Նատալի Գալստյան.«Ուժեղ եմ և հպարտ «ԳՈՀԱՐ» ընտանիքով» | Hayern Aysor
«ԳՈՀԱՐ» սիմֆոնիկ նվագախումբը և երգչախումբն արդեն 20 տարի է, ինչ իր ելույթներով հիացնում է Հայաստանի և Սփյուռքի հայ հանդիսատեսին:
Բեղուն գործունեության ընթացքում խումբը հյուրախաղեր է ունեցել տարբեր երկրների` Լիբանանի, Կիպրոսի, Ռուսաստանի Դաշնության, Սիրիայի, Թուրքիայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Կանադայի և Հարավային Ամերիկայի հայ համայնքներում: Ստեղծագործական դադարից հետո «ԳՈՀԱՐ»-ը կրկին սկսել է հայկական երգարվեստը տարածելու կարևոր առաքելությունը:
Խմբի զարթոնքի մասին «Հայերն այսօրը» զրուցել է «ԳՈՀԱՐ» սիմֆոնիկ նվագախմբի և երգչախմբի գլխավոր դիրիժոր Նատալի Գալստյանի հետ:
-Նատալի՛, ստեղծագործական ի՞նչ ուղի եք անցել:
-Սիմֆոնիկ խմբավար դառնալու համար իսկապես մեծ ուղի է անհրաժեշտ անցնել: Ընդհանուր առմամբ՝ 20 տարի ստեղծագործական պրպտումների մեջ եմ եղել և այսօր էլ շարունակում եմ նոր բացահայտումներ անել:
Նախնական երաժշտական կրթությունը ստացել եմ Երևանի Ավետ Գաբրիելյանի անվան երաժշտական դպրոցի դաշնամուրի դասարանում: Այնուհետև ուսումը շարունակել եմ Երևանի Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանում, որն ավարտել եմ երաժշտագետ-տեսաբանի մասնագիտությամբ: 1999 թվականին ավարտել եմ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի խմբավարական բաժինը՝ պրոֆեսոր Ռաֆայել Մանգասարյանի և Սոնա Հովհաննիսյանի դասարանում: 2001 թվականին ավարտել եմ ասպիրանտուրան՝պրոֆեսոր   Դավիթ  Ղազարյանի ղեկավարությամբ:
Ապա նշանակվել եմ Հայաստանի երաժշտական ընկերության  Արամ Տեր-Հովհաննիսյանի անվան երգչախմբի գլխավոր խմբավար:
Շարունակելով ուսումնառությունս՝ 2007 թվականին ավարտել եմ Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի օպերային-սիմֆոնիկ դիրիժորության բաժինը՝ պրոֆեսոր Արամ Ղարաբեկյանի դասարանում: 2008 թվականին որպես դիրիժոր ելույթ եմ ունեցել Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ: Իսկ 2009-2011 թվականներին դասավանդել եմ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի օպերային պատրաստման ամբիոնում:
Անգնահատելի էր մտերմությունս լուսահոգի կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի հետ: Ականջիս մեջ միշտ հնչում են նրա թևեր տվող խորհուրդներն ու ցանկությունները, որոնք հիշելիս՝ մեջս նոր ստեղծագործական մղումներ են արթնանում:
Տարիներ շարունակ երազում էի սեփական նվագախումբ ստեղծելու մասին:Դա ինքնանպատակ չէր. կար գաղափար և առաջ շարժվելու մեծ ցանկություն: Երազանքիս հետևից գնալով՝ 2009 թվականին հիմնադրեցի «DOMINATUS» vox նվագախումբը, որի գեղարվեստական ղեկավարը և գլխավոր դիրիժորն եմ եղել: Հիմա առանց կասկածի ուզում եմ նշել, որ կազմը եզակի էր աշխարհում ՝ իր երաժշտական կոնցեպցիայի, տեմբրալ յուրահատուկ հնչողության շնորհիվ(«երգող գործիքներ, նվագող ձայներ»):
Հիմնել եմ նաև «ARCUS-CANTUS»  մանկական նվագախումբ-երգչախումբը:
Ինձ, իրոք, երջանիկ մարդ եմ համարում, որ կրթվել եմ այնպիսի մեծանուն մարդկանց մոտ, ովքեր այսօր հայ երաժշտարվեստում իրենց ուրույն տեղն ունեն:
ԳՈՀԱՐ»–ում Ձեր առաքելությունն ո՞րն էր, ինչպե՞ս հայտնվեցիք նվագախմբի և երգչախմբի կազմում:
-Իհարկե վաղուց գիտեի «ԳՈՀԱՐ»–ի մասին: Միշտ հետևել եմ 20 տարիների փառահեղ գործունեությանը: «ԳՈՀԱՐ»–ում աշխատելու հրավերը ստացա խմբի գեղարվեստական ղեկավար Գրիգոր Կուզիկյանից`2012 թվականին: Նա ինձ դեռևս փոքրուց էր ճանաչում և ծանոթ էր ստեղծագործական ուղուս, ինչպես նաև աշխատելաոճիս:
Սկզբում խմբի գեղարվեստական ղեկավար, գլխավոր դիրիժոր լուսահոգի Սեպուհ Աբգարյանի օգնականն էի, ապա 2015 թվականին նշանակվեցի «ԳՈՀԱՐ»-ի գլխավոր դիրիժոր։ Ինձ համար մեծ պատիվ էր երկու տարի աշխատել մաեստրոյի հետ: Նա ազնվական մարդ էր,մեծ արտիստ, ումից շատ բան սովորեցի:
-Արդյո՞ք պատասխանատու քայլ չէր Սեպուհ Աբգարյանից հետո Ձեր գլխավոր դիրիժոր դառնալը: Ինչպե՞ս ընտրությունը կատարվեց հենց  Ձեր շուրջ:
– Ամեն ինչ այնքա՜ն սահուն ընթացավ: Երկու տարին քիչ ժամանակահատված չէր իմ շուրջ հարազատ միջավայրը ստեղծելու համար: Անխոչընդոտ ստացվեց շփումը աշխատակազմի  հետ, վստահություն կար միմյանց նկատմամբ: Իհարկե, «ընտանեկան» մթնոլորտը  «ԳՈՀԱՐ»-ում եղել է իր ստեղծման պահից: Իսկ գյումրեցի երաժիշտների հետ աշխատելն առավել հաճելի է և թեթև՝ իրենց յուրահատուկ տաղանդի և հումորի շնորհիվ:
Ըստ Ձեզ, դիրիժորն ի՞նչ առանձնահատկություններով պետք է օժտված լինի, որպեսզի կարողանա ղեկավարել «ԳՈՀԱՐ» սիմֆոնիկ երգչախումբը և նվագախումբը:
-Ամենակարևոր նախապայմանն է, որ ինքդ ներշնչված լինես այն գաղափարով և երաժշտությամբ, որը, քեզնից սկիզբ առնելով, պետք է տարածվի: Առաջնային է համախմբելու, ոչ թե ենթարկելու ձիրք ունենալը:
Աշխատանքի և հատկապես մարդկանց նկատմամբ անկեղծություն, սեր ու հարգանք ցուցաբերելը ևս կարևոր է: Եթե աշխատակազմում դիմացինիդ լսելու կարողություն ունես, ուրեմն  նրանց հետ հաղորդակցվելիս կհաջողես: Անհրաժեշտ է, որ շուրջդ հավաքվեն համախոհ և թիմային աշխատանքը գնահատող անձիք: Այս գործոնների առկայության դեպքում, ամեն բան հեշտ կստացվի: Սա ոչ միայն ղեկավար պաշտոններում գտնվողներին է վերաբերում, այլև բոլորին՝ առանց տարբերակումների:
-Հետաքրքիր է, թե մաեստրոն մասնագիտական ի՞նչ խորհուրդներ է Ձեզ տվել, որոնք մինչև այժմ հիշում և կիրառում եք:
-Կդժվարանամ որևէ մեկն առանձնացնել: Մեր բոլոր զրույցները բովանադակալից և ուսանելի էին:
Հիմնականում զրուցում էինք հայկական երգարվեստի շուրջ: Նա իր մտահոգությունն էր արտահայտում բնագավառում տիրող խնդիրների շուրջ և փորձում դրանց վերացման համար ուղիներ որոնել:
Մեր վերջին հանդիպման ժամանակ ինձ ասաց, որ հանգիստ է զգում «ԳՈՀԱՐ»–ի համար, քանի որ այն վստահելի և ապահով ձեռքերում է: Նրա թանկ խոսքերը միշտ հիշում եմ, որոնք անչափ պարտավորեցնում են ինձ:
–  Նատալի՛, «ԳՈՀԱՐ»–ի հետ կապված Ձեր տեսլականը ո՞րն է:
-Ցանկանում եմ, որ շարունակենք մեր համախմբված աշխատանքը և անխախտ առաջ սլանանք:
Տեսլականս կարող է լինել հայկական մաքրամաքուր երաժշտության պահպանումն ու սերնդեսերունդ փոխանցումը: Իմ ամենամեծ նպատակը հայկական երաժշտությունն օտար այլևայլ ճնշումներից պահպանելն է:
Խաչատուրյան ընտանիքն արդեն 20 տարի է, որ այս գաղափարի առաջամարտիկներից է:
-Մամուլի հրապարակումներում նկատել եմ, որ Ձեզ «ԳՈՀԱՐ»–ի «թագուհի» են անվանում: Ինչո՞վ է պայմանավորված այդ «կոչումը»:
-(Ծիծաղում է-հեղ.)Փորձում եմ հումորով վերաբերվել նման «կոչումներին»,  որոնք թեև շոյում են ու ոգևորում: Իրականում «ԳՈՀԱՐ»-ն ունի թագուհի, ում անունով էլ կոչվում է մեր փոքրիկ թագավորությունը: Այնտեղ տիրում է համերաշխություն և ներդաշնակություն՝ շնորհիվ մեծ հայ, նվիրյալ բարերար Հարութ Խաչատուրյանի և իր համախոհների՝ հավատարիմ,  հետևողական, բծախնդիր ղեկավարներ՝ Սևակ Սերոբյանի, Սարո Սերոբյանի, Գրիգոր Կուզիկյանի, Արզուման Հովհաննիսյանի, Սուսան Միքայելյանի, ինչպես նաև բոլոր «զինվորների», ովքեր համախմբված և անմնացորդ  ծառայում են արվեստին: ՈՒժեղ եմ և հպարտ՝«ԳՈՀԱՐ» ընտանիքով:
-Տևական դադարից հետո կարելի է ասել՝ «ԳՈՀԱՐ»–ը հառնեց և իր ճախրանքը սկսեց Բեյրութից: Պատմե՛ք լիբանանյան համերգային շրջագայությունների մասին:
-Բոլոր նրանք, ովքեր սիրել և հետևել են մեր գործունեությանը, կրկին ուրախանալու առիթ ունեն: Այո՛, կարծիքներ հնչեցին, որ «ԳՈՀԱՐ»–ը վերածնունդ է առնում Բեյրութից, ինչն էլ տրամաբանական էր: Առհասարակ, միշտ հիացել եմ լիբանանահայերի ակնածանքի և սիրո դրսևորումից դեպի հայկական մշակույթը:
Հոկտեմբերի 29-ից նոյեմբերի 1-ը Բեյրութի «Forum De Beyrouth» համերգասրահում 4 փայլուն՝«Հարյուր տարի՝ հարյուր երգ» խորագիրը կրող համերգներ կայացան: Համերգաշարը կազմակերպված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ և երգացանկում ընտրվել էր խորհրդանշական 100 ստեղծագործություն:
Հնչեցին հայկական հին ու նոր սիրված՝ ազգային, հայրենասիրական, ժողովրդական և ռազմաշունչ երգեր: Ի դեպ, մեկնեցինք  բավականին մեծ կազմով՝ նվագախմբի, պարախմբի ու երգչախմբի 150 մասնակից, 16 մենակատար և անձնակազմի այլ անդամներ: Ինչպես միշտ, այս անգամ ևս «ԳՈՀԱՐ»­-ը մեծ ոգևորությամբ էր պատրաստվել համերգներին:
Բոլոր կատարումներն ուղեկցվում էին լուսային ու գունային գերհագեցած էֆեկտներով և LED էկրանների անիմացիաներովՙ, որի աշխատանքներն իրականացրել էր «DOMINO» ընկերությունը՝ Աշոտ Առաքելյանի ղեկավարությամբ։ Իրոք, աննախադեպ համերգներ տեղի ունեցան: Տպավորություններս աննկարագրելի են:
Խմբավար լինելուց բացի, համերգների ժամանակ հոգումս հայ լինելու հպարտությունն էր արթնացել: Հայրենասիրական երգերի ժամանակ սահմանամերձ շրջանում ծառայող տղայիս էի անընդհատ հիշում, որից չէի կարողանում զսպել հուզմունքս:
Կարևոր է շատ աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդին նման համերգների միջոցով համախմբել և ի լուր աշխարհի աղաղակել, որ մենք ինքնություն և հայի արժանապատվություն ունենք:
-Ընդհանուր առմամբ ի՞նչ փոփոխություններ, նորամուծություններ են կատարվել խմբում:
-Որոշակի փոփոխություններ եղել են: Գովելի է փոփոխությունների կիրառումը՝ լինի նոր անդամների ներգրավվման և երգացանկերի մշակման առումով:
Նման խմբի համար դա պարզապես անհրաժեշտ է՝ իհարկե ավանդույթները չխախտելու պայմանով: Եվ դա բնական է, քանի որ հանդիսատեսին միշտ պետք է նաև հաճելիորեն զարմացնես:

Natalie Galstyan: “I feel strong and proud with the KOHAR family”
KOHAR Symphony Orchestra and Choir has been charming Armenian audiences in Armenia and abroad for the past 20 years.
Throughout its existence, the ensemble has given concert tours for the Armenian communities of different countries, including Lebanon, Cyprus, the Russian Federation, Sirins, Turkey, the USA, Canada and South America. After a break, KOHAR has started carrying out its important mission to disseminate Armenian songs once again.
Hayern Aysor’s correspondent discussed the ensemble’s awakening with principal conductor of KOHAR Symphony Orchestra and Choir Natalie Galstyan.
Hayern Aysor: Natalie, how has your career been?
Natalie Galstyan: One truly needs to take a long path in order to become the head of a symphony ensemble. Generally speaking, I have been searching for 20 years, and I still continue to reveal new things.
I received my primary education as a student of the piano class at Avet Gabrielyan Music School of Yerevan, after which I continued my studies at Romanos Melikyan Music School of Yerevan and graduated as a musicologist-theorist. In 1999, I graduated from the Department of Choir Directing of Yerevan Komitas State Conservatory and was a student of Professor Rafael Mangasaryan and Sona Hovhannisyan. In 2001, I graduated from the PhD program under the supervision of Professor David Ghazaryan.
Afterwards, I was appointed general choirmaster of the Aram Ter-Hovhannisyan Choir of the Musical Society of Armenia.
Continuing my studies, in 2007, I graduated from the Department of Opera-Symphony Conducting of Yerevan Komitas State Conservatory and was a student of Professor Aram Gharabekian. In 2008, I performed with the National Chamber Orchestra of Armenia as a conductor. Between 2009 and 2011, I was a lecturer of the Department of Opera Preparation of Yerevan Komitas State Conservatory.
I had an invaluable connection with the late composer Eduard Mirzoyan. I always remember his wishes and words of advice and feel the drive to create again and again.
For years, I would dream of creating my own orchestra. It wasn’t an end in itself. I had the idea and the desire to move forward. I followed my dream, and in 2009, I founded the DOMINATUS vox orchestra and was the artistic director and principal conductor of that orchestra. Now, without a doubt, I would like to mention that the orchestra was unique with its musical concept and special tembral sound (“instruments that sing, voices that play”).
I have also founded the ARCUS-CANTUS children’s orchestra/choir.
I truly consider myself a happy person who has been taught by great people who have their special place in Armenian music today.
Hayern Aysor: What was your mission with KOHAR? How did you become a part of the orchestra and choir?
N. G.: Of course, I knew about KOHAR for a long time. I have followed the glorious career for the past 20 years. I received the offer to work for KOHAR from the ensemble’s artistic director Grigor Kuzikya in 2012. He knew me since childhood. He also knew about my career and my working style.
In the beginning, I was an assistant to the late artistic director and principal conductor Sepuh Abgarian, and in 2015, I was appointed the principal conductor of KOHAR. It was a great honor for me to work with the maestro. He was a noble man and a great artist who taught me many things.
Hayern Aysor: Wasn’t becoming the principal conductor after Sepuh Abgarian a responsible step? How was it that you were selected?
N. G.: Everything went so smoothly! Two years were enough for me to create a familiar environment. I had no problems with communicating with the members. We trusted each other. Of course, the “familiar” atmosphere has existed since the creation of KOHAR. It’s easy and more than a pleasure to work with the musicians from Gyumri because of their unique talent and humor.
Hayern Aysor: What do you think a director and conductor needs to be gifted with in order to be the head of the KOHAR Symphony Choir and Orchestra?
N. G.: The major condition is to be inspired by the idea and music that you need to start disseminating. The important thing is to have the posture to consolidate, not to subject.
It is also important to be sincere, as well as love and respect the job and especially people. If you can listen to a member of the personnel, then you will succeed in communicating with them. You need to have supporters and people who appreciate teamwork. If these factors exist, everything will be easy. This concerns not only leaders, but everyone without any distinction.
Hayern Aysor: It is interesting to know what words of advice the maestro gave you that you still remember and follow?
N. G.: I will have trouble setting any one of them aside. All of our conversations were instructive and meaningful.
We would mainly talk about Armenian music. He would express his concerns about the problems in the field and would try to seek paths to solve those problems.
During our last meeting, he told me that he was at ease because the orchestra was in good hands. I always remember his precious words that are very binding.
Hayern Aysor: Natalie, what is your vision for KOHAR?
N. G.: I want us to continue our efforts and move forward.
My vision is to see pure Armenian music preserved and transmitted from one generation to the next. My biggest goal is to keep Armenian music away from foreign influences.
The Khachaturian family has been the pioneer with this idea for the past 20 years now.
Hayern Aysor: I have noticed that the presses refer to you as the “queen” of KOHAR. Why do you have that “title”?
N. G.: (Laughs-ed.) I try to look at such “titles” with humor, though they are touching and motivating. In reality, KOHAR has a queen, in whose name we Armenians had a small kingdom. There is solidarity and harmony within KOHAR, thanks to great Armenian and devoted benefactor Harut Khachaturian and his supporters, the loyal, consistent and meticulous leaders, including Sevag Serobian, Saro Serobian, Krikor Kuzikian, Arzuman Hovhannisian, Susan Mikayelian, as well as all the “soldiers” who are unified and unconditionally serve for the arts. I feel strong and proud with the KOHAR family.
Hayern Aysor: After a long interval, it is safe to say that KOHAR rose and began to soar from Beirut. Tell us about your concert tour in Lebanon.
N. G.: Those who have loved and followed us can rejoice again. Yes, there were views that KOHAR was reborn in Beirut, and it was logical. Generally speaking, I have always admired the love and admiration that the Armenians of Lebanon have for Armenian culture.
From October 29 to November 1, KOHAR gave four brilliant concerts at the Forum De Beyrouth Hall of Beirut with the title “A Hundred Years, A Hundred Songs”. The concert tour was organized on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, and we had chosen 100 songs to perform.
We performed old and new Armenian national, patriotic, as well as folk and military songs. We left with a large team, including 150 members of the orchestra, choir and dance ensemble, 16 soloists and other members. As always, KOHAR had rehearsed for the concerts with great excitement.
There were super lighting and color effects and animations on LED screens provided by Ashot Arakelyan’s DOMINO Company during all the performances. The concerts were truly unprecedented. I can’t find the words to share my impressions.
Besides being a choirmaster, once again, I felt proud to be Armenian during the concerts. When we were performing the patriotic songs, I was constantly remembering my son serving in a bordering region of Armenia, and I couldn’t hold back my emotions.
It is very important to consolidate all Armenians with such concerts and let the world know that we Armenians have an identity and national dignity.
Hayern Aysor: What changes and innovations have been made in general?
N. G.: There have been certain changes. Change is commendable, be it in terms of additions or adaptations of lists of songs.
It is simply necessary for such an ensemble, under the condition of not violating traditions. It is natural because you always have to make the audience pleasantly surprised.