Շառլ Ազնավուրը ողջունել է «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» շարժումը
Աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը, չնայած բազմազբաղությանը, Չիլիում կայացած համերգից առաջ չի մերժել արգենտինաբնակ երաժիշտ, ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ Գագիկ Գասպարյանի հետ Բուենոս Այրեսում հանդիպելու խնդրանքը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ի թղթակցին հայտնում է Գագիկ Գասպարյանը, մոտ մեկ ժամ տևած հանդիպումն անցել է շատ ջերմ, անկաշկանդ մթնոլորտում: Շառլ Ազնավուրը բարեկամաբար, բարձր տրամադրությամբ խոսել է երաժշտի հետ՝ պատասխանելով վերջինիս բոլոր հարցերին:
«Տեղեկանալով, որ Շառլ Ազնավուրը Լատինական Ամերիկայում է գտնվում, խիստ նպատակային համարեցի հանդիպել նրան՝ իբրև մեծանուն հայի, Հայաստանի ապագայի համար մտահոգ մարդու, միաժամանակ տեղեկացնելու, թե Հայաստանի ու Արցախի հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ ինչպիսի քայլեր են ձեռնարկվում Սփյուռքում և լսելու նրա անչափ թանկ խորհուրդները»,-ասաց Գագիկ Գասպարյանը և հավելեց, որ Շառլ Ազնավուրին մասնավորապես հանգամանորեն ներկայացրել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժումը: Շանսոնյեն, ծանոթանալով շարժման առաքելությանը և գաղափարին, այն ողջունելի քայլ է որակել՝ ընդգծելով. «Շնորհավորում եմ, որ Արցախին օգնելու համար այսպիսի շարժում է սկսվել, նմանօրինակ նախաձեռնությունները պետք է շատ լինեն»:
Հանդիպման ընթացքում ֆրանսաբնակ լեգենդար երաժիշտը պատմել է նաև Հայոց ցեղասպանության ականատես, կոտորածից մազապուրծ նախնիների պատմությունը:

Charles Aznavour welcomes “What are YOU doing or Karabakh?” pan-Armenian movement
Despite his busy schedule, world famous singer Charles Aznavour didn’t decline the request of Argentina-based Armenian musician and honorary member of AGBU Argentina Gagik Gasparyan to meet before the singer’s concert in Chile.
As reported Gagik Gasparyan to Hayern Aysor, the nearly one-hour meeting was held in a warm and friendly atmosphere. Charles Aznavour kindly answered Gasparyan’s questions and was in a great mood.
“When I found out that Charles Aznavour was in Latin America, I set a goal to meet Aznavour, who is a great Armenian and a person concerned about the future of Armenia. I also wanted to let him know about the steps that Diaspora Armenians take to solve the issues facing Armenia and Artsakh and hear his words of advice that are more than valuable for me,” Gagik Gasparyan said, adding that he meticulously presented the “What are YOU doing for Karabakh?” pan-Armenian movement launched by the RA Ministry of Diaspora. Learning about the idea and mission of the movement, the singer welcomed it and emphasized the following: “I welcome the movement launched in support of Artsakh. There have to be more initiatives like this.”
During the meeting, the legendary French-Armenian singer also shared stories of his ancestors who had witnessed the Armenian Genocide and had escaped the massacres.