ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Հայաստանի նկարիչների միություն
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Հայաստանի նկարիչների միությունում ՀՀ Նախագահի մրցանակի շրջանակներում կազմակերպված «Արվեստի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար» անվանակարգում ներկայացված ՀՀ վաստակավոր նկարչուհի, Քրիստափոր Քուշնարյանի անվան արվեստի դպրոցի կերպարվեստի բաժնի ղեկավար Աննա  Հարությունյանի նկարների ցուցահանդես:
Ներկայացված էին հեղինակի «Անցյալի վկաներ» շարքը, որն առանձնանում էր տիեզերքի հայաստանակենտրոն փիլիսոփայությամբ, անտիկ, քրիստոնեական ու ժամանակակից կերպարվեստի տարրերի համադրությամբ, յուրահատուկ տեխնիկայով:
Նախարարը բարձր գնահատեց հայկական մշակույթն ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում, Իսպանիայում և այլ երկրներում պատշաճ և հետաքրքիր մատուցմամբ ներկայացնելու նկարչուհու ջանքերը և նշեց, որ թեև  նա ուսումը շարունակել է Գերմանիայում, 20 տարեկանից դարձել Գերմանիայի նկարիչների միության անդամ, սակայն նրա արվեստի շարժիչ ուժն ու ներշնչանքի ակունքը Հայաստան աշխարհն է՝ հնագույն քաղաքակրթությունների խաչմերուկը: Սփյուռքի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց սերտ համագործակցության համար և կարևորեց Արենիից պեղած 5.500-ամյա աշխարհի ամենահին հայկական գտածո կոշիկի նկարի ցուցադրությունը Իսպանիայի Էլդա քաղաքի Կոշիկի թանգարանում, և այն ՀՀ սփյուռքի նախարարության անունից թանգարանին նվիրելը:
Աննա Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց իր արվեստը բարձր գնահատելու համար և հավաստիացրեց, որ առաջիկայում հանդես կգա նոր ու հետաքրքիր նախաձեռնություններով:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян посетила Союз художников Армении
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян посетила организованную в Союзе художников Армении выставку картин Заслуженного художника РА, руководителя отдела изобразительного искусства школы искусств имени Христофора Кушнаряна Анны Арутюнян, представленную на Премию Президента РА в номинации «За значительный вклад в сферу искусства».
На выставке представлен цикл «Свидетели прошлого» автора, отличающийся философией армяностремительности вселенной, сочетанием элементов античного, христианского и современного изобразительного искусства, своеобразной техникой.
Министр высоко оценила стремление художницы на должном уровне и интересно представлять армянскую культуру в США, Германии, �?спании и других странах, отметив, что хотя она и продолжила учебы в Германии, в 20-летнем возрасте стала членом Союза художников Германии, однако движущей силой и источником вдохновения ее искусства был и остается Армянский мир – перекресток древнейших цивилизаций.  Министр Диаспоры выразила благодарность за тесное сотрудничество, отметив важность демонстрации рисунка обуви 5500-летней давности – древнейшей кожаной туфли в мире, обнаруженной при раскопках Арени – в Музее обуви города Эльда �?спании и преподнесение картины музею от имени Министерства Диаспоры РА.
Анна Арутюнян поблагодарила за высокую оценку ее творчества, заверив, что в ближайшее время выступит с новыми интересными инициативами.