Հայաստան բերող ճանապարհները… «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2016
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի «Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում» դասընթացի ընթացքում շատ ուսուցիչների հետ ծանոթացա, հետաքրքրի զրույցներ ունեցանք, որոնք ինձ՝ որպես դեռևս ապրելու քիչ փորձ ունեցողի, կյանքի դասերի արժեք ունեցան: Ամեն անգամ անցնում եմ այն լսարանների կողքով, որտեղ սփյուռքահայ ուսուցիչների դասեր են ընթացնում, ինքնաբերաբար կանգնում եմ ու լսում.  ես դեռևս այդքան սեր, կարոտ, ջերմություն որևէ տեղ չեմ նկատել: Միանգամից հիշում եմ մեր պատմության մեծագույն ուսուցիչներին, որ ազգ են կրթել ու փրկել, ու այս սփյուռքահայ ուսուցիչները բարձրանում, արժևորվում են իրենց գործով, որ ոչ պակաս կարևոր է այսօր, երբ մեր հզոր Սփյուռքը հնարավորինս հեռու պիտի պահենք դարի մարտահրավերներից:
Սփյուռքահայ ուսուցիչներից յուրաքանչյուրն իր տեսակով օրինակելի է: Այս տեսակի ու որակի կրողն է նաև Մոսկվայից հայրենիք եկած Երանուհի Ղազարյանը: Տիկին Ղազարյանի հետ զրույցը ամենատպավորիչներից մեկն էր, որի մասին թերևս չեմ կարող այնքան երկար գրել, ինչքան այն իրականում տևել է: Պարզապես ներկայացնեմ պատառիկներ մեր զրույցից:
Առանց իմ աշխատանքի ես չեմ ապրի
Նախքան Մոսկվա գնալս՝ այստեղ 15 տարի աշխատել եմ Աբովյան քաղաքի թիվ 10 դպրոցում՝ որպես հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի: Սիրահարված եմ իմ մասնագիտությանը դասարան ոտք դնելուս հաջորդ րոպեից: Գիտեի՝ իմ կոչումն է հայերեն սովորեցնելը, կոչում, որին հավատարիմ եմ մինչ օրս: Երբ Մոսկվա մեկնեցինք, մեկ տարի չաշխատեցի: Իմ կյանքի ամենադժվար մեկ տարին էր, երբ դպրոցից, իմ կոչումից ու սաներից հեռու էի: Ցանկացա աշխատանքի անցնել Մոսկվայի 16/50 պետական միջնակարգ դպրոցում: Երբ գնացինք աշխատանքի համար դիմելու դպրոցի տնօրենին՝ Օֆելյա Առաքելյանին, ամուսնիս ուղղակի խնդրեց. «Եթե չեք ուզում մի ամուր հայ ընտանիք քայքայվի, կնոջս աշխատանքի վերցրեք, նա լավ ուսուցչուհի է, առանց դասավանդելու չի կարող ապրել, կգնա դարձյալ Հայաստան՝ իր դպրոց, իր աշակերտների մոտ»: Այո´, ես չեմ կարող առանց իմ աշխատանքի ապրել: Հիմա, բացի պետական միջնակարգ դպրոցից, նաև Մոսկվայի Հայորդյաց տանն եմ աշխատում և «Այբիկ» կրթահամալիրում: Երեկոյան տուն եմ գնում բավարարվածության մեծ զգացումով, որ տվեցի ու արեցի այն, ինչի համար կամ, ստեղծվել եմ, ապրում եմ: Հայերեն դասավանդելը իմ շունչն է, մի վայրկյան էլ չլինի՝ կխեղդվեմ: Աղջիկս հաճախ է ասում, որ նախանձելի մարդ եմ, որը և´ հաճույք է ստանում իր աշխատանքից, և´ քիչ թե շատ՝  վարձատրվում է: Իմ իրական վարձատրությունը իմ սաներն են, որ հայ են ամբողջ սրտով: Նրանց մեջ տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ ևս կան, և ես հպարտ եմ, որ սովորեցնում եմ նրանց աշխարհի հարստագույն լեզուներից մեկը՝ հայերենը: Ես երջանիկ մարդ եմ:
Հայորդյաց տունը՝ հայկականության տաճար
-Ինչպես նշեցի՝ Մոսկվայում երեք կրթօջախում եմ աշխատում, սակայն այսօր այստեղ՝ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի շրջանակներում, ներկայացնում եմ Մոսկվայի Հայորդյաց տունը: Մյուս երկու կրթահամալիրների գործունեության և աշխատանքի մասին ևս կարող եմ շատ երկար պատմել, նրանք անգնահատելի աշխատանք են կատարում, սակայն թույլ տվեք այսօր ավելի շատ անդրադառնալ Հայորդյաց տան պատմությանն ու ներկային: Այն զուտ  դպրոց չէ, այն հոգևոր դաստիարակության կենտրոն է, որը տրամադրում է քրիստոնեական հավատքով համեմված կրթություն: Այն իր մեջ ներառում է հայոց լեզուն, գրականությունը, մշակույթը, պատմությունը: Մենք ստեղծում ենք մի մթնոլորտ, որը դառնում է ապրելակերպ, տալիս ենք հիմքերը և ցանկանում, որ մեր սաներն իրենց հետագա կյանքն այդ  հիմքերի վրա կառուցեն:
Հայորդյաց տունն իր այս բարձունքին հասել է հետևողական ու նվիրված աշխատակիցների շնորհիվ: Նախ չեմ կարող չնշել Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի Հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի անունը, ում վաստակը անգնահատելի  է հայ համայնքի կյանքում: Նրա շնորհիվ է այսօր գործում Հայորդյաց տունը, և Մոսկվայի կենտրոնում հառնում է առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցին:  Հայորդյաց տան հոգևոր տեսուչ Առաքել Ամիրյանը ևս եզակի մարդկային կերպար է, որ օրինակ  կարող է լինել բոլորիս համար: Նախանձելի եռանդով և ավյունով լեցուն է նաև Հայորդյաց տան տնօրենը՝ Հմայակ Գևորգյանը, որ  մշտապես նոր գաղափարներով, մտքերով, մոտեցումներով զարմացնում և ոգևորում է մեզ: Այս միահամուռ աշխատանքի շնորհիվ է նաև, որ օր օրի մեր սաների քանակը ավելանում է՝ այժմ հասնելով մոտ 800-ի: Ոչինչ սիրողական մակարդակում չէ: Դասավանդում են լավագույն մասնագետները՝ փորձելով հասնել ցանկալի արդյունքի:
Միայն հայերենի առումով չէ առաջընթացը նկատելի: «Հայասա», «Վարդավառ» պարային խմբերը հայկական ազգային ու ազգագրական պարն են ներկայացնում, «Նորահրաշ» վոկալ համույթը և Լենա Բեգլարյանի ղեկավարած երգչախումբը հղկում են երեխաների երաժշտական ունակությունները: Ժողովրդական գործիքները ևս չեն անտեսվում. մեր քանոնահարուհիները մեծ հաջողություններ են գրանցել: Եվ այսպես շարունակ, երկար կարող եմ թվել: Երբ ազգությամբ ռուս աշակերտը իր շեշտադրությամբ, նորաթուխ հայերենով ասմունքում է, միայն անսահման հուզմունք ու հպարտություն կարելի է զգալ:
Սովորել հայերեն 60 տարեկանում
-Ես դասավանդում եմ հիմնականում ռուսախոս դասարաններում և մեծահասակների խմբերին: Ունեմ ութ ազգության պատկանող աշակերտներ, որ տարբեր պատճառներով են հայերենը սովորում. ցանկանում են հաղորդակից լինել մեր աստվածային լեզվին կամ պարզապես իմանալ այն, կամ էլ սիրած անձնավորությունն է հայ, և ցանկանում է իմանալ՝ սիրելին ինչ լեզվով է մտածում: Այս շարքում ես չեմ կարող չառանձնացնել մոսկովյան ամենահայտնի իրավաբաններից մեկին՝ Ալեքսանդր Արութունովին: Նա 60-ն արդեն բոլորել է, և ի հպարտություն ինձ՝ իմ սանն է: Նրա հայրը հայ է եղել,  մայրը՝ ռուս: Ինչպես շատ հաճախ, այս դեպքում ևս հաղթել է մայրական գենը՝ գերակա լեզու դարձնելով ռուսերենը: Սակայն… երկու տարի առաջ Սփյուռքի նախարարության հրավերով պարոն Արութունովը մասնակցել է Հայ իրավաբանների համահայկական համաժողովին: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը զրույցում հայերեն է դիմել նրան, հայտնի իրավաբանը չի հասկացել լեզուն, և Մոսկվա գալուն պես՝ որոշել է հայերեն սովորել, որ հաջորդ այցին նախարարի  հետ ոսկեղենիկ հայերենով խոսի: Այժմ շաբաթական 2 անգամ գալիս է դասերին, գերզբաղված է, բայց ժամանակ գտնում է: Այնքան ջերմությամբ, հոգատարությամբ է կարդում հայերեն, որ շատ հաճախ հոտնկայս ծափահարում ենք:
Հայաստանին սիրահարված օտարազգին
-Տատյանա Տելեգինան իմ սանն է եղել: Զտարյուն ռուս այս աղջիկը իսկապես սիրահարվել է Հայաստանին: Բազում անգամներ է այստեղ եղել, հայոց պատմությունը գերազանց գիտի: Նույնիսկ կայք է բացել, որտեղ հայկական տեսարժան վայրերի, պատմական կոթողների նկարներն է տեղադրում: Յուրաքանչյուր եկեղեցու պատմությունը անգիր հիշում է: Որևէ արյունակցական կապ չունի հայերի հետ, բայց Հայաստանը շատ լավ է զգում, սիրում: Երևի այն մարդկանցից է, որն այս հողում զգում է աստվածայինի ներկայությունը: Այնքան ուրախ եմ, որ օգնել եմ նրան գտնելու Հայաստան բերող ճանապարհները:
-Մեր սաներից յուրաքանչյուրն ունի այն զգացումը, որ իր հայրենիքը Հայաստանն է, մայրենին՝ հայերենը: Ես էլ՝ որպես ուսուցիչ, մի բան կարող եմ հստակ ասել՝ մեծ գործ է թեկուզ մեկ հայ երեխա կրթելը: Ինչքան մեծանում եմ, այնքան ձգվում եմ դեպի Հայաստան, սակայն դեռևս Մոսկվայում առաքելությունս ավարտված չեմ համարում: Հիմա ամառային դպրոցին եմ մասնակցում, սովորում եմ, որ գնամ ու կիրառեմ այնտեղ: Միակ մտահոգությունս այն է, որ կարողանամ ունենալ դասագրքեր ռուսախոս դասարաններում դասավանդելու համար: «Սփյուռք» ամառային դպրոցը յուրօրինակ հարթակ է նոր հնարավորությունների և գաղափարների համար: Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպումների ժամանակ միշտ առանձնացնում և շնորհակալություն է հայտնում Սփյուռքի ուսուցիչներին, այսօր էլ ես եմ ցանկանում նրան, ամբողջ նախարարության աշխատակիցներին, տիկին Սիրվարդ Համբարյանին, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի համակարգող Մհեր Հովհաննիսյանին մեծ շնորհակալություն հայտնել: Նրանց շնորհիվ՝ եկել եմ հայրենիք մեկ ամսով, հուսամ՝ մեկ օր էլ կգամ՝ այլևս չգնալու մտադրությամբ:

Дороги, ведущие в Армению… «Летняя школа «Спюрк»-2016»
В ходе курса «Переподготовка учителей армянского языка и литературы, организаторов образовательного дела» «Летней школы «Спюрк» познакомилась со многими учителями, состоялись интересные беседы, которые для меня, пока еще не имеющей достаточно опыта, приобрели ценность уроков жизни.  Каждый раз прохожу мимо аудиторий, где занимаются учителя из Диаспоры, непроизвольно останавливаюсь и прислушиваюсь – нигде я не видела столько любви, тоски, теплоты. Приходят на память величайшие педагоги в нашей истории, которые учили и спасали нацию, и эти учителя из Диаспоры обретают величие, ценность своим делом, не менее важным сегодня, когда мы должны нашу могучую Диаспора по возможности оградить от вызовов современности.
Каждый из учителей Диаспоры с своем роде показателен. Носителем такого типа и качества является и приехавшая на Родину из Москвы Ерануи Казарян. Беседа с госпожой Казарян была одной из самых впечатляющих. Не могу пересказать ее всю, но представлю отдельные фрагменты.
Без своей работы я не выживу
– До отъезда в Москву 15 лет проработала в школе №10 Абовяна учительницей армянского языка и литературы. Влюбилась в свою профессию с первой же минуты, как переступила порог класса. Мое призвание – учить армянскому языку. Ему я верна по сей день. Когда уехала в Москву, год не работала. Это был самый трудный год моей жизни, когда была вдали от школы, моего призвания, моих воспитанников. Решила поступить на работу в Московскую государственную среднюю школу16/50. Когда пришли по поводу работы к директору Офелии Аракелян, муж просто попросил: «Если не хотите, чтобы распалась крепкая армянская семья, возьмите супругу на работу. Она хороший учитель, без преподавания   не может жить, уедет снова в Армению – в свою школу, к своим ученикам». Да, я не могу жить без моей работы. Сейчас, помимо государственной средней школы,   работаю в Московском «Айордац тун» и образовательном комплексе «Айбик». Вечером возвращаюсь домой , испытывая огромное удовлетворение, что отдала и сделала то, для чего существую, создана, живу. Преподавание армянского – мое дыхание, без этого в ту же минуту задохнусь. Дочка часто говорит, что я завидный человек: получаю удовольствие от своей работы,  да еще и более-менее оплачиваюсь. Но истинная моя плата – мои воспитанники, армяне до мозга костей. Среди них есть и представители разных наций, и я горжусь, что обучаю их одному из богатейших языков мира – армянскому. Я счастливый человек.
«Айордац тун» – храм армянственности
– Как отметила, в Москве работаю в трех очагах образования, но сегодня здесь, в рамках «Летней школы»Спюрк», представляю Московский «Айордац тун». О деятельности и работе двух других образовательных комплексов тоже могу очень долго рассказывать – они выполняют неоценимую работу, однако сегодня позвольте больше коснуться истории и сегодняшнего дня «Айордац тун». Это не просто школа – это центр духовного воспитания, который предоставляет образование , сдобренное христианской верой. Он включает в себя армянский язык, литературу, культуру, историю.  Мы создаем атмосферу, которая превращается в образ жизни, даем основу и желаем, чтобы наши воспитанники дальнейшую свою жизнь строили на этой основе.
Своих высот «Айордац тун» достиг благодаря последовательным и преданным работникам. Не могу в первую очередь не назвать предстоятеля Новонахичеванской и Российской армянской епархии архиепископа Езраса Нерсисяна, чьи заслуги в армянской общине неоценимы. Благодаря ему функционирует сегодня»Айордац тун» и в самом центре Москвы высится кафедральная церковь Святого Преображения. Духовный инспектор «Айордац тун» Аракел Амирян – также редкой души чеовек, способный служить примером всем нам. Завидной энергией и энтузиазмом переполнен и директор «Айордац тун» Амаяк Геворгян, который постоянно поражает и воодушевляет нас новыми идеями, мыслями, подходами. Благодаря и такой слаженной работе  число воспитанников растет день ото дня, ныне достигнув 800. Ничто не делается на любительском уровне – у нас преподают лучшие специалисты, стремящиеся достичь желаемого результата.
Прогресс наблюдается не только в плане армянского языка. Танцевальные группы «Айаса» и «Вардавар» представляют народные и этнографические танцы, вокальный ансамбль «Норахраш» и хор под руководством Лены Бегларян оттачивают музыкальные способности детей. Не остаются в стороне и народные музыкальные инструменты – наши канонистки также добиваются больших успехов. Перечислять можно очень долго. Когда русский по национальности ученик с акцентом, на новоосвоенном армянском декламирует стихи, можно испытать только волнение и гордость.
Учить армянский в 60 летнем возрасте
– Я преподаю в основном в русскоязычных классах и старших возрастных группах. Среди моих учеников – представители восьми национальностей, по разным причинам изучающие армянский язык: хотят приобщиться к нашему Божественному языку или просто знать его, либо любимый человек армянин, и хотят знать, на каком языке он думает. ВУ этой категории не могу не назвать   одного из самых известных московских юристов Александра Арутюняна. Он перешагнул уже 60-летний рубеж, и к моей гордости – является моим учеников. Его отец был армянин, мать русская. Как это часто бывает, в этом случае тоже победил материнский ген – преобладающим стал русский. Однако… два года назад по приглашению Министерства Диаспоры господин Арутюнян приезжал на общеармянский форум армянских юристов.  Министр Грануш Акопян в беседе обратилась к нему на армянском, известный юрист не понял языка, и по возвращении в Москву решил учить армянский, чтобы при следующей встрече беседовать с министром на нем. Ныне дважды в неделю приходит на занятия,чрезмерно занят, но находит время. С такой теплотой, заботой читает на армянском, что мы часто аплодируем стоя.
Влюбленный в Армению иностранец
Татьяна Телегина была моей воспитанницей. Чистокровная русская, она действительно влюбилась в Армению. Множество раз бывала здесь,  прекрасно знает армянскую историю. Даже открыла сайт, на котором размещает фотографии армянских достопримечательностей, памятников. Наизусть помнит историю каждой церкви. Никакой кровной связи с армянами не имеет, но прекрасно чувствует и любит Армению.
Наверное, она из тех людей, что чувствуют на этой земле Божественное присутствие. Я так рада, что помогла ей найти путь, ведущий в Армению.
– Каждый из наших воспитанников чувствует, что его родина – Армения, родной язык – армянский. Я же, как учитель, точно могу сказать одно: научить хотя бы одного армянского ребенка – уже большое дело.  Чем старше становлюсь, тем больше влечет меня Армения, но миссию мою в Москве пока не считаю завершенной. Сейчас участвую в летней школе, учусь, чтобы применять по возвращении. Единственная моя забота-  об учебниках для преподавания в русскоязычном классе. «Летняя школа «Спюрк» – своеобразная площадка для новых возможностей и идей. Министр Диаспоры Грануш Акопян на встречах всегда выделяет и благодарит учителей Диаспоры, сегодня же я хочу поблагодарить ее, всех сотрудников Министерства, госпожу Сирвард Амбарян,  координатора «Летней школы «Спюрк» Мгера Ованнисячна. Благодаря им приехала на месяц на Родину, надеюсь, однажды приеду, с намерением уже не уезжать.