Սիրանուշ Մինասյան.«Նպատակս ադրբեջանցի մասնակցին հաղթելն էր…»
Սիրանուշ Մինասյանը ծնվել է Գյումրիում. 16 տարի է ընտանիքի հետ ապրում է Ուկրաինայի Օդեսա քաղաքում: Սիրանուշը մանկուց է երգում: Ծնողները, նկատելով երաժշտության հանդեպ նրա սերը, դաշնամուրի պարապմունքերի են տարել:
Այնուհետև Սիրանուշը ընդունվել է Դանկևիչի անվան երաժշտական ուսումնարանի ջազ-վոկալի բաժինը, որից հետո ուսումը շարունակել է Լուգանսկի Մատուցովսկու անվան երաժշտական ակադեմիայում:
Սիրանուշը երգում է Օդեսայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու երգչախմբում, հիմնել է «Արաքս» էստրադային երգչախումբը, ուր հաճախում են 15-23 տարեկան պատանիներն ու աղջիկները: Առաջիկայում կբացվի նաև երեխաների համար նախատեսված խումբը:
Սիրանուշն ասում է, որ բոլորն էլ հաճույքով և պատասխանատվության զգացումով են գալիս հայկական երգեր սովորելու, քանի որ գիտակցում են՝ օտար միջավայրում ինքնությունը չկորցնելու նախապայմաններից մեկն էլ հայկական մշակույթին հավատարիմ մնալն է:
Սիրանուշ Մինասյանը հիացումով է խոսում Օդեսայի հայկական համայքի մասին. «Շատ եմ սիրում մեր համայնքը. շատ համախմբված, կազմակերպված համայնք ունենք: Հայկական եկեղեցուն կից գործում է կիրակնօրյա դպրոցը, որտեղ նույնպես հայկական երգ ու պար են սովորեցնում հայ երեխաներին: Համայնքում առանձնակի ուշադրություն ենք դարձնում ազգային, պետական տոներին, որոնք մեծ շուքով տոնում ենք»:
Օդեսայի հայ համայնքում Սիրանուշն արդեն մեծ ճանաչում ունի. մասնակցում է բոլոր միջոցառումներին, համերգներին, որտեղ հանդիսատեսին է ներկայանում գեղեցիկ կատարումներով:
Սիրանուշն իր ստեղծագործական կյանքի ճանապարհին մեծ ձեռքերում է ունեցել. Մոլդովայում հունիսի 11-13-ը տեղի ունեցած «Bucak sisleri» (Լեռների ձայներ) երգի մրցույթին առաջին հորիզանականն է նվաճել:
«Նախ ասեմ, որ մրցույթին միայն հաղթելու պայմանով էի գնացել, կարծես դա ներքին մղում լիներ: Առաջին օրը երգեցի միջազգային հիթ՝ Լարա Ֆաբիանի երգերից մեկը, իսկ երկրորդ օրը հանդիսատեսին ներկայացա «Հեյ, ջա՜ն ղափամա» հայկական ճանաչված երգով, որն արժանացավ ժյուրիի բարձր գնահատականին»,-ասաց երգչուհին:
Ի դեպ, ժյուրիի կազմը բավականին ներկայանալի է եղել. ընդգրկված են եղել ԱՊՀ տարբեր երկրների ճանաչված, պրոֆեսիոնալ երգիչ-երգչուհիները, ովքեր բծախնդրությամբ են ունկնդրել բոլոր մասնակիցներին:
Պարզվեց՝ «Bucak sisleri» մրցույթին մասնակցող 16 երգիչների մեջ նաև ադրբեջանցի ներկայացուցիչ է եղել, որի մասին Սիրանուշը հետևյալը պատմեց. «Իմանալով, որ Ադրբեջանից ևս ներկայացուցիչ կա՝ հաղթելու ցանկությունն ավելի մեծացավ: Շտապ զանգեցի ծնողներիս, պատմեցի այդ մասին ու ասացի, որ ամեն ինչ անելու եմ, որպեսզի հաղթեմ: Այդպես էլ եղավ՝ ես արժանացա առաջին կարգի մրցանակի: Պատահականությամբ, թե զուգադիպությամբ՝ ադրբեջանցին ելույթ ունեցավ ինձանից հետո: Նա ստացավ հանդիսատեսի համակրանք անվանակարգը: Հետաքրքիր է, որ բեմում նա կանգնել էր կողքիս. հիշում եմ՝ մեր դրոշները ծածանվում էին և դիպչում իրար»:
Սիրանուշն ասում է, որ իր նպատակը բոլորովին հայտնի դառնալը չէ. կարևորը կատարումներով, ձայնային տվյալներով մարդկանց հիշողության մեջ մնալն է:
Աղջկա ամենամեծ խորհրդատուները ծնողներն են. բոլոր հարցերում նրանց է ապավինում՝ երգերի ընտրություն, բեմական կերպարի կերտում և այլն: Երգչուհին նաև հեղինակային 4 ստեղծագործություն ունի. վերջին երգը, որը նվիրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, կոչվում է «Իմ երգը»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոցի» Ազգային երգի ու պարի խմբավարների, պարուսույցների վարպետության դասընթացներին մասնակցելով՝ Սիրանուշը հույս ունի կատարելագործել մասնագիտական փորձառությունը: Դասընթացների ժամանակ փորձում է հնարավորինս շատ գիտելիքներ ամբարել, որպեսզի փոխանցի իր սաներին:
Ծրագրի ընթացքում հասցրել է գեղեցիկ օրեր ապրել: Շատ տպավորված է Սմբատաբերդ կատարած այցելությունից:
Զրույցի վերջում Սիրանուշը տեղեկացրեց, որ մասնակցել է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին, «Իմ Հայաստան» փառատոնին, որոնցից մեծ բավականություն է ստացել: Ուժերը փորձել է նաև «Շանթ» հեռուստաընկերության «X factor» նախագծում:

Сирануш Минасян: «Целью было – победить азербайджанского участника…»
Сирануш Минасян родилась в Гюмри, уже 16 лет живет с семьей в украинском городе Одесса. С детства она поет, родители, заметив ее музыкальные способности, настояли, чтобы она занималась фортепиано. Затем Сирануш поступила на отделение джазового вокала музыкального училища имени Данкевича, после чего продолжила образование в Луганской музыкальной академии имени Матуцовского.
Сирануш поет в хоре Одесской церкви Св. Григор Лусаворич, основала эстрадный хор «Аракс», который посещают юноши и девушки 15-23 лет. В перспективе – открытие детской группы.
Сирануш говорит, что все с удовольствием и чувством ответственности приходят разучивать армянские песни, поскольку сознают: одним из предусловий, чтобы не утратить на чужбине идентичность – верность армянской культуре.
С восторгом говорит Сирануш Минасян об армянской общине Одессы: «Очень люблю нашу общину, очень организованная и сплоченная. При армянской церкви функционирует воскресная школа, где армянских детей также обучают армянским песням и танцам. Особое внимание уделяем в общине национальным, государственным праздникам, которые отмечаем с большим размахом».
В армянской общине Одессы Сирануш уже пользуется большой известностью: участвует во всех мероприятиях, концертах. На своем творческом пути она добилась большого достижения – на состоявшемся 11-13 июля в Молдове конкурсе песни «Bucak sisleri» (Голоса гор) она завоевала первый приз.
«Прежде скажу, что ехала на конкурс с целью победить, это было словно внутренним стремлением. В первый день спела международный хит – одну из песен Лары Фабиан,а во второй день предстала перед зрителями с известной армянской песней «Эй, джан, хапама», которая удостоилась высокой оценки жюри», – сказала певица.
Кстати, состав жюри был достаточно представительным: в него входили известные в СНГ профессиональные певцы и певицы, придирчиво прослушивавшие всех участников.
Как выяснилось, среди 16 участников конкурса «Bucak sisleri» был также представитель Азербайджана, о котором Сирануш рассказала следующее: «Узнав, что есть представитель и из Азербайджана, желание победить во мне еще более возросло. Срочно позвонила родителям, рассказала об этом, и сказала, что сделаю все, чтобы победить. Так и получилось – я удостоилась приза первой степени. Случайно, или по совпадению, азербайджанец выступал после меня. Он получил номинацию «Симпатии зрителей». Любопытно, что на сцене он стоял рядом со мной».
Сирануш утверждает, что цель ее абсолютно не снискать известность, главное – своим исполнением, голосовыми данными остаться в памяти людей.
Самыми главными советниками девушки являются ее родители: по всем вопросам уповает на них – подбор песен, создание сценического образа и т.д. Певица имеет также 4 авторских произведения, последняя песня, посвященная 100-летию Геноцида армян, называется «Моя песня».
Участвуя в курсах повышения квалификации хормейстеров, хореографов национальной песни и танца программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк», Сирануш надеется усовершенствовать профессиональные навыки. Во время занятий старается получить как можно больше знаний, чтобы передать своим воспитанникам.
В ходе программы успела пережить прекрасные дни. Огромное впечатление произвело посещение Смбатаберда.
В завершение беседы Сирануш сообщила, что участвовала также в программе Министерства Диаспоры РА «Ари тун», фестивале «Моя Армения», от которых получила огромное удовольствие. �?спытала свои силы и в проекте X factor телекомпании «Шант».