«Ինձ հիացնում է սիրիահայերի աշխատասիրությունը, նվիրումը և ճաշակը».Հրանուշ Հակոբյան
Մարտի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ Սուրբ Հարության տոնին ընդառաջ ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի նախասրահում բացվեց ավանդական դարձած «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը:
Ցուցահանդես-տոնավաճառ այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարը շրջեց ցուցասրահում, ծանոթացավ սիրիահայերի աշխատանքներին:
Լրագրողների հետ զրույցում նախարարը նշեց. «Ինձ հիացնում է սիրիահայերի աշխատասիրությունը, նվիրումը և ճաշակը: Մենք իրենցից շատ բան ունենք սովորոելու, հատկապես հայկական ավանդական ուտեստներ պատրաստելու հարցում: Կցանկանայի, որ մեր հասարակությունն առավել ակտիվ գնումներ կատարեր: Սիրիահայերն արդեն սկսել են կենցաղային իրերի, կոշկեղենի արտադրություն հիմնել, տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում ակտիվ գործունեություն ծավալել»: Նախարարը նաև ընդգծեց, որ աճել է ցուցահանդեսի մասնակիցների թիվը, և եթե առաջին ցուցահանդեսին 10-12 սիրիահայ է մասնակցել, ապա մարտի 23-ի ցուցահանդեսի մասնակիցների թիվը հասել է 52-ի:
Ցուցահանդեսին ներկայացված էին 50-ից ավելի սիրիահայերի ձեռագործ աշխատանքներ, Զատիկի տոնին նվիրված աշխատանքներ, զարդեր, հրուշակեղեն, արևելյան ուտեստներ:

«Меня восхищает трудолюбие, преданность и вкус сирийских армян»: Грануш Акопян
По инициативе Министерства Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян», в канун праздника Святого Воскресения, 23 марта в вестибюле факультета армянской филологии ЕГУ открылась ставшая традиционной благотворительная выставка-ярмарка «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване».
Выставку-ярмарку посетила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Она обошла экспозицию, ознакомилась с работами сирийских армян.
В беседе с журналистами министр отметила: «Меня восхищает трудолюбие, преданность и вкус сирийских армян. Нам много чему есть учиться у них, особенно в вопросе приготовления армянских традиционных блюд. Хотела бы, чтобы наше общество активнее совершало покупки. Сирийские армяне уже начали закладывать производство бытовых товаров, обуви, развернули активную деятельность в сфере текстильного производства». Министр также подчеркнула, что возросло число участников выставок, и если в первой участвовали 10-12 сирийских армян, то число участников выставки 23 марта достигло 52.
На выставке представлены произведения ручной работы свыше 50 сирийских армян – работы, посвященные празднику Пасхи, украшения, кондитерские изделия, восточные блюда.