Կանադահայերը Արցախի բանակին աջակցում են ռազմական սարքավորումներով
Երբ մի քանի շաբաթ առաջ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հայտարարեց, որ Սփյուքում գործում են 24 հիմնադրամներ, նրա հորդորից հետո, նրա խորհրդական Խորեն Մարդոյանը ներկայացրեց փոքր ու մեծ քարոզարշավների վերաբերյալ ծրագիր, որոնք միշտ աջակցելու են Արցախի հայերին:
Նմանատիպ քարոզարշավ կազմակերպել էին Հայաստանի և Արցախի նախկին բնակիչները, ովքեր վերջին տարիներին բնակություն են հաստատել Տորոնտոյում: Նրանցից է Խորեն Մարդոյանը, ով Սփյուռքի նախարարի խորհրդականն է Կանադայում: Երբ ապրիլ ամսին ադրբեջանական բանակը հարձակում գործեց, Մարդոյանը կապ հաստատեց իր բոլոր ընկերների հետ և առաջարկեց օգնել Արցախի զինված ուժերին:
Նա հանդիպումներ ունեցավ հայ համայնքի հետ՝ ստեղծվեց 25-45 տարեկան տղամարդկանց մի խումբ և որոշվեց, որ գիշերային տեսողության սարքերը, ջերմային տեսախցիկները և հեռադիտակները անհրաժեշտ կլինեն Արցախի զինվորներին: Մի քանի շաբաթվա քարոզարշավի արդյունքում՝ խումբը ստեղծեց անհրաժեշտ հիմնադրամ, որպեսզի ձեռք բերի 4 գիշերային տեսողության սարք, ջերմային տեսախցիկ և երկու հզոր հեռադիտակ: Այդ ամենը ուղարկվել է Արցախ:
Մարդոյանը նշեց, որ հանգանակությունը շարունակվում է: Երբ այս ամիս նա այցելի Հայաստան, լրացուցիչ միջոցներ կհատկացնի վերջին օրերին զոհված զինծառայողների ընտանիքներին: Նա գնալու է Արցախ և անձամբ է հանձնելու ջերմային տեսախցիկը, հեռադիտակները և գիշերային տեսողության սարքերը սահմանի զինվորներին:
Միջոցներ տրամադրել ընտանիքներին. դա միայն առաջին քայլն է: Երկրորդ քայլը լինելու է զոհվածների ընտանիքներին տրամադրվող հանգանակության թիվը մեծացնելը:
Խմբի անդամները ամեն ամիս անձամբ նվիրաբերելու են 20-30 ԱՄՆ դոլլար և աջակցելու են այն ընտանիքներին, որոնց հարազատնեը պատերազի դաշտում են: Հիմնադրամը գործելու է մեկ տարի:
Մարդոյանը նշեց, որ Արցախը ոչ միայն Հայաստանին է պատկանում, այլև ամբողջ հայ ազգին:
Մարդիկ, ովքեր կցանկանան մասնակցել հանգանակությանը, կարող են կապ հաստատել Խորեն Մարդոյանի հետ վերոնշյալ հեռախոսահամարով կամ էլետրոնային հասցեով:

Армяне Канады помогают армии Арцаха военными приборами
Когда несколько недель назад министр Диаспоры РА Грануш Акопян заявила, что в Диаспоре функционируют 24 фонда, вслед за ее призывом ее советник Хорен Мардоян представил программу относительно больших и малых акций содействия Арцаху.
Подобную акцию предприняли бывшие жители Армении и Арцаха, в последние годы поселившиеся в Торонто. Один из них – Хорен Мардоян, являющийся советником министра Диаспоры в Канаде. Когда в апреле азербайджанская армия совершила нападение, Мардоян наладил связь со всеми своими друзьями и предложил помочь Вооруженным силам Арцаха.
Он встречался с армянской общиной, сформировалась группа мужчин в возрасте 25-45 лет и было решено, что арцахским воинам крайне необходимы тепловизоры и бинокли, приборы ночного видения. В течение нескольких недель группа создала фонд, дабы приобрести 4 прибора ночного видения, тепловизоры и два мощных бинокля. Все это уже отправлено в Арцах.
Мардоян отметил, что пожертвования продолжаются. Когда в этом месяце он посетит Армению, дополнительно будут выделены средства для семей военнослужащих, погибших в последние дни.
Предоставление средств семьям – только первый шаг. Вторым шагом станет увеличение сумм пожертвований семьям погибших. Члены группы ежемесячно лично будут дарить 20-30 долларов США и содействовать семьям, родные которых на поле боя. Фонд будет функционировать в течение года.
Мардоян отметил, что Арцах принадлежит не только Армении, но всей армянской нации.
Люди, пожелавшие участвовать в сборе пожертвований, могут связаться с Хореном Мардояном по следующему телефону – 647-980-9449, либо по электронной почте kmardoyan@yahoo.com