Հայրենիքը մարդու մեջ պիտի լինի՝ հոգու ներսում. «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2016
«Ես միշտ իմ ուսանողներին ասում եմ՝ հայրենիքը մարդու մեջ պիտի լինի՝ հոգու ներսում»,- նշում է «Սփյուռք» ամառային դպրոցի «Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում» դասընթացի մասնակից Ռուզաննա Մարտիրոսյանը: Կիևից ժամանած ուսուցչուհին հայրենիքի ու հայրենի հողի իր ընկալումն ունի, որն արդեն հինգ տարի հայերենի դասընթացներ վարելով՝ փորձում է փոխանցել իր ուսանողներին: «Այդ դասընթացները մեծ տարիքային խմբերի համար են, մարդկանց համար, ովքեր, հայրենիքից հեռու գտնվելով, հեռացել են ազգայինից, սակայն գենի ուժով դարձյալ որոշել են մոտենալ իրենց արմատներին, հայերեն սովորել»,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասում է տիկին Մարտիրոսյանը:
Լինելով նաև Ուկրաինայում տպագրվող «Հայկական լրատու» ամսագրի լրագրող՝ նա առկա խնդիրներին նաև լրագրողական սուր աչքով է նայում, գիտակցում, որ եղած բացերը ոչ թե պետք է շրջանցել, այլ՝ լրացնել: «Շաբաթական մեկ օր հայկական դպրոց գնալով, հայերեն սովորելով՝ ոչ միշտ է արդյունքը զգալի ու որակյալ լինում: Բնական է՝ լեզուն ամենագործածվողն է, իսկ երբ շրջապատը թելադրում է հաղորդակցման այն լեզուն, որը քո հարազատ լեզուն չէ, պայքարելը շատ դժվար է: Այստեղ պիտի օգնության հասնեն երկարատև դասընթացները, որոնք կպահեն հայկականության մթնոլորտը: Իմ կազմակերպած և ծրագրած դասընթացները արդեն հինգ տարի է՝ կյանքի են կոչվել: Սկսելով հայերեն սովորեցնել տառերի գրությունից, արտասանությունից, ուղղագրությունից և անցնելով քերականությանը՝ ես փորձում եմ իմ ուսանողների մեջ զարգացնել հայկական ու հայերեն լեզվամտածողությունը», – պատմում է ուսուցչուհին և հավելում, որ մեկ տարի սովորելուց հետո՝ ուսանողները Սփյուռքի նախարարության իրագործած ծրագրերի շնորհիվ հնարավորություն են ստանում հայրենիք գալու, այստեղ իրենց իմացությունը կատարելագործելու:
«Ամենալավ ճանաչողական գրքերը, ուղեցույցները չեն կարող փոխանցել հայրենիքի այն պատկերը, որը իմ ուսանողները տեսնում և զգում են այստեղ: Հայտնի առածն ասում է՝ լավ է մեկ անգամ տեսնել, քան հազար անգամ լսել: Ես հազար և ավելի անգամներ եմ Կիևում նրանց պատմում հայրենիքի մասին, դա կարևոր է, թեկուզ բառի ուժով նրանք մշտապես կապված են լինում Հայաստանին, սակայն երբ գալիս են, դա այլ է, զգացողություններն են ուրիշ դառնում: Հիմա էլ ուսանողներս այստեղ են: Ամեն երեկո խոսում են իրար հետ, անվերջ պատմում են, ոգևորված քննարկում օրվա ընթացքում տեսածն ու ապրածը: Ես հասկանում եմ նրանց ոգևորվածության չափը և նաև գիտակցում, որ այս այցը նրանց պարտավորեցնում է հետ դառնալուց հետո նոր ուժով շարունակել սկսած գործը»- պատմում է տիկին Ռուզաննան:
Հիմա, երբ աշխարհը քիչ-քիչ դառնում է սփյուռքացված, ոչնչացման վտանգի առաջ են կանգնում նաև պետություններն ու ազգային լեզուները, հաղորդակցվելու հիմնական միջոց են դառնում ավելի լայն տարածում և աշխարհագրություն ունեցող լեզուները, որոնք էլ այսօր ամենապահանջվածներն են: Անգլերենի, ֆրանսերենի, իսպաներենի ու ռուսերենի դասընթացներ կազմակերպվում են ամենուր, և մարդիկ կարող են օտար լեզվին տիրապետել ամիսների ընթացքում: «Այս առումով մեր գործը ևս բարդ էր: Պիտի մշակեինք օտար լեզուների դասընթացներին չզիջող և մրցունակ դասընթաց: Իհարկե, բարդ էր, սակայն գնալով ուսանողների թիվը աճում է, նշանակում է՝ դասավանդման և մատուցման ճիշտ ուղի ենք ընտրել: Իմ ուսանողները սիրում են ինձ, իսկ ես նրանց պաշտում եմ: Այո´, երբ տեսնում եմ նրանց մեջ այդքան մեծ սերը դեպի հայերենը, ես սկսում եմ պաշտել նրանց: Գիտեք՝ հեշտ չէ տարիներ շարունակ օտար արժեքների, օտար լեզվի հետ մշտական պայքարի մեջ լինել: Կամք է պետք, ինչը ուսանողներս ունեն: Այս ամենը ինձ շատ է ոգեշնչում: Դասընթացներին տրամադրելով իմ առօրյայի երեկոյան ժամերը, օրվա այն մասը, երբ ընտանիքը հավաքվում է, իսկ ես շտապում եմ աշխատանքի՝ երբեք չեմ ափսոսում սկսածս գործի համար»,- պատմում է ուսուցչուհին և կատակով հավելում, որ եթե կողքին չունենար հայագետ ամուսին, ապա երբեք չէր կարողանա հասնել այս արդյունքին:
Ամառային դպրոցը տիկին Մարտիրոսյանի համար նախ նոր լիցքերի ու հնարավորությունների հարթակ է: «Սա առիթ է սփյուռքի ուսուցիչների համար միավորվելու, փորձով կիսվելու: Մենք բոլորս նույն առաքելությունն ունենք՝ հայ պահել հայրենիքից հեռու գտնվող երիտասարդին, երեխային: Այս առումով ամեն մեկս դասավանդման մեկ ուղի ենք մշակել: Իսկ ամառային դպրոցը մեզ հնարավորություն է տալիս մեր կուտակած ահռելի փորձը փոխանակել միմյանց հետ, նոր հմտություններ ձեռք բերել: Այստեղ գտնվելուս և այս զգացողությունների համար շնորհակալ եմ Սփյուռքի նախարարությանը և Ուկրաինայի հայերի ազգային կոնգրեսին՝ օժանդակության և մեծ օգնության համար»,-ասում է տիկին Մարտիրոսյանը: Նա հայրենիքից Կիև կմեկնի նոր հեռանկարներով՝ հաջորդ տարի հայրենիք բերելով իր նոր հայախոս ուսանողներին:

Родина должна быть в самом человеке, в его душе: «Летняя школа «Спюрк»-2016»
«Я всегда говорю своим студентам: Родина должна быть в самом человеке, в его душе», – говорит участница курсов «Переподготовка педагогов армянского языка и истории, организаторов образовательного дела» «Летней школы «Спюрк» Рузанна Мартиросян. Приехавшая из Киева учительница имеет свое особое восприятие Родины и родной земли, которое, уже пять лет ведя курсы армянского языка, пытается передать и своим студентам. «Эти курсы – для старшей возрастной группы, людей, которые, находясь вдали от Родины, отдалились от национального, однако силой гена вновь решили приблизиться к корням, выучить армянский», – сказала госпожа Мартиросян в беседе с «Армяне сегодня».
Будучи также журналистом издающегося в Украине журнала «Армянский вестник», она смотрит на существующие проблемы острым журналистским взглядом, сознавая, что имеющиеся пробелы нужно не игнорировать, а заполнять. «Раз в неделю посещая армянскую школу, изучая армянский, результат не всегда бывает ощутимым и качественным. Естественно, язык самый используемый, а когда среда диктует язык общения, не родной для тебя, бороться очень трудно. Здесь должны придти на помощь долгосрочные курсы, которые сохранят армянскую атмосферу. Организованные и спланированные мною курсы претворяются в жизнь уже пять лет. Начиная с обучения написанию букв, произношению, правописанию и переходя к грамматике, я пытаюсь развить в своих студентах армянственность и армянское языковое мышление», – рассказывает учительница, добавляя, что после обучения студенты, благодаря программам Министерства Диаспоры, имеют возможность приезжать на Родину, совершенствовать здесь свои знания.
«Самые лучшие познавательные книги, справочники не могут заменить тот облик Родины, который мои студенты получают здесь. �?звестная мудрость гласит: «Лучше один раз увидеть, чем 100 раз услышать». Тысячу и более раз я рассказываю им в Киеве о Родине, это важно, хотя бы силой слова они постоянно бывают привязаны к Армении, однако когда приезжают – это совершенно иное, ощущения тоже становятся другими. Сейчас мои студенты здесь. Каждый вечер беседуем, бесконечно рассказываем, воодушевленно обсуждаем увиденное и пережитое за день. Я понимаю степень их воодушевления и сознаю, что этот визит обязывает их по возвращении с новой силой продолжать начатое дело», – рассказывает госпожа Рузанна.
Теперь, когда мир постепенно диаспоризуется, под угрозой уничтожения оказываются также государства и национальные языки, основным средством общения становятся языки, имеющие большее распространение и широкую географию, которые сегодня являются самыми востребованными. Курсы английского, французского, испанского и русского языков организуются повсюду, и люди могут освоить иностранный язык за считанные месяцы. «В этом плане наша работа также сложна. Нужно выработать не уступающие иностранным языкам, конкурентоспособные курсы. Конечно, сложно, но со временем число студентов растет, а это означает, что избрали верный путь преподавания и преподнесения. Мои студенты любят меня, а я обожаю их. Знаете, нелегко долгие годы находиться в иной языковой и культурной среде. Нужна воля, которой студенты обладают. Все это очень воодушевляет меня. Отдавая курсам вечерние часы моих будней, ту часть дня, когда семья собирается, а я спешу на работу, никогда не жалею о начатом деле», – говорит педагог и шутя добавляет, что не будь рядом супруга-арменоведа, такого результата ни за что не удалось бы добиться.
Летняя школа для госпожи Мартиросян – площадка новых зарядов и возможностей. «Для педагогов Диаспоры это повод объединиться, делиться опытом. На всех нас возложена одна миссия – сохранять армянами находящихся вдали от родины молодых людей, детей. В этом плане каждый из нас наметили свой путь преподавания. А Летняя школа дает нам возможность обменяться накопленным колоссальным опытом, приобрести новые навыки. За пребывание здесь и эти ощущения благодарна Министерству Диаспоры и Национальный конгрес армян Украины за содействие и помощь», – говорит госпожа Мартиросян. С родины она отбудет в Киев с новыми перспективами, чтобы на следующий год привезти в Армению своих новых армяноязычных студентов.