Սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալվեցին Կանադայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի անկախության 25 ամյակի առթիվ Հայաստան ուխտագնացության եկած 40 կանադահայերի՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Կանադայի հայոց թեմի առաջնորդ Աբգար եպիսկոպոս Հովակիմյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հրանուշ Հակոբյանը արժևորեց կանադայի հայոց թեմի հայրենանվեր նախաձեռնությունը՝ համայնքի ներկայացուցիչներին, որոնցից շատերն առաջին անգամ են ոտք դրել նախնիների սուրբ հողին, Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25 ամյակի տոնակատարության օրերին Հայրենիք ուխտագնացության բերելը: Նախարարի պաշտոնակատարը խոսեց ակախության տարիների դժվարությունների, Հայոց պետության ու բանակի կայացման, ձեռքբերումների մասին: Նա մասնավորապես նշեց «Սփյուռքը միշտ եղել է Հայրենիքի կողքին, օգնել հաղթահարել դժվարությունները, միասնական ուժերով կայացել ենք որպես պետություն: Ուրախ եմ, որ հայ ժողովրդի համար կարևորագույն այս օրերին մեզ հետ եք: Այսօր շատ հրատապ  ազգային խնդիր ունենք լուծելու՝ տնտեսության զարգացումը: Միասին պետք է լուծենք այդ խնդիրները»:
Գերաշնորհ Աբգար սրբազանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության,  մշտապես համայնքի կողքին լինելու և աջակցելու համար:   Նա բարձր գնահատեց նախարարի վերաբերմունքը, նշեց, որ այն համակարգող դեր ունի, և հավելեց. «Շատ շնորհակալ ենք, Ձեր խոսքը շատ քաջալերական էր՝ Հայաստան գալու, Հայրենիքի շենացմանը մեր մասնակցությունը բերելու առումով: Երեկ՝ ուխտագնացության առաջին օրը, եղել ենք Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, մասնակցել ենք Սուրբ պատարագին: Եվ այսօր այցելել ենք սփյուռքի նախարարություն՝ մեր տուն: Գնալու ենք նաև Ղարաբաղ, շրջելու ենք Հայաստանի պատմամշակութային վայրերով, լինելու ենք գյուղերում: Շնորհակալ ենք, որ ընդունեցիք մեզ՝ Հայաստանի կարոտը սրտում Հայրենիք այցելած հայորդիներիս»:
Վերջում Սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը պատասխանեց կանադահայերին հետաքրքրող հարցերին:

Представители армянской общины Канады побывали в Министерстве Диаспоры
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян 19 сентября приняла 40 армян Канады, прибывших паломничеством в Армению по случаю 25-летия независимости РА, во главе с предстоятелем Канадской епархии Армянской Апостольской церкви епископом Абгаром Овакимяном.
Приветствовав гостей, Грануш Акопян высоко оценила патриотическую инициативу армянской епархии Канады – организовать в дни празднования 25-летия независимости Республики Армения паломничество на Родину представителей общины, многие из которых впервые ступили на священную землю предков. �?сполняющая обязанности министра говорила о трудностях первых лет независимости, становлении Армянского государства и армии, о достижениях. Она в частности отметила: «Диаспора всегда была рядом с Родиной, помогала преодолевать трудности, совместными усилиями мы состоялись как государство.  Рада, что в эти важнейшие для армянского народа дни вы вместе с нами. Сегодня нам предстоит решить очень актуальную национальную проблему развития экономики. Эту проблему мы должны решать вместе».
Высокочтимый Святейший Абгар выразил благодарность за теплый прием, постоянную заботу и содействие общине. Он высоко оценил отношение министра, отметив ее координирующую роль, и добавил: «Мы глубоко благодарны, Ваша слово звучит весьма воодушевляюще в плане приезда в Армению, нашего участия в благоустройстве Родины.  Вчера, в первый день паломничества, мы побывали в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, участвовали в Священной Литургии. А сегодня посетили Министерство Диаспоры – наш дом. Посетим также Карабах, совершим экскурсию по культурно-историческим местам Армении, побываем в селах. Благодарны, что приняли нас – армян, с тоской по Армении посетивших  Родину».
В заключение исполняющая обязанности министра Диаспоры Грануш Акопян ответила на вопросы, интересующие армян Канады.