Կանադահայերը Արցախի բանակին աջակցում են ռազմական սարքավորումներով
Երբ մի քանի շաբաթ առաջ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հայտարարեց, որ Սփյուքում գործում են 24 հիմնադրամներ, նրա հորդորից հետո, նրա խորհրդական Խորեն Մարդոյանը ներկայացրեց փոքր ու մեծ քարոզարշավների վերաբերյալ ծրագիր, որոնք միշտ աջակցելու են Արցախի հայերին:
Նմանատիպ քարոզարշավ կազմակերպել էին Հայաստանի և Արցախի նախկին բնակիչները, ովքեր վերջին տարիներին բնակություն են հաստատել Տորոնտոյում: Նրանցից է Խորեն Մարդոյանը, ով Սփյուռքի նախարարի խորհրդականն է Կանադայում: Երբ ապրիլ ամսին ադրբեջանական բանակը հարձակում գործեց, Մարդոյանը կապ հաստատեց իր բոլոր ընկերների հետ և առաջարկեց օգնել Արցախի զինված ուժերին:
Նա հանդիպումներ ունեցավ հայ համայնքի հետ՝ ստեղծվեց 25-45 տարեկան տղամարդկանց մի խումբ և որոշվեց, որ գիշերային տեսողության սարքերը, ջերմային տեսախցիկները և հեռադիտակները անհրաժեշտ կլինեն Արցախի զինվորներին: Մի քանի շաբաթվա քարոզարշավի արդյունքում՝ խումբը ստեղծեց անհրաժեշտ հիմնադրամ, որպեսզի ձեռք բերի 4 գիշերային տեսողության սարք, ջերմային տեսախցիկ և երկու հզոր հեռադիտակ: Այդ ամենը ուղարկվել է Արցախ:
Մարդոյանը նշեց, որ հանգանակությունը շարունակվում է: Երբ այս ամիս նա այցելի Հայաստան, լրացուցիչ միջոցներ կհատկացնի վերջին օրերին զոհված զինծառայողների ընտանիքներին: Նա գնալու է Արցախ և անձամբ է հանձնելու ջերմային տեսախցիկը, հեռադիտակները և գիշերային տեսողության սարքերը սահմանի զինվորներին:
Միջոցներ տրամադրել ընտանիքներին. դա միայն առաջին քայլն է: Երկրորդ քայլը լինելու է զոհվածների ընտանիքներին տրամադրվող հանգանակության թիվը մեծացնելը:
Խմբի անդամները ամեն ամիս անձամբ նվիրաբերելու են 20-30 ԱՄՆ դոլլար և աջակցելու են այն ընտանիքներին, որոնց հարազատնեը պատերազի դաշտում են: Հիմնադրամը գործելու է մեկ տարի:
Մարդոյանը նշեց, որ Արցախը ոչ միայն Հայաստանին է պատկանում, այլև ամբողջ հայ ազգին:
Մարդիկ, ովքեր կցանկանան մասնակցել հանգանակությանը, կարող են կապ հաստատել Խորեն Մարդոյանի հետ վերոնշյալ հեռախոսահամարով կամ էլետրոնային հասցեով:

As reported Hayern Aysor, keghart.com writes the following:
A couple of weeks ago, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan announced that 24 funds had been opened abroad and made a call to all Armenians of the Diaspora. After that, her advisor Khoren Mardoyan presented a plan for small and large campaigns to support the Armenians of Artsakh.
Former citizens of Armenia and Artsakh and current citizens of Toronto also organized a similar campaign. Among them is Khoren Mardoyan, who is the Advisor of the Minister of Diaspora in Canada. When the Azerbaijani army attacked in April, Mardoyan contacted all of his friends and suggested that they help the armed forces of Artsakh.
He had meetings with the members of the Armenian community, formed a group of men between the ages of 25 and 45 and decided that the soldiers of Artsakh would need night vision devices, thermal imaging cameras and binoculars. After campaigning for several weeks, the group opened a fund to obtain four night vision devices, a thermal imaging camera and two good binoculars and sent all that to Artsakh.
Mardoyan stated that the donations continue. When he visits Armenia this month, he will allocate more funds to the families of deceased soldiers. He will visit Artsakh and personally hand the thermal imaging camera, the binoculars and night vision devices to the border guards.
Providing funds to the families is only the first step. The second step will be to increase the number of donations being sent to the families of the victims.
Every month, the members of the group will donate $20-30 dollars and support the families whose relatives are on the . The fund will be open for a year.
Mardoyan stated that Artsakh pertains to not only Armenia, but also the entire Armenian nation.
People who would like to participate in the fundraiser may so do by contacting Khoren Mardoyan with the phone number of e-mail listed below.