыханием ностальгии.