Չնայած օտար հողում գրանցած հաջողություններին` երիտասարդ լրագրողը ցանկանում է սովորել նաեւ Հայաստանում
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց-2015» ծրագրի Սփյուռքահայ լրագրողների դասընթացները չնայած նոր են մեկնարկել, սակայն հասցրել են արդեն իսկ հաստատել իրենց արդյունավետությունը: Մասնակիցները բավականին ակտիվ են մասնակցում դասխոսություններին` հարցերի ու դիտարկումների շնորհիվ փորձելով ձեռք բերած գիտելիքները առավել առարկայական դարձնել: Չնայած որ լրագրողները լրագրության երկու հիմնական դպրոցներից են` արեւմտյան եւ արեւելյան, այնուամենայնիվ, ինչպես Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից ժամանած հեռուստալրագրող Լիլիա Ավագյանն է նշում, դա իրենց չի խանգարում, կատարում են փորձի փոխանակում եւ կիսվում տեսակետներով: Լրագրող-հաղորդավար Լիլիան ապրում եւ աշխատում է Լոս Անջելեսում, բայց Հայաստանի հետ կապը փորձում է անխափան պահել:
Երրորդ անգամն է այստեղ եւ հույս է հայտնում, որ այս այցն էլ մյուսների նման արդյունավետ ու տպավորիչ կլինի: «Առաջին անգամ Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին եկա: Դա, ինձ թվում է, տարվա կտրվածքով կարեւորագույն միջոցառում էր, որովհետեւ ոչ միայն հավաքվել էր ամբողջ հայկական Սփյուռքի կորիզը, այլ նաեւ այն պատճառով, որ մենք հստակ հասկացանք, թե ինչպես լուսաբանել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները: Երկրորդ անգամ Հայաստան այցելեցի հենց ապրիլի 24-ին: Ականատես եղա այդ պատմական իրողությանը ու պիտի ասեմ, որ ամեն ինչ բարձր մակարդակով էր կազմակերպված: Սա նաեւ օգնեց, որ մենք կարողացանք լուսաբանել ողջ ընթացքը, եւ այդ հսկայական տեղեկատվությունը կարճ ժամանակում տարածեցինք աշխարհով մեկ»,- նշում է Լիլիան:
Նա այս անգամ հայրենիքում է մասնագիտական որակները կատարելագործելու, նոր գիտելիքներ ստանալու եւ փորձի փոխանակման համար: Լիլիան լավ գիտի Սփյուռքում աշխատող հայ լրագրողին հանդիպող դժվարությունները: «Չեմ ուզում կոպիտ հնչի, բայց մեզ մոտ հայալեզու լրատվամիջոցների համար աշխատող լրագրողների մոտ լեզվական բարդույթ կա ձեւավորված: Եվ դա բացատրելի է, քանի որ ինչքան էլ մենք արհեստավարժ լրագրող լինենք, տիրապետենք մեր մասնագիտությանը, այնուամենայնիվ` պետք չէ մոռանալ, որ այդ ամբողջ մասնագիտական պաշարը, գիտելիքներն ու կրթությունը մենք ստանում են անգլերենով, իսկ այդքանից հետո նորից վերադառնալ հայերենին ու աշխատել հայալեզու լրատվամիջոցում, իսկապես բարդ է»- նկատում է դեռեւս հինգ տարեկանից հեռուստատեսությունում աշխատող լրագրողը` չմոռանալով նշել, որ չնայած դժվարություններին` այդպիսի առաջամարտիկներ դեռ կան:
Այս ամենին ականատես լինելով էլ Լիլիա Ավագյանը կարեւորում է նմանատիպ ծրագրերը, որովհետեւ բացի լրագրողական գիտելիքներից տալիս են նաեւ հավելյալ տեղեկատվություն հայոց պատմությունից ու մշակույթից, որոնց, հակահայ քարոզչության պարագայում, ցանկացած հայ լրագրող պարտավոր է տիրապետել, մանավանդ որ այդ քարոզչությունը իրականացվում է հենց արտաքին աշխարհում:
Անդրադառնալով սփյուռքահայ լրագրության նոր ոճի խնդրին` Լիլիան ներկայացրեց իր մոտեցումը, որը այս խնդրի դեպքում կարող է հիանալի լուծում լինել: « Ոճի դեպքում պիտի հաշվի առնել, թե դա ինչին է վերաբերում` հեռուստալրագրությա՞նը, թե՞ տպագիր մամուլին: Ինձ թվում է ավելի շատ ավանդույթներին հետեւում են եւ ավելի պահպանողական են իրենց ոճի նկատմամբ մամուլի ներկայացուցիչները: Ավագ սերունդը ավելի խիստ է, բայց ունի հիանալի հիմք, որին պիտի հետեւեն երիտասարդները: Հենց այդ հիմքի վրա է, որ մենք նորամուծություններ ենք անում, փորձում նոր շունչ բերել: Հեռուստատեսության` ասել է թե նոր մեդիայի պարագայում, սկզբունքներն ու կանոնները քարացած չեն, մոտեցման շատ նոր տարբերակներ կան: Ինչքան էլ հակասություններ լինեն, չեմ կարող չնշել, որ ավագ եւ նոր սերնդի միջեւ անդունդը այնքան մեծ չէ, ինչքան մենք ենք պատկերացնում, վերցնելով նրանցից հարուստ ավանդույթները եւ ավելացնելով մեր նոր տեսակետները` փորձում ենք ժամանակի հետ քայլել»,- ասում է Լիլիան:
Խոսելով հենց սպառողների պահանջարկի մասին` լրագրողը նկատում է, որ այսօր կարճ, արագահաս ու պարզ լրագրությունն է պահանջված, քանի որ բարդ ու խորը հոդվածները ստիպում են ընթերցողին կամ հեռուստադիտողին ապավինել նաեւ սեփական վերլուծական հմտություններին, որի ժամանակը նրանք չունեն: «Մեկ անգամ ասել եմ, որ արդի լրագրության մեջ բացակայում է հենց լրագրությունը: Այսինքն` հանրությունն այսօր դասական լրագրություն չի ուզում: Մի տեսակ ամեն ինչ վերածվել է աշակերտ-ուսուցիչ հարաբերություններին, երբ ուսուցիչը ցանկանում է, ինչքան հնարավոր է, պարզ ու մատչելի գիտելիք տա, ու աշակերտը առանց ավելորդ ջանքի յուրացնի դա: Սակայն ես նաեւ մի բան գիտեմ, որ ամեն ինչ չէ, որ պետք է հարմարեցնել լսարանի պահանջներին, պետք է նաեւ մի փոքր սկզբունքային լինել ու փորձել գտնել արդյունավետ մատուցման ձեւ»,-հավելում է Լիլիան:
Նա այստեղից կփորձի որոշ բանալիներ իր հետ տանել, քանի որ շատ է ոգեւորված դասընթացներով, որոնք անցնում են սպասվածից լավ: Սակայն Լիլիան կցանկանար, որ ժամանակը մի փոքր շատ լիներ.« Տասը օրում յուրացնել այն, ինչ պիտի յուրացնենք, հերոսական քայլ է թե´ կազմակերպիչների, թե´ մասնակիցների կողմից, որովհետեւ տեղեկատվությունը հսկայական է»,- նշում է Լիլիա Ավագյանը` հավելելով, որ իրենց տեսակի մեջ այս դասընթացները բացառիկ են:
Ամերիկահայ լրագրողը բացի ժուռնալիստիկայի ոլորտից նաեւ ակտիվ գործունեություն է ծավալում Հայ դատի հանձնաժողովում, զբաղվել է ապրիլի 24-ի միջոցառումների կազմակերպմամբ, մի շարք բարեգործական ծրագրեր է իրականացնել թ´ե հանձնաժողովի հետ, թ´ե առանձին: «Աշխատել եմ նաեւ Գլենդելի քաղաքապետարանին կից այն կազմակերպությունում, որը զբաղվում էր քաղաքի Կենտրոն համայնքի զարգացմամբ: Այնտեղ հանրային կապերի պատասխանատուն էի»,- պատմում է Լիլիա Ավագյանը:
Չնայած ԱՄՆ-ում գրանցած հաջողություններին` հայուհին ցանկանում է վերադառնալ եւ ուսումը շարունակել Հայաստանում` Մայր բուհի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում: «Չեմ ուզում բացել փակագծերը, բայց թեզս գրելու համար պիտի ուսումնասիրեմ ԱՄՆ-Հայաստան փոխհարաբերությունները տարբեր կողմերից` քաղաքական, սոցիալական, մշակութային եւ այլն, եւ այդ ամենի համար Հայաստանում գտնվելը եւ այստեղ հետազոտություններ կատարելը պարտադիր է»,- նշում է Լիլիան:
Երեւանում սովորելը նաեւ նրա երազանքն է եղել, որ կփորձի իրականացնել հենց այս տարի: Ցանկանանք նրան հաջողություններ նաեւ հայրենիքում ու հուսանք, որ սեպտեմբերին նրան կշնորհավորենք հենց որպես համալսարանականի:

Несмотря на достигнутые на чужбине успехи, молодой журналист хочет учиться и в Армении
Курсы журналистов программы «Летняя школа «Спюрк»-2015» Министерства Диаспоры РА только стартовали, однако успели уже доказать свою эффективность. Участники довольно активно участвуют в лекциях, стремясь путем вопросов и замечаний сделать полученные знания еще более предметными. �? хотя журналисты представляют две основные журналистские школы – западную и восточную, тем не менее, как отмечает приехавшая из США тележурналистка Лилия Авагян, это не служит помехой – обмениваются опытом, делятся мнениями. Журналист-ведущая Лилия живет и работает в Лос Анджелесе, но связь с Арменией старается держать постоянно.
Она здесь уже в третий раз, и выражает надежду, что нынешний приезд, как и прежние, будет плодотворным и впечатляющим. «Первый раз приехала на форум «Армения-Диаспора». Мне кажется, это было важнейшее мероприятие года – не только потому, что собралось ядро всей армянской Диаспоры, но и по той причине, что мы ясно осознали, как освещать мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян. Во второй раз приехала в Армению как раз 24 апреля. Стала очевидцем этого исторического события, и должна сказать, все было организовано на высшем уровне. Это также помогло нам освещать весь ход событий, и эта колоссальная информация за короткое время была распространена по всему миру», – отмечает Лилия.
На этот раз она на Родине с целью усовершенствовать профессиональные навыки, приобрести новые знания и обменяться опытом. Лилия прекрасно знает трудности в работе журналистов, работающих в Диаспоре. «Не хочу, чтобы прозвучало грубо, но у нас, работников армяноязычной прессы, имеется языковой комплекс. �? это объяснимо – ведь сколь бы профессиональными журналистами мы ни были, владели своей профессией, тем не менее не следует забывать, что весь этот профессиональный багаж, знания и образование мы получаем на английском, а после этого вновь возвращаться к армянскому и работать в армяноязычном СМ�? действительно сложно», – замечает журналист, с пятилетнего возраста работающий на телевидении. При этом не забывает отметить, что, несмотря на трудности, подобные энтузиасты еще имеются. Будучи очевидцем всего этого, Лилия Авагян придает важность подобным программам, помимо журналистских знаний, дающих дополнительную информацию об армянской истории и культуре. Знаний, которыми любой журналист обязан владеть в условиях антиармянской пропаганды, тем более, что пропаганда эта осуществляется именно за рубежом.
Коснувшись проблем нового стиля журналистики армянской Диаспоры, Лиля представила свои подходы, способные стать прекрасным решением. «Относительно стиля следует учитывать, чего это касается – тележурналистики и печатной прессы. Мне кажется, в большей степени следуют традициям, более консервативны в плане стиля представители прессы. Старшее поколение более придирчиво, но имеет прекрасную базу, которой должны следовать и молодые. �?менно на этой основе мы привносим что-то новое, пытаемся вдохнуть новое дыхание. В случае же телевидения, так сказать, относительно нового медиа, принципы и правила не окаменели, есть много вариантов новых подходов. Сколько бы ни было противоречий, не могу не отметить, что пропасть между старшим и молодым поколениями не настолько велика, как нам кажется. Беря у них богатые традиции и добавляя наши новые точки зрения, стараемся шагать в ногу со временем», – говорит Лилия.
Говоря о запросах потребителей, журналист замечает, что сегодня востребована краткая и ясная, быстрая журналистика, поскольку сложные, глубокие статьи вынуждают читателя или телезрителя полагаться также на собственные аналитические способности, временем на что он не располагает. «Однажды я сказала, что в современной журналистике отсутствует именно журналистика. То есть общество сегодня не хочет классической журналистики. Все как-то превратилось в отношения учитель-ученик, когда педагог старается по возможности дать простые и доступные знания, чтобы ученик усвоил, не прилагая излишних усилий. Однако я знаю и другое – не все должно подстраиваться под требования аудитории, нужно быть также немного принципиальным и пытаться найти эффективную форму преподнесения», – добавляет Лилия.
Она постарается увезти отсюда с собой определенные ключи, поскольку очень воодушевлена курсами, которые проходят лучше ожидаемого. Однако ей бы хотелось, чтобы времени было немного больше. «За 10 дней усвоить все – героический шаг и для организаторов, и для участников, потому что объем информации колоссальный», – отмечает Лилия Авагян, добавляя, что курсы эти исключительны в своем роде.
Армянская журналистка из Америки, помимо сферы журналистики, ведет активную деятельность также в комиссии Ай-Дат, занималась организацией мероприятий 24 апреля, осуществила ряд благотворительных программ как с комиссией, так и самостоятельно. «Работала и в организации при мэрии Глендейла, занимающейся развитием городской общины «Центр», была там ответственным за общественные связи», – рассказывает Лилия Авакян.
Несмотря на успехи, достигнутые в США, армянка желает вернуться и продолжить учебу здесь, в аспирантуре факультета журналистики главного вуза. «Не хочу раскрывать скобки, но для написания диссертации должна изучить отношения США-Армения в разных аспектах – политическом, социальном, культурном и других, а для всего этого находиться здесь и проводить исследования необходимо», – отмечает Лилия.
Учиться в Ереване было ее давней мечтой, которую попытается реализовать именно в этом году. Пожелаем ей успехов и на Родине, и будем надеяться, что в сентябре сможем поздравить ее с поступлением в университет.