Ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ Սիդնեյում
Արդեն երկրորդ տարին է` ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Ավստրալիայի հայ համայնքների կրթամշակութային խնդիրների լուծմանն աջակցության ծրագիր է իրականացնում: Համայնքի մեկօրյա և ամենօրյա վարժարանների ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներն այս ծրագրի ամենակարևոր մասն են: 2013 թվականին Սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Ավստրալիա էր մեկնել պրոֆեսոր Ջուլիետա Գյուլամիրյանը: Սիդնեյի վարժարանների ուսուցիչների համար կազմակերպված վերապատրաստման հաջող փորձը քաջալերեց, որ Սփյուռքի նախարարությունն ու Սիդնեյի համայնքի կրթական պատասխանատուներն ուսուցիչների վերապատրաստման այս ծրագիրն ամենամյա դարձնեն:
Այս տարի ծրագրի շրջանակներում օգոստոսի 9-31-ը Ավստրալիա էր մեկնել Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս, Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարանի միջազգային բակալավրիատի կրտսեր դպրոցի ծրագրի համակարգող, Կրթության ազգային ինստիտուտի մասնագետ Աստղիկ Բալայանը: ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ և Սիդնեյի համայնքի հայկական մեկօրյա և ամենօրյա վարժարանների տնօրենների աջակցությամբ կազմակերպվել են երեքշաբաթյա վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև հանդիպումներ ուսուցիչների, խնամակալ մարմինների և ծնողների հետ:
Սիդնեյում տիկին Բալայանը վարել է մասնագիտական զարգացման դասընթացներ` Գօլստըն ճեմարանի, Ալեքսանտր վարժարանի, Ալեք Մանուկյան, Թումանեան, Թարգմանչաց, Փափազեան և Լույս շաբաթօրյա վարժարանների ուսուցիչների հետ: Տեղի են ունեցել համատեղ և անհատական հանդիպումներ:
Տիկին Բալայանը, ով երկու օր առաջ է վերադարձել Ավստրալիայից, «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում նշեց, որ վերապատրաստման դասընթացները շատ հաջող են կազմակերպվել և կարողացել է մասնագիտական հմտություններ փոխանցել ուսուցիչներին: Սակայն տիկին Բալայանն իր խոսքում անդրադարձավ մի քանի մտահոգիչ հարցերի, որոնք առավել անհրաժեշտ են դարձնում նման ծրագրերի իրականացումը հատկապես Սփյուռքի հեռավոր համայնքներում:
Տիկին Բալայանի դիտարկմամբ, Սիդնեյի հայկական ամենօրյա և մեկօրյա դպրոցները տարիների ընթացքում կարողացել են ձևավորել իրենց ավանդույթները և հայեցի դաստիարակություն, հայկական ոգի ներարկել հայրենիքից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու ապրող հայ մանուկների մեջ: Սակայն այսօր ակնհայտ և բավականին անհանգստացնող են հայկական դպրոցներում առկա խնդիրները, որոնց և անդրադարձավ Աստղիկ Բալայանը.
«Դպրոցների տնօրենները, կրթական գործի պատասխանատուներն ամեն ինչ անում են դպրոցները պահելու համար, սակայն տարեցտարի հայերենը՝ որպես սովորողների հաղորդակցման լեզու, մեծ արագությամբ զիջում է իր դիրքերը: Անգամ հայերենի դասաժամերին երեխաները դժվարանում են հայերեն խոսել»:
Երկրորդ խնդիրը ուսուցիչների՝ հայերենը որպես օտար լեզու դասավանդելու մեթոդիկային ոչ լիարժեք տիրապետելն է: Եվ ինչպես իր խոսքում նշեց տիկին Բալայանը, միայն ոգևորությունը, հայրենասիրությունը, նվիրվածությունը բավարար չեն: Անհրաժեշտ է նպատակաուղղված ու հետևողական աշխատանք տանել մասնագիտական որակների զարգացման ուղղությամբ.
«Ուսուցիչները, առաջնորդվելով ձեռքի տակ եղած դասագրքերով, շեշտը դնում են գրավոր խոսքի զարգացման վրա: Մինչդեռ բանավոր խոսքը չի ձևավորվում երեխաների մեջ, ինչն էլ հետագայում հաղորդակցման դժվարություններ է առաջացնում:
Երրորդ դժվարությունը ուսումնական բավարար ու անհրաժեշտ նյութերի բացակայությունն է: Դասագրքերն ու ուսումնաօժանդակ նյութերը ստեղծված չեն այս միջավայրի կարիքներին համապատասխան, տարբեր դպրոցներում գործածության մեջ են տարբեր դասագրքեր ու աշխատանքային տետրեր»:
Տիկին Բալայանի խոսքով, մտահոգիչ է նաև ծնողների ու երեխաների վերաբերմունքը հայերենի նկատմամբ.
«Չկարևորելով լեզվի իմացությունը` շատ ծնողներ նախընտրում են իրենց երեխաներին ոչ հայկական դպրոցներ տանել: Դժբախտաբար, հայկական դպրոցներում սովորողների թիվը նվազում է նույն արագությամբ, ինչ արագությամբ աճում է Սիդնեյի հայկական համայնքը: Իսկ Սիդնեյում այսօր մոտ 35-40 հազար հայ է ապրում, սակայն դպրոց հաճախում է 600-700 երեխա:
Բարձր գնահատելով համայնքի բոլոր հայրենանվեր մարդկանց ջանքերը, այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ միայն ուժերի մեկտեղմամբ, հեռահար նպատակների, ռազմավարական ծրագրի մշակմամբ ու Մայր հայրենիքի մշտական աջակցությամբ է հնարավոր հասնել վերոնշյալ խնդիրների լուծմանը»,-իր խոսքը եզրափակեց տիկին Բալայանը:

Курсы переподготовки учителей в Сиднее
Уже второй год Министерство Диаспоры РА осуществляет программу содействия решению образовательно-культурных проблем армянских общин Австралии. Курсы переподготовки педагогов однодневных и ежедневных гимназий общины – важный компонент этой программы. В 2013 году при содействии Министерства Диаспоры РА в Австралию отбыла профессор Джульетта Гюламирян. Успешный опыт переподготовки педагогов гимназий Сидней воодушевил, чтобы Министерство Диаспоры и ответственные за образовательную сферу общины Сиднея сделали программу переподготовки педагогов ежегодной.
В этом году в рамках программы 9-31 августа в Австралии находилась преподаватель Государственного педагогического университета им. Х.Абовяна, координатор программы младшей школы международного бакалавриата семинарии им. Анания Ширакаци, специалист Национального института образования Астхик Балаян. По инициативе Министерства Диаспоры РА и при содействии директоров армянских однодневных и ежедневных гимназий общины Сиднея были организованы трехнедельные курсы переподготовки, а также встречи с педагогами, органами опеки и родителями.
В Сиднее госпожа Балаян вела курсы профессионального развития с педагогами семинарии Голстен, гимназии Александр, а также субботних гимназий Алек Манукян, Туманян, Таргманчац, Папазян и Луйс. Состоялись совместные и индивидуальные встречи.
Госпожа Балаян, два дня назад возвратившаяся из Австралии, в беседе с «Армяне сегодня» отметила, что курсы переподготовки были организованы весьма успешно, ей удалось передать профессиональные навыки педагогам. Однако госпожа Балаян коснулась и некоторых беспокоящих вопросов, которые  делают более необходимым осуществление подобных  программ, особенно в отдаленных общинах Диаспоры.
По наблюдениям госпожи Балаян, однодневные и ежедневные армянские школы Сидней на протяжении лет сумели сформировать свои традиции, привить армянское воспитание, армянский дух армянским детям, живущим за тысячи километров от Родины. Однако сегодня очевидны и достаточно беспокоят проблемы, имеющиеся в армянских школах, которых и коснулась Астхик Балаян.
«Директора школ, ответственные за дело образования делают все, чтобы сохранить школы, однако год от года армянский, как язык общения учащихся, очень быстро сдает свои позиции. Даже на уроках армянского языка дети затрудняются говорить на армянском».
Другая проблема в том, что педагоги не в полной мере владеют методикой преподавания армянского языка как иностранного. �?, как отметила госпожа Балаян, одних лишь воодушевления, патриотизма, преданности недостаточно. Необходима целенаправленная и последовательная работа по развитию профессиональных качеств.
«Педагоги, руководствуясь имеющимися под рукой учебниками, ставят акцент на развитии письменной речи. Между тем устная речь не формируется в детях, что впоследствии и создает трудности в общении.
Третья трудность – отсутствие достаточных и необходимых учебных материалов. Учебники и учебно-вспомогательные материалы не созданы соответственно нуждам этой среды, в различных школах используются разные учебники и рабочие тетради».
По словам госпожи Балаян, беспокоит и отношение родителей и детей к армянскому языку.
«Не придавая важности знанию языка, многие родители предпочитают отдавать своих детей в неармянские школы. К сожалению, число участников армянских школ сокращается с той же скоростью, с какой растет армянская община Сиднея. А в Сиднее сегодня проживает около 35-40 тысяч армян, однако школу посещают 600-700 детей.
Высоко ценя усилия всех патриотичных людей общины, тем не менее следует отметить, что лишь совмещением усилий, разработкой перспективных целей, стратегических программ и постоянным содействием Матери-Родины возможно достичь решения  вышеупомянутых проблем», – заключила госпожа Балаян.