Սովորում ենք հայերեն մեկ ամսում
«Սփյուռք» ամառային դպրոց-2015» ծրագիրն այլեւս իրողություն է: Այն մեկնարկեց Հայոց լեզվի արագացված դասընթացով, որին մասնակացում է ավելի քան 126 սփյուռքահայ: Դասընթացի արեւելահայերենի ուսուցիչ Արուս Հովհաննիսյանը, ով նաեւ դասավանդում է Մայր բուհում, ցավով է նշում, որ իր խմբում երեխաների հայերենի իմացությունը բավականին աղքատիկ է: Պատճառները, թերեւս, շատ են: «Իմ խմբում մասնակիցները հիմնականում Ուկրաինայից ու Ռուսաստանից են: Ճիշտ է` 3 օրում տառերն արդեն յուրացրել ենք, այնուամենայնիվ` դեռ անելիքներ շատ կան. մայրենին անսպառ է, այն նմանվում է օվկիանոսի, ինչքան սուզվում ես, հատակը չի նշմարվում: Ես սկսել եմ ամենապարզից, կենցաղային ամենասովորական բառերի ուսուցումից` ջուր, հաց, տուն, ծաղիկ, սար եւ այլն»,- նշում է տիկին Հովհաննիսյանը:
Իսկ հարցին` ո՞րն է նման վիճակի պատճառը, Արուս Հովհաննիսյանը պատասխանում է. «Մենք եւ Սփյուռքի նախարարությունը ակտիվ աշխատում ենք բոլոր հայկական համայնքների հետ: Սփյուռքում ունենք հիանալի ուսուցիչներ եւ կիրակնօրյա ու հայկական դպրոցներ, որոնք անում են ամեն ինչ հայապահպանության, լեզվի անաղարտության համար, սակայն երեխաները համարյա չեն այցելում, հետեւողական չեն, եւ այդ ամենը, ինչ խոսք, գալիս է ընտանիքից, միջավայրից, որոնք շատ բան են փոխում դեռահասի աշխարհընկալման մեջ. նա դեռ չի հասկանում` ինչ է ազգային ինքնությունը, դրա կարեւորությունը, եւ, ինքնաբերաբար, հեռանում է արմատներից եւ ամենակարեւորը` մայրենի լեզվից»:
Արեւելահայերենի արագացված դասընթացի մյուս խմբերից մեկի ուսուցիչը` Սոֆիկ Բաղումյանը, դեռեւս 1968 թվականից է աշխատում սփյուռքահայ պատանիների հետ, նրանց ծանոթացնում մայրենիի անսպառ գանձարանին: «Ինձ մոտ էլ երեխաները հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնությունից են եւ մի քանիսը Վրաստանից, սակայն դարձյալ մայրենիի գիտելիքների պաշարը բավականին քիչ է` համեմատած Մերձավոր Արեւելքի երկրների հայկական համայնքներից եկած երեխաների իմացության հետ: Անգամ տարրական հաղորդակցության առումով խնդիրներ կան»: Տիկին Բաղումյանը ավելի մանրամասնեց խնդրի պատճառներն ու հետեւանքները.« Ռուսահայ համայնքը ձեւավորվել է վերջին 15-20 տարիների ընթացքում, եւ մարդիկ ինտեգրման խնդիր ունեն, ամեն ձեւ փորձում են շուտ մերվել շրջապատին, օտար միջավայրին, եւ սա առաջին հերթին բերում է լեզվի մոռացման: Ծնողները մտածում են` եթե երեխան ավելի քիչ խոսի հայերենով, ավելի շատ իր հասակակիցների հետ շփվի օտար լեզվով, շուտ կընտելանա, իրեն օտար չի զգա: Կարծես ներքին չգիտակցված թշնամանք է ձեւավորվում մայրենիի հանդեպ»:
Երկրորդ խնդիրն ըստ մասնագետի այն է, որ ծնողներից շատերը, ովքեր նոր են տեղափոխվել օտար միջավայր, չգիտեն տվյալ երկրի լեզուն, փորձում են իրենց` օտար դպրոց հաճախող երեխաներից սովորել որոշ բառեր, սկսում են շփվել այդ լեզվով` մոռացության մատնելով մայրենին: Բայց տիկին Բաղումյանը ուրախությամբ նշում է, որ երեխաները բավականին հետաքրքրություն են ցուցաբերում, ուզում են սովորել, ուղղակի պիտի փորձենք դա դարձնել համատարած նաեւ այն երեխաների շրջանում, ովքեր այս ծրագրին չեն մասնակցում:
Հարցին, իսկ ինչքանով են օգնում հենց այս ծրագրերը, տիկին Բաղումյանը նշում է. «Միանշանակ օգնում են: Նախ սովորում են բազային գիտելիքներ, տիրապետում մայրենիով տարրական հաղորդակցման հմտություններին, փորձում են շփումը իրականացնել հայերենով: Այսպիսով` մայրենին այեւս խորթ չի թվում: Այլ փրկություն չկա, պիտի լեզուն պահենք: Աբովյանը իզուր չէր ասում, որ ազգի հիմքը լեզուն եւ հավատն են: Մեր օրերում առաջնային պլան է գալիս հենց լեզուն»:
Ճիշտ է` 1 ամիսը շատ ժամանակ չէ, բայց հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունն այնքան մեծ են, որ թվում է` անհաղթելի ոչինչ չկա. սովորում ենք հայերեն ընդամենը մեկ ամսում:

Учим армянский за месяц
Программа «Летняя школа «Спюрк-2015» отныне реальность. Она стартовала ускоренными курсами армянского языка, в которых участвуют более 126 армян Диаспоры. Преподаватель восточноармянского языка курсов Арус Ованнисян, которая преподает также в главном вузе страны, с сожалением отмечает, что детей в ее группе владение армянским языком достаточно низко. Причин много. «В моей группе участники в основном из Украины и России. Правда, за три дня уже усвоили буквы, но дел предстоит еще много: родной язык неисчерпаем, он подобен океану – чем глубже, тем сложнее. Я начала с самого простого, обучения самым простым бытовым словам – вода, хлеб, дом, цветок, гора и др.», – отметила госпожа Ованнисян . А на вопрос, в чем причина такой ситуации, Арус Ованнисян отвечает: «Мы с Министерством Диаспоры РА активно работаем со всеми армянскими общинами. В Диаспоре есть замечательные педагоги и воскресные армянские школы, которые делают все для сохранения армянства, чистоты языка, однако дети почти не посещают, не проявляют последовательности, и все это проистекает, конечно из семьи, окружения, которые многое меняют в мировосприятии подростка: он еще не осознает, что такое национальная идентичность, ее важность, и естественно отдаляется от корней, а самое главное – от родного языка».
Преподаватель одной из других групп ускоренного обучения восточноармянскому языку, Софик Багумян, которая еще с 1968 года работает с подростками из армянской Диаспоры, знакомит их с неисчерпаемой сокровищницей родного языка, сказала: «У меня тоже дети в основном из Российской Федерации, несколько – из Грузии, однако словарный запас родного языка также достаточно ограничен – по сравнению с детьми, приехавшими из армянских общин стран Ближнего Востока. Даже в элементарном общении имеются проблемы».
Госпожа Багумян подробно представила причины и следствия проблемы: «Армянская община России сформировалась в последние 15-20 лет, и у людей есть проблема интеграции, что прежде всего приводит к забвению языка. Родители думают: если ребенок будет меньше говорить на армянском, будет больше общаться со сверстниками на иностранном языке – быстрее освоится, не будет чувствовать себя чужаком. Будто формируется какая-то внутренняя, неосознанная враждебность по отношению к родному языку».
Вторая проблема, по мнению специалиста, заключается в том, что многие из родителей, недавно переехавшие в новую среду, не знают языка данной страны, пытаются научиться у своих детей, посещающих иностранные школы, отдельным словам, начинают общаться на этом языке, предавая забвению родной. Но госпожа Багумян с радостью отмечает, что дети проявляют достаточный интерес, хотят выучить, просто надо постараться сделать это более массовым, распространить и среди тех детей, которые в этой программе не участвуют.
На вопрос, в какой же мере помогают им эти программы, госпожа Багумян отмечает: «Однозначно помогают. Во-первых, получают базовые знания, владеют способностями общения на родном языке на элементарном, бытовом уровне. Таким образом, родной язык уже не кажется чуждым. Другого выхода нет – язык мы должны сохранить Не случайно говорил Абовян, что основа нации – язык и вера. В наши дни на первый план выступает именно язык».
Правда, месяц – срок небольшой, но интерес и готовность настолько велики, что кажется – ничего непреодолимого не существует: армянский учим всего за месяц.