Հայաստան բերող ճանապարհները… «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2016
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի «Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում» դասընթացի ընթացքում շատ ուսուցիչների հետ ծանոթացա, հետաքրքրի զրույցներ ունեցանք, որոնք ինձ՝ որպես դեռևս ապրելու քիչ փորձ ունեցողի, կյանքի դասերի արժեք ունեցան: Ամեն անգամ անցնում եմ այն լսարանների կողքով, որտեղ սփյուռքահայ ուսուցիչների դասեր են ընթացնում, ինքնաբերաբար կանգնում եմ ու լսում.  ես դեռևս այդքան սեր, կարոտ, ջերմություն որևէ տեղ չեմ նկատել: Միանգամից հիշում եմ մեր պատմության մեծագույն ուսուցիչներին, որ ազգ են կրթել ու փրկել, ու այս սփյուռքահայ ուսուցիչները բարձրանում, արժևորվում են իրենց գործով, որ ոչ պակաս կարևոր է այսօր, երբ մեր հզոր Սփյուռքը հնարավորինս հեռու պիտի պահենք դարի մարտահրավերներից:
Սփյուռքահայ ուսուցիչներից յուրաքանչյուրն իր տեսակով օրինակելի է: Այս տեսակի ու որակի կրողն է նաև Մոսկվայից հայրենիք եկած Երանուհի Ղազարյանը: Տիկին Ղազարյանի հետ զրույցը ամենատպավորիչներից մեկն էր, որի մասին թերևս չեմ կարող այնքան երկար գրել, ինչքան այն իրականում տևել է: Պարզապես ներկայացնեմ պատառիկներ մեր զրույցից:
Առանց իմ աշխատանքի ես չեմ ապրի
Նախքան Մոսկվա գնալս՝ այստեղ 15 տարի աշխատել եմ Աբովյան քաղաքի թիվ 10 դպրոցում՝ որպես հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի: Սիրահարված եմ իմ մասնագիտությանը դասարան ոտք դնելուս հաջորդ րոպեից: Գիտեի՝ իմ կոչումն է հայերեն սովորեցնելը, կոչում, որին հավատարիմ եմ մինչ օրս: Երբ Մոսկվա մեկնեցինք, մեկ տարի չաշխատեցի: Իմ կյանքի ամենադժվար մեկ տարին էր, երբ դպրոցից, իմ կոչումից ու սաներից հեռու էի: Ցանկացա աշխատանքի անցնել Մոսկվայի 16/50 պետական միջնակարգ դպրոցում: Երբ գնացինք աշխատանքի համար դիմելու դպրոցի տնօրենին՝ Օֆելյա Առաքելյանին, ամուսնիս ուղղակի խնդրեց. «Եթե չեք ուզում մի ամուր հայ ընտանիք քայքայվի, կնոջս աշխատանքի վերցրեք, նա լավ ուսուցչուհի է, առանց դասավանդելու չի կարող ապրել, կգնա դարձյալ Հայաստան՝ իր դպրոց, իր աշակերտների մոտ»: Այո´, ես չեմ կարող առանց իմ աշխատանքի ապրել: Հիմա, բացի պետական միջնակարգ դպրոցից, նաև Մոսկվայի Հայորդյաց տանն եմ աշխատում և «Այբիկ» կրթահամալիրում: Երեկոյան տուն եմ գնում բավարարվածության մեծ զգացումով, որ տվեցի ու արեցի այն, ինչի համար կամ, ստեղծվել եմ, ապրում եմ: Հայերեն դասավանդելը իմ շունչն է, մի վայրկյան էլ չլինի՝ կխեղդվեմ: Աղջիկս հաճախ է ասում, որ նախանձելի մարդ եմ, որը և´ հաճույք է ստանում իր աշխատանքից, և´ քիչ թե շատ՝  վարձատրվում է: Իմ իրական վարձատրությունը իմ սաներն են, որ հայ են ամբողջ սրտով: Նրանց մեջ տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ ևս կան, և ես հպարտ եմ, որ սովորեցնում եմ նրանց աշխարհի հարստագույն լեզուներից մեկը՝ հայերենը: Ես երջանիկ մարդ եմ:
Հայորդյաց տունը՝ հայկականության տաճար
-Ինչպես նշեցի՝ Մոսկվայում երեք կրթօջախում եմ աշխատում, սակայն այսօր այստեղ՝ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի շրջանակներում, ներկայացնում եմ Մոսկվայի Հայորդյաց տունը: Մյուս երկու կրթահամալիրների գործունեության և աշխատանքի մասին ևս կարող եմ շատ երկար պատմել, նրանք անգնահատելի աշխատանք են կատարում, սակայն թույլ տվեք այսօր ավելի շատ անդրադառնալ Հայորդյաց տան պատմությանն ու ներկային: Այն զուտ  դպրոց չէ, այն հոգևոր դաստիարակության կենտրոն է, որը տրամադրում է քրիստոնեական հավատքով համեմված կրթություն: Այն իր մեջ ներառում է հայոց լեզուն, գրականությունը, մշակույթը, պատմությունը: Մենք ստեղծում ենք մի մթնոլորտ, որը դառնում է ապրելակերպ, տալիս ենք հիմքերը և ցանկանում, որ մեր սաներն իրենց հետագա կյանքն այդ  հիմքերի վրա կառուցեն:
Հայորդյաց տունն իր այս բարձունքին հասել է հետևողական ու նվիրված աշխատակիցների շնորհիվ: Նախ չեմ կարող չնշել Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի Հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի անունը, ում վաստակը անգնահատելի  է հայ համայնքի կյանքում: Նրա շնորհիվ է այսօր գործում Հայորդյաց տունը, և Մոսկվայի կենտրոնում հառնում է առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցին:  Հայորդյաց տան հոգևոր տեսուչ Առաքել Ամիրյանը ևս եզակի մարդկային կերպար է, որ օրինակ  կարող է լինել բոլորիս համար: Նախանձելի եռանդով և ավյունով լեցուն է նաև Հայորդյաց տան տնօրենը՝ Հմայակ Գևորգյանը, որ  մշտապես նոր գաղափարներով, մտքերով, մոտեցումներով զարմացնում և ոգևորում է մեզ: Այս միահամուռ աշխատանքի շնորհիվ է նաև, որ օր օրի մեր սաների քանակը ավելանում է՝ այժմ հասնելով մոտ 800-ի: Ոչինչ սիրողական մակարդակում չէ: Դասավանդում են լավագույն մասնագետները՝ փորձելով հասնել ցանկալի արդյունքի:
Միայն հայերենի առումով չէ առաջընթացը նկատելի: «Հայասա», «Վարդավառ» պարային խմբերը հայկական ազգային ու ազգագրական պարն են ներկայացնում, «Նորահրաշ» վոկալ համույթը և Լենա Բեգլարյանի ղեկավարած երգչախումբը հղկում են երեխաների երաժշտական ունակությունները: Ժողովրդական գործիքները ևս չեն անտեսվում. մեր քանոնահարուհիները մեծ հաջողություններ են գրանցել: Եվ այսպես շարունակ, երկար կարող եմ թվել: Երբ ազգությամբ ռուս աշակերտը իր շեշտադրությամբ, նորաթուխ հայերենով ասմունքում է, միայն անսահման հուզմունք ու հպարտություն կարելի է զգալ:
Սովորել հայերեն 60 տարեկանում
-Ես դասավանդում եմ հիմնականում ռուսախոս դասարաններում և մեծահասակների խմբերին: Ունեմ ութ ազգության պատկանող աշակերտներ, որ տարբեր պատճառներով են հայերենը սովորում. ցանկանում են հաղորդակից լինել մեր աստվածային լեզվին կամ պարզապես իմանալ այն, կամ էլ սիրած անձնավորությունն է հայ, և ցանկանում է իմանալ՝ սիրելին ինչ լեզվով է մտածում: Այս շարքում ես չեմ կարող չառանձնացնել մոսկովյան ամենահայտնի իրավաբաններից մեկին՝ Ալեքսանդր Արութունովին: Նա 60-ն արդեն բոլորել է, և ի հպարտություն ինձ՝ իմ սանն է: Նրա հայրը հայ է եղել,  մայրը՝ ռուս: Ինչպես շատ հաճախ, այս դեպքում ևս հաղթել է մայրական գենը՝ գերակա լեզու դարձնելով ռուսերենը: Սակայն… երկու տարի առաջ Սփյուռքի նախարարության հրավերով պարոն Արութունովը մասնակցել է Հայ իրավաբանների համահայկական համաժողովին: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը զրույցում հայերեն է դիմել նրան, հայտնի իրավաբանը չի հասկացել լեզուն, և Մոսկվա գալուն պես՝ որոշել է հայերեն սովորել, որ հաջորդ այցին նախարարի  հետ ոսկեղենիկ հայերենով խոսի: Այժմ շաբաթական 2 անգամ գալիս է դասերին, գերզբաղված է, բայց ժամանակ գտնում է: Այնքան ջերմությամբ, հոգատարությամբ է կարդում հայերեն, որ շատ հաճախ հոտնկայս ծափահարում ենք:
Հայաստանին սիրահարված օտարազգին
-Տատյանա Տելեգինան իմ սանն է եղել: Զտարյուն ռուս այս աղջիկը իսկապես սիրահարվել է Հայաստանին: Բազում անգամներ է այստեղ եղել, հայոց պատմությունը գերազանց գիտի: Նույնիսկ կայք է բացել, որտեղ հայկական տեսարժան վայրերի, պատմական կոթողների նկարներն է տեղադրում: Յուրաքանչյուր եկեղեցու պատմությունը անգիր հիշում է: Որևէ արյունակցական կապ չունի հայերի հետ, բայց Հայաստանը շատ լավ է զգում, սիրում: Երևի այն մարդկանցից է, որն այս հողում զգում է աստվածայինի ներկայությունը: Այնքան ուրախ եմ, որ օգնել եմ նրան գտնելու Հայաստան բերող ճանապարհները:
-Մեր սաներից յուրաքանչյուրն ունի այն զգացումը, որ իր հայրենիքը Հայաստանն է, մայրենին՝ հայերենը: Ես էլ՝ որպես ուսուցիչ, մի բան կարող եմ հստակ ասել՝ մեծ գործ է թեկուզ մեկ հայ երեխա կրթելը: Ինչքան մեծանում եմ, այնքան ձգվում եմ դեպի Հայաստան, սակայն դեռևս Մոսկվայում առաքելությունս ավարտված չեմ համարում: Հիմա ամառային դպրոցին եմ մասնակցում, սովորում եմ, որ գնամ ու կիրառեմ այնտեղ: Միակ մտահոգությունս այն է, որ կարողանամ ունենալ դասագրքեր ռուսախոս դասարաններում դասավանդելու համար: «Սփյուռք» ամառային դպրոցը յուրօրինակ հարթակ է նոր հնարավորությունների և գաղափարների համար: Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպումների ժամանակ միշտ առանձնացնում և շնորհակալություն է հայտնում Սփյուռքի ուսուցիչներին, այսօր էլ ես եմ ցանկանում նրան, ամբողջ նախարարության աշխատակիցներին, տիկին Սիրվարդ Համբարյանին, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի համակարգող Մհեր Հովհաննիսյանին մեծ շնորհակալություն հայտնել: Նրանց շնորհիվ՝ եկել եմ հայրենիք մեկ ամսով, հուսամ՝ մեկ օր էլ կգամ՝ այլևս չգնալու մտադրությամբ:

2016 “Diaspora” Summer School Program: The roads leading to Armenia…
During the Training Course for Teachers of Armenian Language and History and Organizers of Education (part of the “Diaspora” Summer School Program of the RA Ministry of Diaspora), I met many teachers and had interesting conversations with them, and since I don’t have much experience, those conversations became lessons in life for me. Every time I pass by the classrooms where Diaspora Armenian teachers are taking their courses, I automatically stop and listen. I haven’t seen so much love, longing and warmth anywhere. I immediately remember our great teachers of Armenian history who educated and saved a nation, and these Diaspora Armenian teachers are appreciated for their job, which is very important today when we need to keep the Armenian Diaspora as far away from the challenges of the century as possible.
Each of the Diaspora Armenian teachers sets an example with his or her type. Yeranuhi Ghazaryan from Moscow is one of those teachers of this type and quality. My conversation with Mrs. Ghazaryan was one of the most impressive ones that I write long about. I will simply present some parts of our conversation.
I can’t live without my job
“Before moving to Moscow, I was teaching Armenian language and literature at School #10 in the city of Abovyan. I fall in love with my job the minute after I enter the classroom. I knew that I was called for teaching Armenian. It is a calling to which I have been loyal to this day. After leaving for Moscow, I worked for a year. It was the most difficult year of my life since I was far from the school, my calling and my students. I wanted to start working at Middle School #16/50 I Moscow. When my husband and I went to see the director, Ofelia Arakelyan, my husband simply asked the following: “If you don’t want to destroy a strong Armenian family, hire my wife. She is a good teacher and can’t live without her job. She will return to Armenia, to her school and to her students.” Yes, I can’t live without my job. Now, besides teaching at the middle school, I also teach at the “Hayordats Tun” Armenian School and “Aybik” Educational Complex in Moscow. In the evening, I come home feeling very satisfied with the fact that I gave and did what I am called for and what I am living for. Teaching Armenian is my life. My daughter often says I am someone to envy because I do my job with pleasure and get paid more or less. My real salary are my students, who are Armenian with all their heart. There are also students of different nationalities among them, and I am proud that I am teaching them Armenian, one of the greatest languages in the world. I am a lucky person.”
“Hayordats Tun” Armenian School: A temple of “Armenianness”
“As I already mentioned, I work at three schools in Moscow, but I am representing the “Hayordats Tun” Armenian School of Moscow during the “Diaspora” Summer School Program. I can also say a lot about my work at the other two schools, but allow me to touch more upon the past and present of “Hayordats Tun”. It is not merely a school. It is a center for spiritual upbringing that provides a Christian education. The school offers courses on Armenian language, literature, culture and history. We create an atmosphere that turns into a lifestyle. We lay the foundations and want our students to continue with those foundations throughout their lives.
“Hayordats Tun” Armenian School has achieved this height thanks to its dedicated and persistent staf members. First, I must mention leader of the Armenian Diocese of New Nakhichevan and Russia, Archbishop Yezras Nersisyan, whose merit is invaluable in the Armenian community. It is thanks to him that the “Hayordats Tun” exists and the Holy Glorification Church (Prelacy) is erected in central Moscow. Spiritual leader of “Hayordats Tun” Arakel Amiryan is also a unique person who can set an example for all of us. The director of “Hayordats Tun”, Hmayak Gevorgyan, is full of vigor and energy and always amazes and motivates us with his new thoughts and ideas. It is also thanks to these combined efforts that the number of students is growing day after day. Currently, there are 800 students, who are taught by the best professionals trying to achieve the desired outcome.
Progress can be seen in other spheres as well. The Haiasa and Vardavar Dance Groups perform Armenian national and ethnographic dances, Norahrash Vocal Ensemble and Lena Beglaryan’s choir help the children show their skills in singing. Our Armenian canon players have achieved great success. The list goes on. We can only feel touched and proud to hear a Russian student recite a poem in Armenian with an accent.”
Learning Armenian at 60
“I mainly have Russian-speaking and adult students. I have students of eight nationalities who learn Armenian for different purposes. They either want to learn our divine language or simply know it, or their beloved person is an Armenian and they want to know in which language their beloved person thinks in. I must set aside one of the most famous lawyers of Moscow, Alexander Arutunov. He is 60, and I take pride in the fact that he is my student. His father was Armenian, and his mother was Russian. As is often the case, in this case I also taught Armenian through Russian. However, two years ago, at the invitation of the Ministry of Diaspora, Arutunov participated in the Pan-Armenian Forum of Lawyers. During a conversation, Minister Hranush Hakobyan addressed him in Armenian, he didn’t understand, and as soon as he returned to Moscow, he decided to learn Armenian so that he could speak Armenian during his next meeting with the Minister. He attends lessons twice a week. He is very busy, but finds the time. He reads in Armenian so cordially and generously that very often we give him standing ovations.”
The foreigner in love with Armenia
“Tatiana Telegina was one of my students. This purely Russian girl has really fallen in love with Armenia. She has visited the country many times and has excellent knowledge of Armenian. She has even created a website where she posts pictures of sites and historic monuments of Armenia. She knows the history of every church by heart. She is not blood-related to any Armenian, but loves Armenia. She is perhaps one of those who feel the presence of all that is divine in Armenia. I am so happy that I helped him find the roads leading to Armenia.”
As an epilogue
“Each of our students has the feeling that his homeland is Armenia and the native language is Armenian. As a teacher, I can surely say that our task is to teach even one Armenian child. The older I get, the more I look towards Armenia, but I don’t consider my mission in Moscow accomplished. I am participating in the “Diaspora” Summer School Program so that I can go and apply my knowledge. My only concern is to be able to have textbooks to teach my Russian-speaking students. The “Diaspora” Summer School Program serves as a unique platform for new ideas and opportunities. During meetings, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan always sets aside and expresses gratitude to Diaspora Armenian teachers. Today, I would like to express my gratitude to her, the entire staff of the Ministry of Diaspora, Mrs. Sirvard Hambaryan and coordinator of the “Diaspora” Summer School Program Mher Hovhannisyan. Thanks to them, I have come to the homeland for a month, and I hope to come and settle one day.”