«Որտեղ էլ , որ բեմ ելնեմ, շուրթերիս հա՛յ երգն է, հոգումս՝ Հայաստանը». Արսեն Գրիգորյան-Մրո
ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Մեր օրերի հայրենադարձածները՝ տուն դարձածները» հավաք- միջոցառման շրջանակներում հրավիրվածների շարքում էր նաև հայտնի ու սիրված երգիչ Արսենը Գրիգորյանը, ում հետ «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած հարցազրույցի ընթացքում անկեղծորեն հիացա Արսենի պատասխաններով, նրա հոգում այրվող հայրենասիրական անեղծ, հայաշունչ զգացումների տարափով, որոնք Արսեն Գրիգորյանը կարողանում է լավագույնս արտահայտել իր չափազանց տպավորիչ կատարումներով: Հայրենասիրական բնույթի ցանկացած միջոցառման, զանազան հանդիսությունների ժամանակ Արսենի տարերքը ազգային-ազգագրական, ժողովրդական երգերի փունջն է, որի բույրը երգչի հոգու, ներաշխարհի անդրադարձն է:
-Արսե՛ն, չնայած դու հայրենադարձ ես, սակայն այնքա՜ն վաղուց և այնպես միանգամից դարձար հայաստանցի, որ երբեմն մոռանում ենք այդ մասին: Այնուամենայնիվ, պետք է հարցս տամ հայրենադարձվելու վերաբերյալ. ե՞րբ եք հայրենադարձվել, ի՞նչ տվեց հայրենադարձությունը:
-Կարծում եմ, որ Հայրենիքից դուրս ոչ իր կամքով ծնված յուրաքանչյուր հայի համար կարևորր վերադարձն է: Այն գիտակցումը, որ ինքը հայի դաժան ճակատագրի բերումով ծնվել է այս կամ այն երկրում, դեռևս ավարտ չէ, հակառակը ՝դա մի նոր կյանքի սկիզբ է Հայրենիքում: Ճիշտը վերադարձի ճանապարհն է, որը ես ընտրեցի 1987 թվականին: Ընտանիք եմ կազմել Հայաստանում, կինս Երևանի ծնունդ է, երեխաներս այստեղ են ծնվել, ես այստեղ եմ կայացել. 30 տարի է, ինչ ապրում ու աշխատում եմ Հայաստանում, երգում եմ Հայաստանում, Հայաստանի մասին, Հայաստանի՛ համար: Որտեղ էլ, որ բեմ ելնեմ, հաջողություններ ունենամ, իմ շուրթերին հայ երգն է, հոգումս՝ Հայաստանը: Ամենամեծ պարգևն ինձ համար այն է, որ ես ապրում եմ Հայաստանում, արարում հե՛նց հայի համար:
-Ծնվել ես Սիրիայում՝ Կամըշլիում. կարոտու՞մ ես քո ծննդավայրը. այդ կարոտի թևերով երբեմն լինու՞մ ես այնտեղ, փորձե՞լ ես գնալ քո մանկության հետքերով:
-Այո՛, կարոտում եմ իմ դպրոցը, իմ ընկերներին, մեր թաղամասը, մեր եկեղեցին, մեր ավանդապաշտ, հայկական զորեղ միջավայրը որտեղ ստացել եմ հայեցի դաստիարակություն: Շատ զորեղ միջավայր էր նաև Հասակեում, մենք այնտեղ ապրել ենք: Ընդամենը 60 ընտանիք կար այնտեղ, սակայն շատ զորեղ էին այդ ընտանիքները: Բնական է, որ կարոտի զգացում ունենամ: Երկու-երեք տարին մեկ գնացել եմ ծննդավայր, որին շնորհակալ եմ իմ ստացած դաստիարակությամբ, շնորհակալ եմ այնտեղի հայկական փոքրաթիվ համայնքին, որովհետև այնքա՜ն զորեղ էին հայկական արմատները, այնքա՜ն ազգային ու հայեցի էր մեր ապրելակերպը, որի դալար շիվերն այսօր իմ ստեղծած ընտանիքում են սաղարթ դառնում. ոչինչ հենց այնպես չի անցնում:
-Արսե՛ն, ընդունու՞մ ես, որ Սփյուռքի նախարարությունը տուն է՝ Տան՝ Հայրենիքի մեջ:
-Ես շատ բարձր եմ գնահատում Սփյուռքի նախարարության ծավալած գործունեությունը: Շնորհավորում եմ նախարարին՝վերընտրվելու առիթով. նա՛ դրեց առաջին հիմնաքարը, Հրանուշ Հակոբյա՛նը կյանքի կոչեց այդ նորաստեղծ նախարարությունը: Ես նախարարին էլ եմ ասել այդ մասին, հիմա էլ եմ առաջարկում, որպեսզի վերանվանեք Հայրենադարձության նախարարություն. միայն հայրենադարձությունն է, որ կարող է մեզ ոտքի կանգնեցնել: Նախարարությունը մեր Հայրենիքում՝ մեր տան մեջ, մի մագնիս է, ձգողական ուժ. պետք է այնպես անենք, որ դրսում ապրող հայերը գա՛ն, ապրեն այստե՛ղ և ներդրումներ կատարեն Հայրենիքում՝ ի նպաստ Հայաստանի, ոչ թե սպասեն, որ իրենց ոտքին մի քար դիպչի, նոր գան: Միասի՛ն պետք է աշխատենք հզորացնել մեր Հայրենիքը: Ես առիթների դեպքում ասել եմ, որ արտագաղթը կարելի է լուծել նաև հայրենադարձությամբ:
-Ի՞նչ է Հայրենիքը Արսեն Գրիգորյանի համար:
-Հայրենիքը և՛ բարոյական, և՛ ֆիզիկական երևույթ է, ես փորձում եմ , որ իմ երեխաներն այդ պարգևից օգտվեն, զուրկ չմնան, որ ամեն առավոտ արթնանան Հայաստանո՛վ, Հայաստանի՛ համար: Ես բնիկ սասունցի եմ. եթե այսօր իմ տանը թուրքը կամ քուրդն է ապրում, դա դեռ նրա տունը չէ, դա դեռևս նրանց Հայրենիքը չէ: Ես ցանկանում եմ ապրել ոչ թե միայն ինձ համար, այլ՝ Հայրենիքիս: Հայրենիքն ինձ համար ամբողջական, միացյալ Հայաստանն է:
-Հավատու՞մ եք Հայաստանի ՝ բանաստեղծի բառերով ասած՝ «վարդահեղեղ ապագային»:
-Այո՛, հավատու՛մ եմ: Մենք հրաշալի երիտասարդություն ունենք, ապագան նրանց ձեռքերում է, իսկ ես հավատում եմ նրանց. դրանք ապրիլյան քառօրյայում խիզախած մեր զինվորներն են, ովքեր, անգամ առանց զենքերի, ոգո՛վ կարողացան հաղթել: Այսպիսի երիտասարդներ ունեցող երկրի, ժողովրդի վարդահեղեղ ապագային անպայմա՛ն հավատում եմ:

«Где бы я ни выходил на сцену, на устах моих армянская песня, в душе – Армения»: Арсен Григорян – Мро
Среди приглашенных на мероприятие-встречу «Репатрианты наших дней –возвратившиеся домой», организованную Министерством Диаспоры РА, был и известный и любимый певец Арсен Григорян, в беседе с которым для «Армяне сегодня» искренне была восхищена его ответами, пылающим в его душе патриотическим чувством, которые Арсену Григоряну удается наилучшим образом отразить в своем исполнении.
– Арсен, хотя ты и репатриант, но давно и так сразу стал местным, что порой забываем об этом. Тем не менее, хочу спросить о репатриации: когда Вы репатриировались и что дало это Вам?
– Думаю, для любого армянина, не по своей воле родившегося вдали от Армении, важно возвращение. Осознание того, что по жестокой воле судьбы, выпавшей армянину, родился в той или иной стране – это еще не конец, наоборот, это начало новой жизни на Родине. Правильно возвращаться, что я и сделал в 1987 году. Семью создал в Армении, супруга – коренная ереванка, дети родились здесь, я состоялся здесь. 30 лет живу и работаю в Армении, пою в Армении, об Армении, для Армении. Где бы я ни выходил на сцену, добивался успеха – на устах моих армянская песня, в душе – Армения. Самая большая награда для меня то, что живу в Армении, созидаю для армян.
– Ты родился в Сирии, Камышли. Скучаешь по малой родине? На крыльях этой тоски бываешь там иногда?
– Да, скучаю по школе, друзьям, нашему кварталу, церкви, традиционной армянской среде, где получил армянское воспитание. Очень мощная среда была и в Хасаке, где мы жили. Там было всего 60 семей, но дух армянственности в них был очень силен. Естественно, скучаю, раз в 2-3 года ездил по местам, где родился, которым благодарен за полученное воспитание, благодарен тамошней малочисленной армянской общине, потому что армянские корни там были очень сильны, наш образ жизни был национальным и армянским, что сохранилось в созданной мною сегодня семье: ничто просто так не проходит.
– Арсен, согласен, что Министерство Диаспоры – дом в Доме – на Родине?
– Я очень высоко ценю деятельность Министерства Диаспоры. Поздравляю министра с переназначением: она заложила первый камень, Грануш Акопян вдохнула жизнь в новосозданное Министерство. Я об этом говорил и министру, и теперь предлагаю переименовать Министерство в Министерство репатриации: только репатриация может поднять нас на ноги. Министерство в нашем доме, на Родине – магнит, притягательная сила, нужно сделать так, чтобы живущие вдали приехали жить сюда, делали инвестиции на благо Армении, а не ждали, когда все будет хорошо. Мы вместе должны работать над тем, чтобы сделать Родину сильнее. При случае я как-то сказал, что миграцию можно преодолеть репатриацией.
– Чем является Родина для Арсена Григоряна?
– Родина – нравственное и физическое явление, я стараюсь, чтобы мои дети воспользовались этим даром и каждое утро просыпались Арменией и для Армении. Я коренной сасунец: если сегодня в моем доме живет курд или турок, то это еще не его дом, не его родина. Я хочу жить не только для себя, но и для Родины. Родина для меня – цельная объединенная Армения.
– Верите, говоря словами поэта, в «розовое будущее» Армении?
– Да, верю. У нас есть замечательная молодежь, будущее в ее руках, и я верю ей. Они – это наши воины, героизировавшиеся в апрельской четырехдневной войне, которые даже без оружия, одним лишь духом сумели победить. В розовое будущее страны, народа, имеющего такую молодежь, непременно верю.