«Հայերն այսօրը» ամփոփում է «Բարի տարի, փոքրի´կ» ծրագիրը
2015 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» պարբերականը՝ Կանադայի «Հորիզոն» շաբաթաթերթի և ԵՌԱԳՈՅՆ պարբերականի համագործակցությամբ, նախաձեռնել էր «Բարի տարի, փոքրի՛կ» բարեգործական ծրագիրը: Նպատակն էր աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում ապրող 1-16 տարեկան շուրջ 60 սիրիահայ երեխաների՝ նրանց համար իրականություն դարձնելով ամանորյա հեքիաթն ու ուրախություն պարգևել պատերազմ տեսած նրանց աչքերին:
Սիրիահայ երեխաների համար նվերներ պատրաստելու կոչին արձագանքեցին ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Սփյուռքից: Բոլորի ցանկությունը մեկն էր՝ օգնության ձեռք մեկնել պատերազմի բովով անցած ու այսօր արդեն հայրենիքում բնակվող փոքրիկներին: Օգնել հաղթահարել իրենց (կամ ծնողների) ծննդավայրի խաղաղ օրերի ամանորյա վերհուշի ցավն ու արդեն հայրենիքում հյուսել ամանորյա նոր հեքիաթ՝ նոր գույներով ու երազանքներով:
Հասցեագրված նվերներ (տաք հագուստ, խաղալիքներ, գրենական պիտույքներ) պատրաստեցին Արգենտինայի հայ համայնքը, ՌԴ Ադիգեայի հանրապետության ՌՀՄ-ն տարածաշրջանային կազմակերպության խորհուրդը և «Նաիրի» պարախումբը, ՌԴ Տուապսե քաղաքի ՌՀՄ տարածաշրջանային կազմակերպությունը, ՌԴ Արմավիր քաղաքի «Արմավիր» պարախումբը, Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Մշակույթի և սպորտի բաժնի նախաձեռնությամբ` վարչական շրջանի մի շարք մանկապարտեզներ և մի շարք անհատներ:
«Բարի տարի, փոքրի´կ» ծրագիրը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հերթական նախաձեռնությունն էր՝ ուղղված Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի աջակցությանն ու Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:

«Армяне сегодня» подводит итоги программы «Пусть будет год добрым, малыш»
�?здание «Армяне сегодня» Министерства Диаспоры РА в декабре 2015 года, в сотрудничестве с канадским еженедельником «Горизонт» и изданием «ЕРАГОЙН» инициировало благотворительную программу «Пусть будет год добрым, малыш», цель которой – содействовать почти 60 видевшим войну детям сирийских армян в возрасте от 1 до 16 лет, проживающим в приграничных районах Армении, сделать для них реальностью Новогоднюю сказку и подарить радость.
На призыв подготовить подарки детям сирийских армян откликнулись как в Армении, так и в Диаспоре. Все изъявили желание протянуть руку помощи малышам, прошедшим горнило войны и сегодня живущим на Родине, помочь им преодолеть тоску по местам, где родились и жили, и уже на Родине сплести новую Новогоднюю сказку – с новыми красками и мечтами.
Адресные подарки (теплую одежду, игрушки, письменные принадлежности) подготовили армянская община Аргентины, совет региональной организации САР Республики Адыгя РФ, танцевальный ансамбль «Наири», региональная организация САР города Туапсе РФ, танцевальный ансамбль «Армавир» города Армавир РФ, по инициативе отдела культуры и спорта администрации административного района Малатия-Себастия Еревана – ряд детских садов и отдельных лиц.
Программа «Пусть будет год добрым, малыш» – очередная инициатива Министерства Диаспоры РА, направленная на содействие обосновавшимся в Армении сирийским армянам и укрепление связей Армения-Диаспора.