«Կամ ստրուկ պետք է լինես կամ՝ կռվես. ուրիշ ձև չկա…». սիրիահայ կաղապարագործ | Hayern Aysor
Օրերս «Երևան- էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում  կայացած « Նոր հեռանկարներ սիրիահայերի համար» ցուցահանդեսի  սիրիահայ մասնակիցներից կաղապարագործ և  արտադրության աքսեսուարների վաճառող Գարո Քեշիշյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Գարո՛, ի՞նչ տվեց Ձեզ այդ ցուցահանդեսը՝ նոր ծանոթություննե՞ր, ակնկալվող նոր հաճախորդնե՞ր, հաջող առևտու՞ր…
Ես առաջին անգամ եմ մասնակցում նման ցուցահանդեսի: Անշուշտ, հետաքրքիր էր, հաճելի. նոր ծանոթությունների սկիզբ եղավ, իմ այցեքարտերից շատ այցելուներ վերցրեցին, հուսով եմ, որ այսուհետ ավելի շատ հաճախորդներ, պատվիրատուներ կունենամ: Իսկ առևտուր գրեթե  չեղավ: Այնուամենայնիվ, շատ եմ կարևորում  այսպիսի ցուցահանդեսները և շատ շնորհակալ եմ բոլոր կազմակերպիչներին, աջակիցներին, հյուրերին, այցելուներին, բոլոր նրանց, ովքեր շահագրգռված են սիրիահայերին ինչ-որ կերպ սատար լինելու հարցում:
Կաղապարագործությունը   պապենակա՞ն  արհեստ է:
-Ո՛չ: Ես Սիրիայում վարպետի մոտ եմ սովորել այդ արհեստը: Իմ ծննդավայրում երկու գործարան ունեի, որոնցից մեկն ավերակ է դարձել, իսկ մյուսի ճակատագիրն անհայտ է, ոչ մի տեղեկություն չունեմ: Հիմա նույն գործը շարունակում եմ Հայաստանում: Ապրում ենք Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում , վարձու բնակարանում: Այդտեղ է գտնվում իմ արհեստանոցը: Տարածքի համար շատ չեմ վճարում, ծանոթ մարդ է տարածք տրամադրողը: Գո՛հ եմ, փա՛ռք Աստծո, կարողանում եմ ապրել, պահել ընտանիքս:
-Գո՞հ եք, որ Հայրենիքում եք հաստատվել:
-Այ՛ո: Սա՛  է մեր տունը, օտար երկիրը միշտ էլ  օտար կմնա: Իմ հարազատները մեկնեցին Կանադա, Եգիպտոս, ինձ ու ծնողներիս էլ են համոզում, որ գնանք, սակայն ես իմ որոշումը կայացրել եմ և չեմ կամենում որևէ տեղ գնալ. վերջապես մեր հողի վրա ենք, շուրջբոլորը հայերեն են խոսում և ոչ թե ՝ արաբերեն կամ մի այլ լեզվով: Ես այստեղ՝ Հայրենիքում եմ գտել իմ երկրորդ կեսին՝ Ալային,ով  որպես  գիդ՝ ուղեվար է աշխատում    «Հյուր սերվիս»- ում, իմ գիդն էր պտույտիս ժամանակ: Ամուսնացել ենք ու երջանիկ ընտանիք կազմել,  և  շուտով կծնվի մեր բալիկը: Ուզում եմ,որ իմ երեխան, իմ երեխաները հայ հողի վրա մեծանան, Մասիսի հայացքի ներքո:
Վաղո՞ւց եք հաստատվել Հայաստանում;
-Մոտավորապես 4 տարի է, ինչ Հայաստանում եմ ապրում: Սկզբում ես միայնակ եկա Հայաստան՝ շրջագայելու,  ապագա կնոջս տեսա, հավանեցի, եկա, որպեսզի նշանվենք. եկա ու մնացի, իսկ 15 օր անց եկան ծնողներս ու մնացինք այստեղ:
-Կարողանո՞ւմ  եք Ձեր աշխատանքով  ընտանիք պահել:
-Փա՛ռք  Աստծո, մի քիչ դժվարությամբ, սակայն կարողանում եմ գործ ճարել: Ցավոք,  իմ գործիքներն այնտեղից չկարողացա բերել: Շնորհակալ եմ իմ գործընկերոջը, ով ինձ տեղ տվեց, գործիքներ տրամադրեց:
-Պատվերների համար ինչպե՞ս կարելի է Ձեզ գտնել, ինչպե՞ս են  մարդիկ Ձեզ գտնում:
Երևանում գտնվող «Օվալ  պլաս» գործարանի համար ես շատ գործեր եմ արել, այդ մարդիկ ինձ հետ աշխատել  են, հարազատ են դարձել, և հիմա, երբ գործեր են լինում, նրանք ի՛նձ են ասում: Մեկը մյուսին ասելով՝ իմ տեղը գտնում են ու կապ հաստատում: Հույս ունեմ, որ հետագայում ավելի լավ է լինելու:
-Հարմարվե՞լ եք  Հայաստանի պայմաններին, նոր միջավայրին:
-Այ՛ո, հարմարվել ենք: Օրենք սիրող մարդ եմ, քիչ մը անօրենք երկիր եղած է, օրենքները կա՛ն, խիստ են , պ՛ետք է օրենքով շարժվել:Եթե  վարձով չապրեինք, մեր սեփականն ունենայինք, ավելի լավ կլիներ: Ես այստեղից ոչ մի տեղ չեմ գնա: Մինչև  հիմա  վատ մարդու չեմ հանդիպել, թեև ամեն տեղ   լավն էլ կա, վատն էլ:
-Հայրենասիրության առումով ովքե՞ր են ավելի հայրենասեր՝ այստեղի հայե՞րը , թե՞ սիրիահայերը:
-Իմ կարծիքով այն մարդն ,ով այստեղ է ապրել,  նրա համար  հայրենասիրությունը սովորական է , իսկ դրսում ապրող հայերի համար հայրենասիրությունն ավելի ցայտուն է, քանի որ կարոտ ունեն:
-Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ   Սփյուռքից շատ հայորդիներ մասնակցեցին ազատագրական պայքարին: Այս ապրիլին  ազերիների կողմից սանձազերծած պատերազմի օրերին և դրանից հետո աշխարհի տարբեր ծագերում ապրող հայությունն իր ձայնը բարձրացրեց, իր աջակցությունը բերեց  Արցախ աշխարհին: Եթե, Աստված չանի,  պատերազմական գործողությունները վերսկսվեն, Դուք  կմեկնե՞ք  առաջնագիծ:
-Իհարկե՛ … Կամ ստրուկ պետք է լինես  կամ էլ՝ կռվող. ուրիշ ձև չկա:
-Շնորհակալությո՛ւն, պարոն Քեշիշյան, բարո՛վ  թող ծնվի Ձեր առաջնեկը և, համաձայն  ՀՀ  սփյուռքի նախարարության կողմից  որդեգրած հայկական ավանդական   օրհնանքի՝   յոթ  որդով սեղան նստեք:

«�?ли должен быть рабом, или воевать – иного выхода нет…»: сирийский армянин формовщик
С формовщиком и продавцом аксессуаров Гаро Кешишяном, сирийским армянином, участвовавшим в состоявшейся на днях в выставочном комплексе «Ереван-экспо» выставке «Новые перспективы для сирийских армян» побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Гаро, что дала Вам эта выставка: новые знакомства, ожидающиеся новые клиенты, успешная торговля?..
– В подобной выставке я участвовал впервые. Несомненно, было интересно, приятно, были новые знакомства, многие посетители взяли мои визитки, надеюсь, отныне у меня будет больше заказчиков и посетителей. А торговли почти не было. В любом случае, подобные выставки считаю очень важными и очень благодарен всем организаторам, содействующим, гостям, посетителям – всем, кто заинтересован в том, чтобы как-то поддержать сирийских армян.
– Формовка – наследственное ремесло?
– Нет, это ремесло я изучал в Сирии у мастера. Там, где родился, у меня было два предприятия – одно из них превратилось в руины, судьба другого неизвестна, никаких сведений у меня нет. Теперь тем же ремеслом занимаюсь в Армении. Живем в городе Абовян Котайкской области, на съемной квартире. Там же и моя мастерская. За помещение плачу немного – арендатор знакомый. Доволен, слава Богу – могу работать, содержать семью.
– Довольны, что обосновались на Родине?
– Да, здесь наш дом, чужая страна всегда остается чужбиной. Мои родственники уехали в Канаду, Египет, меня с родителями тоже убеждали уехать, но я принял решение и не желаю никуда уезжать. В конце концов, мы на своей земле, вокруг все говорят на армянском, а не арабском или каким-либо ином языке. Здесь, на Родине, я нашел свою вторую половинку, Аллу, которая работает гидом в «Гость-сервисе», она была моим гидом во время путешествия. Поженились и создали счастливую семью, скоро родится наш первенец. Хочу, чтоб мой ребенок, мои дети росли на армянской земле, под взором Масиса.
– Давно обосновались в Армении?
– Около 4 лет живу в Армении. Сначала я приехал один – путешествовать по Армении. Увидел будущую жену, понравились друг другу. Приехал, чтобы жениться – и остался. Спустя 15 дней приехали родители, и мы все остались здесь.
– Удается Вашей работой содержать семью?
– Слава Богу, хоть и с небольшим трудом, работу доставать удается. К сожалению, инструменты свои не смог привезти оттуда. Благодарен коллеге – он предоставил мне инструменты.
– Как можно Вас найти, чтобы заказать что-либо, как вообще Вас находят заказчики?
– Для ереванского завода «Овал плас» я выполнял много работы, эти люди работали со мной, стали родными. �? теперь, когда бывает работа, они предлагают мне. Рассказывая обо мне друг другу, люди находят меня, налаживают связь. Надеюсь, дальше будет лучше.
– Привыкли к условиям Армении, новой среде?
– Да, привыкли. Я законопослушный человек, законы есть, они строгие, и нужно действовать по закону. Если бы не снимали жилье, имели собственное – было бы лучше. Я отсюда никуда не уеду. До сих пор мне не встречались плохие люди, хотя везде есть и хорошие, и плохие.
– В плане патриотизма кто более патриотичны – здешние армяне или сирийские?
– Мне кажется, для человека, жившего здесь, патриотизм – обычное явление. А для армян, живущих на чужбине, это чувство более яркое – сказывается фактор ностальгии.
– Во время первой Карабахской войны многие армяне Диаспоры участвовали в освободительной борьбе. В дни развязанной в апреле азерами войны и после нее армянство из многих уголков мира возвысило свой голос, поддержало Арцах. Если, не дай Бог, боевые действия снова возобновятся, Вы отправитесь на передовую?