«Մեր աշխատանքի նպատակը Հայաստանին ու Արցախին օգտակար լինելն է».Մուրադ Աքյուզ
Գերմանիայի հայ գործարարների միության նախագահ Մուրադ Աքյուզը «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ներկայացնում է միության կողմից իրականացվող ծրագրերը, որոնք մեծիմասամբ ուղղված են Հայաստանի և Արցախի տարբեր ոլորտների զարգացմանը: Միության «դիտակետից» չեն վրիպում նաև Գերմանիայի հայ համայնքում առկա խնդիրները:
-Պարո՛ն Աքյուզ, ե՞րբ է ստեղծվել Գերմանիայի հայ գործարարների միությունը, ո՞րն է միության գործունեության հիմնական նպատակը:
-Տասնվեց տարի առաջ որոշեցինք ստեղծել միություն, որն ազգօգուտ աշխատանքներ կատարելու համար կհամախմբեր Գերմանիայի և առհասարակ՝ օտար երկրներում ապրող հայ գործարարներին: Միության ստեղծումից մի քանի տարի հետո մարդիկ հասկացան, որ այն հույժ կարևոր, ժամանակի հրամայականով ստեղծված կառույց է:
Միությունն ունի «Արմեն Տերտերյան» հիմնադրամը, որի շնորհիվ Հայաստանում և Արցախում սոցիալական, կրթական, առողջապահական և այլ բնույթի ծրագրեր ենք իրականացնում: Մեր աշխատանքի նպատակը Հայաստանին ու Արցախին օգտակար լինելն է:
Ուշադրության կենտրոնում առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների բուժման, հիվանդանոցների, պոլիկլինիկաների, մանկապարտեզների, դպրոցների կառուցման կամ վերանորոգման հարցերն են: Բժշկական ծրագրերը կատարում ենք մեր լուսահոգի ընկերներից մեկի հիշատակին, ում հետ շուրջ 20 տարի բարեկամաբար աշխատել ենք:
Նախկինում համագործակցում էինք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ, այժմ, սակայն, ինքնուրույն ենք ծրագրեր իրականացնում, թեև հիմա էլ մասնակցում ենք հիմնադրամի ամենամյա դրամահավաքին:
Տարվա կտրվածքով հաստատած բյուջե ունենք, և միության վարչակազմով քննարկում ենք, թե տվյալ գումարն ինչ նպատակի ծառայեցնել: Գումարի մի մասով Հայաստանում ենք ծրագրեր իրականացնում, իսկ մյուս մասով՝ Գերմանիայի հայ համայնքին ենք տարբեր հարցրերում օգնում:
Բոլոր աշխատանքները կատարել ենք Գերմանիայում ՀՀ դեսպանատան հետ համագործակցելով: Հայաստանում համագործակցում ենք նաև ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի դեկան Տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանի հետ, որը ժամանակին Գերմանիայում է սովորել: Նա մեզ համար վստահելի գործընկեր է:
Վարչության ատենապետի և փոխատենապետի հետ որոշեցինք հետագայում գործերն առաջ տանելու համար նոր գաղափարներ մտածել: Արդյունքում Քյոլն քաղաքում վարկային պայմաններով շենք գնեցինք, որի սենյակները գերմանացի 6 ընտանիքների վարձով ենք տալիս: Այդ շենքը մեզ տարեկան 120.000 եվրոյի եկամուտ է բերում, որն էլ օգնում է մեր աշխատանքները համակարգելուն:
-Հայաստան այցելությունը բարեգործական հերթական ծրագիրն իրականացնելու հե՞տ էր կապված:
-Այո՛: Մարտի 3-ին Երևանի թիվ 1 պոլիկլինիկայի վերանորոգված շենքի բացումը կատարեցինք՝ կյանքի կոչելով ևս  մեկ բարի գործ: Բացման արարողությանը մասնակցում էր նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Վերջերս փոխեցինք Արմավիրի մարզի Փարաքար գյուղի մանկապարտեզի պատուհանները: Իբրև հայ մարդ՝ չկարողացանք անտարբեր անցնել, թե ինչպես էին երեխաները այդպիսի պայմաններում իրենց օրն անցկացնում:
-Եկե՛ք մի փոքր առարկայական խոսենք՝ նշելով, թե ուրիշ ի՞նչ ծրագրեր եք կատարել Հայաստանում:
Հայաստանում առաջին ծրագիրը Աբովյան քաղաքում ենք իրականացրել: Տարիներ առաջ, երբ Համահայկական խաղերին մասնակցելու համար հայ մարզիկների խումբ էինք ուղարկել, նրանք Աբովյան քաղաքում ոչ բարվոք վիճակում գտնվող մի մանկապարտեզ էին տեսել, որը վերանորոգման կարիք ուներ: Մարզիկները մեզ տեղյակ պահեցին այդ մասին և այցելելով այդ մանկապարտեզ՝ հանձն առանք կատարելու վերանորոգման աշխատանքները:
Պարբերաբար գերմանացի դասախոսներ, պրոֆեսորներ ենք ուղարկում Հայաստան՝ ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետների ուսանողների համար դասախոսություններ կարդալու: Կրթաթոշակներ ենք հատկացնում հիմնականում մարզերից ու Արցախից երևանյան բուհերում սովորող սոցիալապես անապահով ուսանողներին: Մեզ համար կարևոր է, որ նրանք ուսման վարձի պատճառով չզրկվեն բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորությունից: Վերանորոգել ենք Աշտարակ քաղաքի մի քանի դպրոցներ, ի թիվս այլ հանգանակությունների, գումար ենք հատկացրել Բեռլինում ՀՀ դեսպանատան շենքի կառուցման նպատակով:
Կարևոր նշանակություն ենք տալիս մշակութային ծրագրերի իրականացմանը՝ գիտակցելով, որ Սփյուռքում ազգային մշակույթի պահպանումն ու տարածումը ինքնության պահպանման նախապայմաններից մեկն է: Մշակութային բոլոր ձեռնարկները կազմակերպվում են Գերմանիայի հայ գործարարների միության մշակութային ծրագրերի պատասխանատու Ալֆրանտ Պետրոսյանի գլխավորությամբ: Վերջինիս գործուն մասնակցությամբ 2015 թվականին Գերմանիայում կայացավ Հայաստանի պարի պետական անսամբլի մենահամերգը, ակտիվ համագործակցություն է սկսվել Երուսաղեմի հայ համայնքի հետ, Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցի հիսուն հոգանոց ուխտավորներ են պատարագի գնացել և այլն:
–Հայկական սփյուռքը միախմբվեց սիրիական ճգնաժամի հետևանքով դժվարին իրավիճակում հայտնված սիրիահայերին նեցուկ լինելու համար, կարողացավ Արցախին ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին կազմակերպված օգնություն ցուցաբերել:Գերմանիայի հայ գործարարների միությունն այս ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր է նախաձեռնել:
-Մենք 20 հազար եվրո գումար ուղարկեցինք Սիրիա՝ սիրիահայերին առաջին անհրաժեշտության աջակցություն ցուցաբերելու համար: Այս հարցում կապ հաստատեցինք Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանի հետ: Ցավում եմ, որ սիրիահայ երբեմնի ծաղկուն համայնքը մասնատվեց, իսկ մեր հայրենակիցները ստիպված լքեցին իրենց տները:
Արձագանքեցինք նաև Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ահասարսուռ օրերին՝ մեծ հուզմունքով հետևելով, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում և Արցախում:
Այնուհետև Գերմանիայի Շտապ օգնության մարմնի հետ անմիջապես քննարկում կազմակերպեցինք և որոշեցինք հետագա անելիքները: Եվ որպեսզի օժանդակությունը նպատակային լիներ, բանակցեցինք Արցախի իշխանությունների հետ և եզրահանգման եկանք 1000 հատ քնապարկ ուղարկել: Նշեմ նաև, որ Քառօրյա պատերազմում վիրավորված մի զինվոր ՀՀ կառավարության ծախսերով բուժման նպատակով այժմ մայրիկի հետ Գերմանիայում է գտնվում: Իմանալով այդ մասին՝ մենք պարբերաբար այցելում ենք նրան և անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերում:
-Պարո՛ն Աքյուզ, ե՞րբ եք առաջին անգամ Արցախում եղել:
-Արցախ առաջին անգամ ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, գնդապետ, լեզվաբան, արևելագետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանի հետ եմ գնացել: Մինչև մեր հանդիպումը նրան լավ չէի ճանաչում: Պարզապես գիտեի, որ Արցախ բարերարներ էր ուղեկցում՝ մասնակցություն ունենալով արցախցիներին տարբեր օգնություններ տրամադրելու գործում: Միշտ հիացմունքով էի նայում Գուրգեն Մելիքյանի կատարած աշխատանքին և հանձին նրա՝ վստահելի գործընկերոջ տեսա: Մինչև հիմա մեր կապը պահպանվում է, տարբեր խմբեր ենք տանում Արցախ:
Վստահաբար շարունակելու ենք աշխատել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության կապերի ամրապնդման ուղղությամբ: Հայաստանի համար ամեն ինչ լավ է լինելու, այդ լույսը տեսնում եմ, պարզապես ժողովուրդը պետք է մի փոքր համբերի: Մեկս մյուսին օգնելով՝ պետք է առաջ ընթանանք և կառուցենք մեր երկրի ապագան:
-Պարո´ն Աքյուզ, հանդիպեցիք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին:Ի՞նչ թեմաների շուրջ քննարկում ծավալեցիք:
-Արդյունավետ հանդիպում ունեցանք ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Գերմանիայի հայ գործարարների միության մշակութային ծրագրերի պատասխանատու Ալֆրանտ Պետրոսյանը: Մենք ներկայացրեցիք միության կողմից իրականացրած աշխատանքները, իսկ Հրանուշ Հակոբյանը խոսեց Հայաստան-Սփյուռք գործակցության մասին՝ հորդորելով սերտացնել նախարարության հետ համագործակցությունը:
Նկատելի է, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը բավականին ակտիվ աշխատում է Սփյուռքի համախմբման, Հայաստանի տնտեսության մեջ մեր հայրենակիցների ներդրումները խթանելու, հայրենասիրական ոգին բարձր պահելու ուղղությամբ:
Գովելի և անչափ կարևոր է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագիրը: Սփյուռքահայ երիտասարդները մասնակցելով այս ծրագրին՝ կարողանում են պահպանել Հայաստանի հետ կապը և չկտրվել իրենց արմատներից: Գերմանաբնակ տղաներին ու աղջիկներին պարբերաբար ուղարկում ենք «Արի տուն»:

«Цель нашей работы – быть полезными Армении и Арцаху»: Мурад Акюз
Председатель Союза армянских предпринимателей Германии Мурад Акюз в беседе с «Армяне сегодня» представил программы, реализуемые Союзом, в основном направленные на развитие различных отраслей Армении и Арцаха. От внимания Союза не ускользают и проблемы, имеющиеся в армянской общине Германии.
– Господи Акюз, когда был создан Союз армянских предпринимателей Германии и какова основная цель его деятельности?
– Шестнадцать лет назад решили создать Союз, который сплотил бы предпринимателей-армян, живущих в Германии и вообще за рубежом во имя работы на благо нации. Спустя несколько лет после создания Союза люди поняли, что это весьма важная структура, созданная по велению времени.
Союз имеет фонд «Армен Тертерян», благодаря которому в Армении и Арцахе осуществляем проекты социального, образовательного, медицинского и иного характера. Цель нашей работы – быть полезными Армении и Арцаху.
В центре нашего внимания – лечение детей, имеющих проблемы со здоровьем, строительство и ремонт больниц, поликлиник, детских садов, школ. Медицинские проекты осуществляем в память блаженной памяти одного из наших друзей, с кем очень тесно работали на протяжении почти 20 лет.
Прежде сотрудничали с Общеармянским фондом «Айастан», однако ныне проекты реализуем самостоятельно, хотя и сейчас участвуем в ежегодных акциях сбора пожертвований, организуемых фондом «Айастан».
�?меем годовой бюджет, и правление Союза обсуждаем, на какие цели использовать те или иные суммы. Часть сумм расходуется на реализацию проектов в Армении, другая – на содействие армянской общине Германии в тех или иных вопросах.
Все работы выполняются в сотрудничестве с посольством РА в Германии. В Армении сотрудничаем также с деканом факультета богословия ЕГУ , епископом Анушаваном Жамкочяном, который в свое время учился в Германии. Он является нашим надежным партнером.
Вместе с председателем правления и его заместителем решили продумать новые идеи, чтобы в дальнейшем продвигать наши дела. В итоге в городе Кельн на кредитных условиях приобрели здание, квартиры в котором сдаем в аренду 6 немецким семьям. Это здание приносит нам в год прибыль 120 тысяч евро, которая и помогает координировать нашу работу.
– Приезд в Армению связан с реализацией очередной благотворительной программы?
– Да. 3 марта совершили открытие отремонтированного здания Ереванской поликлиники №1, претворив в жизнь еще одно доброе дело. На церемонии открытия присутствовала также министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
Недавно заменили окна в детском саду села Паракар Армавирской области. Будучи армянами, не смогли равнодушно пройти, видя, в каких условиях дети проводят день.
– Давайте поговорим немного предметно – отметим, какие еще программы реализовали в Армении.
– В Армении первую программу осуществили в городе Абовян. Годы назад, когда прислали группу спортсменов-армян для участия в Панармянских играх, они увидели в городе Абовян детский сад в неутешительном состоянии, нуждавшийся в ремонте. Спортсмены сообщили нам об этом, и мы, посетив детский сад, изъявили готовность отремонтировать его.
Периодически присылаем в Армению немецких преподавателей, профессоров с целью чтения лекций для студентов разных факультетов ЕГУ. Выделяем стипендии, в основном необеспеченным студентам из районов и Арцаха, обучающимся в вузах Еревана. Для нас важно, чтобы они из-за платы за учебу не лишились возможности получить высшее образование. Отремонтировали несколько школ в городе Аштарак, выделили деньги с целью строительства здания посольства РА в Берлине.
Важное значение придаем реализации культурных программ, сознавая, что сохранение и распространение в Диаспоре национальной культуры одно из условий сохранения идентичности. Все культурные мероприятия организуются под руководством ответственного за культурные программы Союза армянских предпринимателей Германии Альфранта Петросяна. При его деятельном участии в 2015 году в Германии состоялся сольный концерт Государственного ансамбля танца Армении, начата активная деятельность с армянской общиной �?ерусалима, 50 паломников поехали на Литургию в церковь Св.Киракос Диарбекира.
– Армянская Диаспора сплотилась, чтобы поддержать сирийское армянство, вследствие Сирийского кризиса оказавшееся в тяжелейшем положении, сумела оказать организованную помощь Арцаху в дни апрельской четырехдневной войны. Какие шаги в этом направлении предпринял Союз армянских предпринимателей Германии?
– Мы отправили в Сирию 20 тысяч евро для оказания сирийским армянам первой помощи. По этому вопросу наладили связь с предстоятелем армянской епархии Дамаска епископом Армашем Налбандяном. Сожалею, что некогда цветущая армянская община Сирии поредела, многие наши соотечественники вынужденно покинули свои дома.
Откликнулись также в ужасающие дни четырехдневной апрельской войны, с большим волнением следя за тем, что происходит в Армении и Арцахе.
Затем организовали обсуждение с органом Скорой помощи Германии и решили наши дальнейшие действия. Чтобы содействие было целенаправленным, переговорили с властями Арцаха и решили отправить 1000 спальных мешков. Отмечу также, что один из воинов, раненый в дни апрельской войны, за счет правительства РА с целью лечения вместе с матерью ныне находится в Германии. Узнав об этом, мы периодически навещаем его и оказываем необходимую помощь.
– Господин Акюз, когда Вы впервые побывали в Арцахе?
– В Арцах первый раз поехал с деканом факультета востоковедения ЕГУ, полковником, языковедом, востоковедом, кандидатом филологических наук Гургеном Меликяном. До нашей встрече я недостаточно хорошо знал его. Знал лишь, что сопровождает в Арцах благотворителей, участвует в предоставлении арцахцам различной помощи. Всегда с восхищением наблюдал за работой Гургена Меликяна, и в его лице увидел надежного партнера. Связь наша сохраняется до сих пор, мы возим в Арцах различные группы.
Уверенно продолжим работу в направлении укрепления связей триединства Армения-Арцах-Диаспора. У Армении все будет хорошо – я это чувствую, просто народу нужно немного потерпеть. Помогая друг другу, мы должны идти вперед, строить будущее нашей страны.
– Господин Акюз, Вы встречались также с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. Какие темы обсуждались?
– У нас состоялась очень плодотворная встреча с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. В ней участвовал также ответственный за культурные программы Союза армянских предпринимателей Германии Альфранд Петросян. Мы представили работу, проделанную Союзом, а Грануш Акопян говорила о взаимодействии Армения-Диаспора, призвав активизировать сотрудничество с Министерством.
Заметно, что Министерство Диаспоры РА довольно активно работает в направлении сплочения Диаспоры, стимулирования инвестиций наших соотечественников в экономику Армении, сохранении высокого патриотического духа.
Похвальна и весьма важна программа познания Родины «Ари тун» Министерства Диаспоры. Молодые армяне Диаспоры, участвуя в этой программе, могут сохранить связь с Арменией и не отрываться от своих корней. Армянских юношей и девушек, проживающих в Германии, периодически отправляем по программе «Ари тун».