«Հայերն այսօրը» ամփոփում է «Բարի տարի, փոքրի´կ» ծրագիրը
2015 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» պարբերականը՝ Կանադայի «Հորիզոն» շաբաթաթերթի և ԵՌԱԳՈՅՆ պարբերականի համագործակցությամբ, նախաձեռնել էր «Բարի տարի, փոքրի՛կ» բարեգործական ծրագիրը: Նպատակն էր աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում ապրող 1-16 տարեկան շուրջ 60 սիրիահայ երեխաների՝ նրանց համար իրականություն դարձնելով ամանորյա հեքիաթն ու ուրախություն պարգևել պատերազմ տեսած նրանց աչքերին:
Սիրիահայ երեխաների համար նվերներ պատրաստելու կոչին արձագանքեցին ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Սփյուռքից: Բոլորի ցանկությունը մեկն էր՝ օգնության ձեռք մեկնել պատերազմի բովով անցած ու այսօր արդեն հայրենիքում բնակվող փոքրիկներին: Օգնել հաղթահարել իրենց (կամ ծնողների) ծննդավայրի խաղաղ օրերի ամանորյա վերհուշի ցավն ու արդեն հայրենիքում հյուսել ամանորյա նոր հեքիաթ՝ նոր գույներով ու երազանքներով:
Հասցեագրված նվերներ (տաք հագուստ, խաղալիքներ, գրենական պիտույքներ) պատրաստեցին Արգենտինայի հայ համայնքը, ՌԴ Ադիգեայի հանրապետության ՌՀՄ-ն տարածաշրջանային կազմակերպության խորհուրդը և «Նաիրի» պարախումբը, ՌԴ Տուապսե քաղաքի ՌՀՄ տարածաշրջանային կազմակերպությունը, ՌԴ Արմավիր քաղաքի «Արմավիր» պարախումբը, Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Մշակույթի և սպորտի բաժնի նախաձեռնությամբ` վարչական շրջանի մի շարք մանկապարտեզներ և մի շարք անհատներ:
«Բարի տարի, փոքրի´կ» ծրագիրը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հերթական նախաձեռնությունն էր՝ ուղղված Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի աջակցությանն ու Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:

“Hayern Aysor” newspaper staff recapping “Happy year to you, little one!” Program
In December 2015, the staff at “Hayern Aysor” newspaper of the RA Ministry of Diaspora, in association with Canada’s Horizon Weekly and YERAKOUYN newspaper, organized the “Happy year to you, little one!” charity program with the purpose of providing assistance to nearly 60 Syrian-Armenian children (1-16 years old) living in Armenia’s bordering regions, turning the fairy tale of the New Year into a reality and making the children happy.
Armenians from both Armenia and the Diaspora responded to the call to prepare gifts for the Syrian-Armenian children. Everyone shared a common desire, and that was to extend a helping hand to the children having experienced war and living in the homeland, as well as help them (or their parents) recover from the pain of remembering how they would celebrate the New Year in peace and help them create a new ��?fairy tale’ of the New Year with new ��?colors’ and ��?shades’.
Gifts (warm clothes, toys, writing utensils) were prepared by the Armenian community of Argentina, members of the council of the regional organization of the Union of Armenians of Russia in the Republic of Adigea (Russian Federation) and Nayiri Dance Ensemble, the regional organization of the Union of Armenians of Russia in the city of Tuapse (Russian Federation), Armavir Dance Ensemble of the city of Armavir (Russian Federation), as well as several kindergartens of the Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan (at the initiative of the Culture and Sport Department of the administrative district) and many individuals.
The “Happy year to you, little one!” Program was another initiative of the RA Ministry of Diaspora aimed at supporting the Syrian-Armenians in Armenia and strengthening the relations between Armenia and the Diaspora.