«Վարդավառ» պարախումբը որոշել է կրկին մասնակցել «Իմ Հայաստան» փառատոնին
Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» «Վարդավառ» պարախումբը հիմնադրվել է 2014 թվականի նոյեմբերին: Թեմակալ առաջնորդ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի օրհնությամբ է անվանակոչվել «Վարդավառ»:
«50 մասնակցից բաղկացած պարախումբը հանդիսատեսին ներկայանում է հայկական ժողովրդական պարերով: «Վարդավառը» բազմիցս արժանացել է գլխավոր մրցանակների, դիպլոմների, պատվոգրերի, ինչպես նաև տարբեր մրցույթների դափնեկիր է»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար ու պարուսույց Մարգարիտա Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ պարախումբ այցելող 5-16 տարեկան երեխաների հետ պարապմունքներն անցկացվում են շաբաթական 3-4 անգամ:
Պարուսույցը սաներին բացի հայկական պարարվեստի գաղտնիքները սովորեցնելուց, նաև այլ ազգերի պարերին է ծանոթացնում՝ այդպիսով ընդլայնելով նրանց պարային փորձառությունը:
Մարգարիտա Գրիգորյանը նկատել է, որ մոսկվաբնակ հայ երեխաները սիրով են գալիս պարի դասընթացներին, քանի որ գիտակցում են օտար միջավայրում հայկական արժեքներին հաղորդակից դառնալու անհրաժեշտությունը:
«Վարդավառ»-ն, ի թիվս սփյուռքյան մյուս պարախմբերի, նույնպես մասնակցեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին:
Առաջին անգամ Հայաստանում մասնակցելով մշակութային իրադարձության՝ շատ հետաքրքիր և անմոռաց օրեր են ունեցել:
Ինչպես ասաց պարուսույցը, երեխաները տպավորվել են հատկապես Արարատի մարզի զորամասերից մեկում տեղի ունեցած համերգից, որտեղ նրանք ոգեշնչված պարել են հայ զինվորների համար:
«Շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը ազգանվեր գործունեություն ծավալելու և մեզ Հայրենիքում ելույթ ունենալու հնարավորություն ընձեռելու համար: Արդեն որոշել ենք երկու տարի հետո կայանալիք փառատոնին նույնպես մասնակցել:
Նմանօրինակ փառատոների մասնակցելը նախևառաջ Հայաստան գալու, հայկական մշակույթին մոտիկից հաղորդակցվելու միջոց է հանդիսանում:
Կարևոր և նպատակային էր Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրեր այցելելը: Հոգիս հպարտությամբ լցվեց և հուզվեցի, երբ Խոր Վիրապ վանքում մեր խմբի երեխաները Արարատ լեռան ներքո հայկական քոչարին պարեցին: Շատ ուրախ եմ, որ «Վարդավառ»-ը փառատոնի շրջանակներում Հայաստան եկավ»,-զրույցն ամփոփեց Մարգարիտա Գրիգորյանը:

Vardavar Dance Company has decided to participate in the “My Armenia” Pan-Armenian Festival again
The Vardavar Dance Company of the “Hayordats Tun” of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhichevan of the Armenian Apostolic Church in Moscow was established in November 2014 and was named “Vardavar” with the blessing of leader of the Diocese, Fr. Archbishop Yezras Nersisyan.
“The 50-member dance company performs Armenian folk songs. Vardavar has received many grand prizes, diplomas, certificates, as well as awards at various competitions,” the dance company’s artistic director and dance instructor Margarita Grigoryan said in an interview with Hayern Aysor, adding that the 5-16-year-old children and teens rehearse three or four times a week.
Besides teaching the secrets of Armenian dances, the dance instructor also introduces the members to international dances and helps them gain more experience.
Margarita Grigoryan noted that the Armenian children of Moscow attend the lessons with pleasure because they are aware of the necessity to become familiar with Armenian national values in a foreign environment.
Vardavar was one of the Armenian dance companies that participated in the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
The members of the dance company spent interesting and unforgettable days in Armenia.
As the dance instructor said, the children were especially impressed with the concert that was held at one of the military units of Ararat Province where they performed for Armenian soldiers with motivation.
“We thank the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia for its pro-national activities and providing us with the opportunity to perform in the Homeland. We have already decided to participate in the next pan-Armenian festival in two years.
Participating in such festivals serves as an opportunity to visit Armenia and become more familiar with Armenian culture.
Visiting the historic and cultural sites in Armenia was important and goal-oriented. I felt proud and got emotional when the children of our dance company performed the Armenian Kochari dance near Mount Ararat during the visit to Khor Virap Monastery. I am very happy that Vardavar Dance Company visited Armenia through the festival,” Margarita Grigoryan concluded.