Տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի նիստը
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը: Օրակարգում ընդգրկված էր 3 հիմնական և ընթացիկ հարցեր:
«Արի տուն» հայրենաճանաճության 2015 թվականի ծրագրի արդյունքների և 2016 թվականի անելիքների վերաբերյալ զեկուցեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը:
Նա մասնավորապես նշեց. «ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության 2015թ-ի ծրագիրն իրականացվեց հաջողությամբ: Հազարից ավելի երիտասարդներ այցելեցին Հայաստան: Ծրագրի յուրաքանչյուր օրը երիտասարդները սկսել են հայերենի ուսուցմամբ: 2015թ. ևս ծրագրին մասնակցեց Դիարբեքիր-Տիգրանակերտից ժամանած 80 հոգուց կազմված իսլամացված հայերի խումբ: Ծրագրի մասնակիցները, ինչպես ամեն տարի, այցելեցին Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր՝ առավել ծանոթանալով հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին: Հայաստանյան ընտանիքներում 9 օրյա հյուրընկալությունից հետո, վերջին 5 օրն անցկացրեցին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում», որտեղ կազմակերպվեցին հայ երգի ու պարի ուսուցման դասեր»:
Աշխատակազմի ղեկավարը կարևորեց հատկապես տարբեր գերատեսչությունների, մարզային ու համայնքային կառույցների աջակցությունը «Արի տուն» ծրագրին:
Համահայկական ծրագրերի  վարչության պետ Գ. Գյանջումյանը ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց 2015 ծրագրի արդյունքները: Նա նշեց, որ այս տարի ամառային դպրոցն ընդունել է 216 մասնակից՝ 21 երկրից: Հաջողությամբ ընթացել են ամառային դպրոցի 6 ուղղություններն էլ: Դասաանդման գործընթացում ներգրավված էին ԵՊՀ և այլ բուհերի, ինչպես նաև Սփյուռքից հրավիրված մասնագետներ և մշակութային գործիչներ: Ծրագրի ընթացքում կազմակերպվել են հանդիպումներ ՀՀ քաղաքական, մշակութային անվանի գործիչների հետ:
Գյանջումյանը նշեց, որ պատրաստվել է  2016 թ. հայտարարության տեքստը և հայտադիմումները, որոնք առաքվում են սփյուռքյան համայնքներին և լրատվամիջոցներին:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի բովանդակային և կազմակերպչական հարցերի վերաբերյալ զեկուցեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի տնօրեն Կամո Աթոյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի իրականացման արդյունքների մասին զեկուցումով հանդես եկավ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի ղեկավար Է. Եսայանցը:
Նա նշեց, որ փառատոնին այս տարի մասնակցեց 12 երկրներից ժամանած  շուրջ 235 կատարող, այդ թվում՝ օտարազգի Ուլալա Իուոնեն՝  Ճապոնիայից, Վիլունդ Անն-Քրիստինեն՝ Շվեդիայից, Լեման Շթեյնը՝ Գերմանիայից: Համահայկական մշակութային փառատոնը բաղկացած էր երկու մասից՝ «Ստամբուլի հայ համայնքի օրերը Հայաստանում» և «Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնը:
Այնուհետև ցուցադրվեց «Կոմիտաս» փառատոնի մասին պատմող ֆիլմ:
Ամփոփելով նիստը՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց նախորդ մեկ ամսվա ընթացքում կատարված աշխատանքները, ձեռքբերոմները, և հանձնարարականներ տվեց նախարարության ծրագրերի նախապատրաստական աշխատանքներ սկսելու և դրանք առավել կատարելագործելու վերաբերյալ:

В Министерстве Диаспоры РА 29 октября состоялось очередное заседание коллегии при министре. В повестку были включены 3 основных и текущих вопроса.
Об итогах программы познания Родины «Ари тун» 2015 года и задачах на 2016 год доложил руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян.
Он в частности отметил: «Программа познания Родины «Ари тун» Министерства Диаспоры РА в 2015 году была успешно реализована. Более тысячи молодых людей посетили Армению. Каждый день программы молодежь начинала с изучения армянского языка. В 2015 году в программе также приняла участие группа из 80 исламизированных армян, приехавшая из Диарбекира-Тигранакерта. Участники программы, как и каждый год, посетили историко-культурные места Армении, чтобы лучше познакомиться с историей и культурой армянского народа. После 9-дневного пребывания в гостях у армянских семей последние 5 дней проводили в цахкадзорском лагере «Ари тун», где были организованы уроки армянских песен и танцев».
Руководитель аппарата особо подчеркнул важность содействия программе «Ари тун» различных ведомств, областных и общинных структур.
Начальник Управления общеармянских программ Г.Гянджумян представил итоги программы за 2015 год летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА. Он отметил, что в нынешнем году летняя школа приняла 216 участников из 21 страны. Успешно прошли все 6 направлений летней школы. В процесс преподавания были вовлечены специалисты и деятели культуры из ЕГУ и других вузов, а также приглашенные из Диаспоры. В ходе программы были организованы встречи с видными политическими, культурными деятелями РА.
Гянджумян отметил, что уже подготовлены текст и заявки на 2016 год, которые рассылаются в общины Диаспоры и СМ�?.
С докладом о содержательной части и организационных вопросах летней школы «Спюрк» выступил директор летней школы «Спюрк» Камо Атоян.
Об итогах осуществления Общеармянского фестиваля Министерства Диаспоры РА «Поем Комитас» выступил руководитель Общеармянского фестиваля «Моя Армения» Э.Есаянц.
Он отметил, что в фестивале в этом году приняли участие 235 исполнителей из 12 стран, в том числе иностранцы Улала �?уоне из Японии, Виллунд Анн-Кристине из Швеции, Леман Штейн из Германии. Общеармянский культурный фестиваль состоял из двух частей: «Дни армянской общины Стамбула в Армении» и фестиваль «Поем Комитас».
Затем был продемонстрирован фильм о фестивале «Комитас».
Подводя итоги заседания, министр Диаспоры Грануш Акопян представила работу, проделанную за предшествующий месяц, достижения, а также дала поручения относительно начала подготовительных работ и их совершенствования.