«Ես կաղոթեմ Հալեպի համար». Հարություն Սելիմյանին ասել է Հռոմի պապը
Հալեպի իրավիճակի, Հռոմի պապի Հայաստան կատարած այցի շուրջ է «Հայերն այսօրի» հարցազրույցը Սիրիայի Հայ ավետարանական եկեղեցիների խորհրդի նախագահ, վերապատվելի Հարություն Սելիմյանի հետ:
– Վերապատվելի´, ինչպիսի՞ իրավիճակ է այսօր Հալեպում:
– Անցած շաբաթ սիրիական օդուժը, ռուսական օդուժի օգնությամբ՝ հարվածներ ուղղեց Հալեպի խաղաղ բնակչությանը թիրախ դարձրած ահաբեկիչների շրջանների ուղղությամբ: Շատ ուժգին ռմբակոծություններ, օդային մարտեր տեղի ունեցան: Այնպիսի կրակե ամպ էր գոյացել, որ տպավորություն էր, թե Հալեպը այրվում է: Ռմբակոծությունների թիրախը, բնականաբար, Հալեպի խաղաղ բնակչությունը չէր, սակայն հարձակողական հարվածները մեծ իրարանցում առաջացրին մարդկանց մեջ:
Երեկ և այսօր Հալեպում իրավիճակը համեմատաբար խաղաղ է:
Այս անելանելի կացության մեջ անգամ՝ ժողովուրդը վճռականությամբ և մեր գործունեությունները՝ ազգային, մշակութային, եկեղեցական, կրթական, ծավալելու հանձնառությամբ լի է:
Երեկ Հայ ավետարանական երկրոդական վարժարանի հանդիսությունը տեղի ունեցավ: Հանդիսությունից հետո տեղի ունեցած միջոցառումը մեկ անգամ ևս փաստեց, որ մեր ժողովուրդը կրթության, մշակույթի ծարավ է: Հայապահպանության գործոնը միակ երաշխիքն է մեր ժողովրդի: Միաժամանակ ինքնապաշտպանության լավագույն օրինակը, որովհետև անկախ դժվարություններից, մեր ժողովուրդը կարևորում է նաև գիտությամբ, մշակույթով զինված լինելը: Երբ երիտասարդ տղաներն ու աղջիկները բեմի վրա հայերեն էին ասմունքում, երգում, պարում, մեծ հուզմունք առաջացրեց ներկաների մոտ:
Այս է մեր դրվածքը, մեր ժողովրդի նկարագիրը: Անգամ պատերազմական պայմաններում ժողովուրդը ջանք է թափում կառչած մնալ իր ավանդույթներին, մշակույթին, եկեղեցուն:
– Վերջին օրերին, երբ Սիրիայում ավարտվել են ավարտական քննությունները շա՞տ մարդ է հեռացել Հալեպից:
– Այս թեման վերջին օրերին լրատվամիջոցներում շատ է շահարկվում: Անկեղծ լինելու համար պետք է ասեմ, որ այո´, Հալեպում բնակչության մի մասը սպասում էր պետական քննությունների ավարտին, որպեսզի Հալեպից ժամանակավոր դեպի առավել ապահով վայր տեղափոխվի: 2-3 շաբաթների ընթացքում նրանք հեռացան Հալեպից դեպի Սիրիայի առավել ապահով շրջաններ, ինչպես օրինակ՝ Քեսապ, Լաթաքի և այլն: Սա ներքին տեղափոխություն է՝ ապահովական նկատառումներից ելնելով: Թեև, եթե պատերազմը ուժգնությամբ շարունակվի, այս ընտանիքները դեռ երկար կբացակայեն Հալեպից:
– Վերապատվելի´, օրերս Դուք Քեսաբում էիք: Ո՞րն էր այցի պատճառը:
– Երկու տարի առաջ, երբ գրոհայինները ներխուժեցին Քեսաբ, մեծ վնաս պատճառեցին, հրկիզեցին մեր բնակարանները, եկեղեցիները, ակումբները, վարժարանները: Երբ ամիսներ անց, Քեսաբի ազատագրումից հետո վերադարձան՝ հանգրվան առ հանգրավան սկսվեց քաղաքի վերակառուցման և վերանորոգման աշխատանքները ՝ տուն, դպրոց, եկեղեցի, ակումբ:
Քեսաբի Հայ առաքելական եկեղեցին նորոգվեց նույն տարում, Հայ կաթողիկե եկեղեցին շատ վնասներ չէր կրել, իսկ Ավետարանական եկեղեցու Քեսաբում գտնվող բոլոր 4 եկեղեցիները հրկիզվել էին ու քանդվել: Հերթով սկսեցինք եկեղեցիների նորգման աշխատանքները: Երկար ժամանակ մեզանից պահանջվեց և հիմա գրեթե վերջին հանգրվանին ենք հասել: Գրեթե երկու ամսից կլինի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու վերաբացումը: Շուտով կվերաբացենք նաև Քեսաբի հրապարկում գտնվող Հայ ավետարանական միության մշակութային կենտրոնը: Դա 1880 թվականին կառուցված Հայ ավետարնական առաջին վարժարանն է, որը մշակութային կենտրոնի է վերածվել:
Միևնույն ժամանակ այցը նպատակ ուներ ժողովրդին խրախուսել, քաջալերել, օժանդակություններ հասցնել: Քեսաբի վերջին տեղահանությունից հետո՝ բնակչության մոտ 60 տոկոսն է վերադարձել, 20-25 տոկոսը Լաթաքիայում են արդեն հաստատվել, իսկ 10-15 տոկոսը հեռացել են Հայաստան կամ այլ ուղղություններով:
Քեսաբը առանձնահատուկ նշանակություն ունի բոլորիս համար՝ որպես Կիլիկյան Հայաստանից ժառանգված հարստություն: Մեր նախնիներից ժառանգված հողերի վրա շուրջ 1000 տարի կառչած իր արմատներին՝ ապրում է մեր ժողովուրդը: Քեսաբը մեր հարստությունն է: Մեր մշակութային, ազգային ավանդույթները պահպանելու, մեր կյանքն այդ հողերի վրա շարունակելու համար՝ ամեն զոհողության պատրաստ ենք:
Այսօր Քեսաբի ապահովական վիճակը, կենցաղը շատ ավելի լավ է, քան օրինակ՝ Հալեպում: Այստեղ կա էլեկտրականություն, ջուր: Ու եթե Հալեպում իրավիճակի սրվի և մարդիկ ստիպված լինեն քաղաքից հեռանալ՝ առաջին հանգրավանը, կարծում եմ, Քեսաբը կարող է լինել: Իսկ եթե երկարի այս իրավիճակը Սիրիայում, ապա ես միշտ հայտարարել եմ, որ ուղղությունը միայն Հայաստանը պետք է լինի, և ոչ մի ուրիշ երկիր:
– Վերապատվելի´, Դուք նախորդ շաբաթ մասնակցեցիք նաև Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի այցի շրջանակներում կազմակերպվող միջոցառումներին: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ նշանակություն ուներ այցը ոչ միայն Հայաստանի, այլև հայ ժողովրդի համար:
– «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր» կարգախոսն ինքնին մեծ խանդավառություն առաջացնող և ընդհանրական խորհուրդ ուներ մեր ժողովրդի համար, ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ հայկական ներկայությունը փաստող ոչ միայն Հայաստանում, այլև Հայաստանից դուրս:
Հռոմի պապի այցը մեծ խորհուրդ ուներ, որոնք ես կցանկանայի ամփոփել երեք կետերով:
Առաջին՝ Հռոմի պապը Հայաստանում, ինչպես և մեկ տարի առաջ Իտալիայում՝ մեր նահատակների հիշատակը ոգեկոչող պատարագի ժամանակ, վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության իրողությունը: Պապի այս քայլը մեզ համար շատ դռներ կարող է բացել: Սա շատ լավ առիթ է, որպեսզի Վատիկանի արխիվներում պահվող Հայոց ցեղասպանության վավերագրերը, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով շուրջ 100 տարի ուսումնասիրությունից դուրս են մնացել, ուսումնասիրվեն:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի Հայաստան այցելության երկրորդ կարևոր խորհուրդն այն է, որ վերահաստատվեց Հայ առաքելական և կաթողիկե եկեղեցիների ջերմ հարաբերությունները, որոնք պաշտոնականացված էին և ինչ-որ առումով՝ սառը:
Երրորդ խորհուրդն այն է, որ Հռոմի պապը մեզ փոխանցեց խոնարհության, խաղաղության, մարդկանց ու Աստծուն ծառայելու իր վերաբերմունքն ու պատգամը: Նրա՝ իսկական եկեղեցականի աստվածահաճո հայտարարությունները ոչ միայն մեծ օրհնանք էին բոլորիս համար, այլև նա այդ օրհնությունը բաշխեց Հայաստանին և Սփյուռքին:
Գյումրիում պատարագ մատուցելով, նա՝ որպես կաթոլիկ համայնքի Քահանայապետ, վերարժևորեց Հայ կաթոլիկ համայնքի գործունեությունը Հայաստանում, ի մասնավորի՝ Գյումրիում, որտեղ մեծ թվով կաթոլիկ համայնք կա:
Իսկ Հռոմի պապի այցն, առհասարակ, մեծ ապտակ էր այն պետություններին, մասնավորապես Թուրքիային, որոնք այսօր շարունակում են իրենց պատերազմական գործողությունները: Պապի հայտարարություններն անարձագանք չմնացին: Թուրքիայի պատասխանը չուշացավ, ավելին՝ նա իր հայտարարություններով փորձեց վարկաբեկել Հռոմի պապին:
Իրականում Հռոմի պապի խաղաղության պատգամը և ավետիսը, մեծ ենթատեքստ ու խորհուրդ էր կրում իր մեջ: Խաղաղություն, որի կարիքն համայն մարդկությունը ունի:
Հայաստանից Հռոմի պապն իր լուր աշխարհի հայտարարեց, որ հակամարտությունների լուծումը պատերազմը չէ: Պետք է փորձել լեզու գտնել միմյանց հետ, հաշտություն կնքել, որպեսզի խաղաղություն վերահաստատվի: Եկեղեցու առաջնորդը շատ նուրբ դիվանագիտությամբ կարողացավ քարոզել, որ պատերազմը լուծում չէ ազգերի համակեցության:
– Վերապատվելի´, երեքօրյա ձեռնարկներից ո՞րն էր Ձեզ համար ամենախորհրդանշականը:
– Նախ շնորհակալ եմ Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսին, որ հրավիրեց ինձ ներկա գտնվելու Հռոմի պապի եռօրյա այցի առիթով կազմակերպված միջոցառումներին: Հրավերը ես մեծ հաճույքով ընդունեցի, իսկ Հայաստանում՝ օրհնվեցի:
Ինձ համար մեծ նշանակություն և խորհուրդ ստացավ առաջին օրը, երբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ բարիգալստյան արարողությունը: Ավարտին ես հնարավորություն ունեցա ողջունել և մոտ 1 րոպե զրուցել Հռոմի պապի հետ: Նա շատ հետաքրքիր կերպով արտահայտվեց Հալեպի մասին՝ ասելով. «Հալեպը նահատակ ժողովուրդ է, և ես կաղոթեմ Հալեպի համար»: Այս խոսքերը մեծ կարևորություն ունեն ոչ միայն ինձ համար: Այս խոսքերը փաստում են, որ Հռոմի պապի աղոթքների և մտքերի մեջ Հալեպը ևս տեղ ունի:
Սա պատգամն է նաև մեզ, որ յուրաքանչյուրս՝ որպես խաղաղության աղավնի, մեր հոգով, մտքով, համբերությամբ՝ շարունակենք խաղաղության դեսպան դառնալ Սիրիայի համար, որպեսզի երկնային, մարդկային իրավունքով և արժանապատվությամբ կարողանանք խաղաղություն հաստատել մեր զավակների և գալիք սերունդների համար:

«Я молюсь за Алеппо», – сказал Папа Римский Арутюну Селимяну
О ситуации в Алеппо, визите Папы Римского в Армению – беседа корреспондента «Армяне сегодня» с председателем совета Армянских Евангелистских церквей Сирии Высокочтимым Арутюном Селимяном.
– Высокочтимый, какова сегодня ситуация в Алеппо?
– На минувшей неделе сирийские воздушные силы с помощью российской авиации нанесли удар в направлении районов, контролируемых террористами, которые избрали мишенями мирное население Алеппо. Произошли сильные бомбардировки, воздушные бои. Возникли такие огненные облака, что казалось – Алеппо горит. Мишенью бомбардировок, естественно, было не мирное население Алеппо, но эти наступательные удары вызвали большую панику среди людей. Вчера и сегодня ситуация в Алеппо относительно спокойная.
Но даже в этой безвыходной ситуации народ преисполнен решимости и наша деятельность – национальная, культурная, церковная, образовательная, – осуществляется.
Вчера состоялось торжество в Вторичной армянской евангелистской гимназии, а последовавшее затем мероприятие еще раз подтвердило, что наш народ жаждет образования и культуры. Фактор сохранения армянства – единственная гарантия нашего народа. В то же время прекрасный пример самообороны, поскольку, независимо от трудностей, наш народ придает важность науке и культуре. Когда молодые юноши и девушки поют и декламируют на сцене на армянском, это вызывает большое волнение у присутствующих.
Таков облик нашего народа. Даже в условиях войны наш народ стремится сохранить свои традиции, культуру и церковь.
– В последние дни, когда в Сирии завершились выпускные экзамены, много народу покинуло Алеппо?
– Эта тема в последние дни является предметом многих спекуляций в СМ�?. Чтобы быть честным, должен сказать: да, часть населения Алеппо ждала окончания государственных экзаменов, чтобы перебраться на время из города в более безопасные места. В течение 2-3 недель они уехали из Алеппо в более спокойные районы Сирии , например, в Кесаб, Латакию и т. д. Это внутренняя миграция исходя из соображений безопасности. Хотя если война продолжится с той же силой, эти семьи еще долго будут отсутствовать из Алеппо.
– Высокочтимый, на днях Вы находились в Кесабе. Какова была причина поездки?
– Два года назад, когда боевики ворвались в Кесаб, нанесли большой урон – сожгли наши дома, церкви, клубы, гимназии. Спустя месяцы после освобождения Кесаба, когда люди вернулись – приступили к восстановлению города.
Армянская Апостольская церковь Кесаба была восстановлена в том же году. Армянская Католическая церковь не сильно пострадала, а вот все четыре Евангелистские церкви Кесаба были сожжены и разрушены. По очереди начали работы по ремонту церквей. Это потребовало от нас долгого времени, но работы почти завершаются. Примерно через два месяца состоится открытие церкви Св.Еррордутюн. Скоро откроем и находящуюся на площади Кесаба Культурный центр Армянского Евангелистского союза. Это первая армянская евангелистская гимназия, построенная в 1880 году, которая была превращена в культурный центр.
В то же время визит мой преследовал цель поддержать, воодушевить народ, доставить помощь. После последней эвакуации Кесаба возвратилось около 60 процентов населения, 20-25 процентов обосновались в Латакии, а 10-15 процентов приехали в Армению или по другим направлениям.
Кесаб имеет для всех нас особое значение – как богатое наследие Киликийской Армении. На унаследованной от наших предков земле около тысячи лет живет, держась за свои корни, наш народ. Кесаб наше богатство. Мы готовы на любые жертвы, чтобы сохранить наши культурные, национальные традиции, продолжать нашу жизнь на этой земле.
Сегодня с точки зрения безопасности ситуация в Кесабе лучше, чем в Алеппо. Там есть электричество, вода. �? если ситуация в Алеппо еще более обострится и люди вынуждены будут покинуть город – первым пристанищем, думаю, может стать Кесаб. Если же эта ситуация вообще надолго сохранится в Сирии, я всегда заявлял, что направление может быть только одно – в Армению, и никакой другой страны.
– Высокочтимый, на минувшей неделе Вы также участвовали в мероприятиях, организованных в рамках визита Папы Римского Франциска. Какое, по Вашему мнению, имел значение визит Папы не только для Армении, но и армянского народа?
– Девиз «Визит в первую христианскую страну» сам по себе вызвал среди нашего народа большое воодушевление и содержал в себе символику, как дипломатическую, так и констатирующую присутствие армянства не только в Армении, но и за ее пределами. Визит Папы Римского содержал символику, которую я хотел бы обобщить тремя пунктами.
Первое – Папа Римский в Армении, как и год назад в �?талии, во время Литургии поминовения наших жертв, подтвердил факт Геноцида армян. Этот шаг Папы может раскрыть перед нами многие двери. Это прекрасный повод для того, чтобы документы, хранящиеся в секретных архивах Ватикана, которые по тем или иным причинам на протяжении столетия оставались вне изучения, наконец, были изучены.
Второй важный символ визита Папы Римского в Армению состоит в том, что были подтверждены теплые отношения Армянской Апостольской и Католической церквей, которые были официальными и в каком-то смысле прохладными.
Третий символ заключается в том, что Папа Римский передал нам свое отношение и завет покорности, мира, служения людям и Богу. Его богоугодные заявления истинного церковнослужителя были не только большим благословением для всех нас, но и он передал это благословение Армении и Диаспоре.
Отслужив в Гюмри Литургию, он, как Понтифик католической общины, переоценил деятельность Армянской Католической общины в Армении, в частности в Гюмри, где имеется большая католическая община.
А в целом визит Папы Римского был большой пощечиной тем государствам, в частности Турции, которые сегодня продолжают военные действия. Заявления Папы не остались без откликов. Ответ Турции не заставил себя ждать, более того, она своими заявлениями попыталась дискредитировать Папу Римского.
В действительности призыв Папы Римского к миру содержал в себе большой подтекст и таинство. Мир, в котором нуждается все человечество.
�?з Армении Папа Римский заявил к сведению всего мира, что решение конфликтов – не война. Нужно попытаться найти общий язык друг с другом, заключить перемирие, чтобы воцарился мир. Лидер церкви весьма тонко и дипломатично сумел проповедовать, что война – не решение в вопросе сосуществования наций.
_ Высокочтимый, какое из трехдневных мероприятий Вы считаете самым символичным?
– Во-первых, благодарен Католикосу Всех армян Гарегину II за приглашение присутствовать на трехдневных мероприятиях по поводу визита Папы Римского. Приглашение я принял с большим удовольствием, а в Армении получил благословение.
Большое значение имел для меня первый день, когда вы Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялась церемония «Добро пожаловать». По завершении мне представилась возможность приветствовать и около минуты беседовать с Папой Римским. Он очень интересно высказался об Алеппо, говоря: «Алеппо народ-мученик, и я буду молиться за Алеппо». Эти слова содержат огромную важность не только для меня. Эти слова констатируют, что в молитвах и мыслях Папы Римского Алеппо также имеет место.
Это также наказ нам, чтобы каждый, подобно голубю мира, своими душами, мыслями, терпением продолжали становиться послами мира для Сирии, дабы небесным, человеческим правом и достоинством суметь установить мир для наших детей и грядущих поколений.