Ուրուգվային հատուկ հուշամեդալ կշնորհվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն աջակցելու համար
Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն աջակցելու համար Ուրուգվայի կառավարությունն ու ժողովուրդը հատուկ հուշամեդալ կստանան, ըստ Tert.am-ի՝ տեղեկացնում է Radio Monte Carlo-ն:
Ուրուգվայում Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովը հուշամեդալը կշնորհի երկրի նախագահ Տաբարե Վասկեսին:
Այս առթիվ կպարգևատրվի նաև ուրուգվայցի քաղաքական գործիչ, լրագրող Վաշինգտոն Բելտրան Մուլինը, ով 1965-ին նախագահել է երկրի կառավարության Ազգային խորհուրդը, երբ ներկայացվել է «Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման օր» սահմանելու մասին օրենքը:

Uruguay to be honored with medal for Genocide recognition support
The government and people of Uruguay will be honored with a memory medal for their support to the Armenian Genocide recognition efforts, according to Tert.am, Radio Monte Carlo reports.
The Genocide Centennial Coordination Committee will confer the medal on the country’s president, Tabaré Vázquez.
Washington Beltrán Mullin, an Uruguayan political figure and journalist who headed the National Council of the Government of Uruguay in 1965 (the year when the bill to declare a day for commemorating the Armenian Genocide victims was introduced), will be granted a special award.