«Թշնամական կրակակետերը պիտի լռեցվեն». Դավիթ Ջամալյան
Սփյուռքահայ լրագրողները շարունակում են կարեւոր, օգտակար ու հետաքրքիր հանդիպումներ ունենալ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց-2015» ծրագրի շրջանակներում: Այս անգամ հանդիպումը ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, ռազմական փորձագետ, հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Դավիթ Ջամալյանի հետ էր: Նրա հետ հանդիպումը նաեւ խորհրդանշական բնույթ ուներ, քանի որ պարոն Ջամալյանը ներկայացրեց իր նոր հրատարակված գիրքը` վերնագրված «Հայ-ադրբեջանական հակամարտության քարոզչական նկարագիրը»: Ինչպես գրքի խմբագիր, ԵՊՀ Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Նաղաշ Մարտիրոսյանը նշեց, այս գիրքը պիտի հետաքրքրի հասարակական լայն շրջանակներին, քանի որ նրանում ոչ միայն խոսվում է ադրբեջանական քարոզչության թեզերի, այլ նաեւ դրանց խոցելի կողմերի, թշնամական ագրեսիային դիմակայելու եւ հաջողությունների հասնելու ուղիերի մասին:
«Հայկական լսարանին ուղղված քարոզչական ներգործության նպատակն է հայաստանյան հանրության վրա հետեւողական հոգեբանական ճնշումներ բանեցնելու միջոցով հասունացնել մեզանում Արցախն Ադրբեջանին զիջելու գաղափարը` առանց պատերազմի, խաղաղ ճանապարհով»,- նշեց պարոն Ջամալյանը: Ռազմական փորձագետը նաեւ ընդգծեց, որ այս ամենին զուգահեռ պաշտոնական Բաքուն պարբերաբար ապակայունացնում է իրադրությունը պետական սահմանին` մեզանում ձեւավորելով «ամեն վայրկյան պատերազմի վերսկսման հավանականության» պատրանքը:
Մասնակիցներին հետաքրքրեց, թե հատկապես ինչ թեզերի վրա է հիմնվում ադրբեջանական հակահայ քարոզչությունը: «Առաջինն ադրբեջանական այն մտայնությունն է, թե Արցախը հայաստանյան հանրույթի խաղաղ ապագայի սպառնալիքն է. նոր պատերազմը կանխելու միակ հնարավորությունը Արցախն Ադրբեջանին զիջելն է: Երկրորդ հիվանդագին թեզը առաջ է բերում այն տեսակետը, որ Արցախը Հայաստանի տնտեսական զարգացման խոչընդոտն է, երկրի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների պատճառը: Այս ամենի պարագայում մենք պիտի լավ գիտակցենք, որ ԼՂՀ պաշտպանությունը համայն Հայաստանի պաշտպանվածության գրավականն է»,- ասաց Պաշտպանության նախարարի խորհրդականը:
Ըստ նրա` թերագնահատել թշնամական քարոզչությունից բխող վտանգը չի կարելի, որովհետեւ այն կարող է որոշ չափով հասնել իր նպատակին: «Կենասամակարդակից դժգոհ մարդը միշտ հակված է որոնել մեղավորներ, որոնց վրա հնարավոր կլինի բարդել իր կենցաղային անապահովվածության հարցը: Թուրք-արդբեջանական քարոզչության նպատակն է ամեն ինչ անել, որ քաղաքական անցուդարձից հեռու, իր կենսամակարդակից դժգոհ բնակիչը այդ ամենը բարդի Արցախի կերպարի վրա»,- ընդգծեց Դավիթ Ջամալյանը:
Սակայն այս ամենից զատ մասնագետը չի մոռանում նշել, որ ամեն դեպքում բարոյալքվելու փոխարեն մեզ մոտ սրվում է ադրբեջանցի թուրքի հանդեպ թշնամանքը, իսկ ինչպես գիտենք, արտաքին թշնամու կերպարը նպաստում է հասարակության համախմբվածությանը: «Պետք է նաեւ պատրաստ լինել անդրկովկասցի թուրքի հետ փոխշահավետ համագործակցության, հանդուրժել նրա ապրելու եւ պետություն կերտելու իրավունքը, սակայն ո´չ ի հաշիվ մեր անվտանգության, ո´չ մեր պատմական հայրենիքի տարածքի վրա, ո´չ մեր քաղաքակրթությունը ոչնչացնելու եւ մշակութային կողոպուտի գնով` բացառելով տարածքային զիջումները»,- նշեց ռազմական փորձագետը:
Նրա հորդոր-խորհուրդը մեկն է. «Չտրվել շանտաժի եւ ապացուցել թշնամուն, որ մենք մեր ձեռքբերումների տերն ենք լինելու: Ծավալվում է նյարդային պատերազմ, որտեղ հաղթելու է բարոյահոգեբանորեն առավել տոկունը: Մենք տոկուն չլինելու իրավունք չունենք: Շանտաժի լեզվով խոսող թշնամուն հարկավոր է զսպող ուժ հակադրել՝ «ակն ընդ ական, ատամն ընդ ատաման տրամաբանությամբ: Թշնամու ագրեսիան անպատասխան թողնել չի կարելի, եւ ուրեմն` թշնամական կրակակետերը պիտի լռեցվեն»:

«Огневые точки врага должны быть подавлены»: Давид Джамалян
Продолжаются важные, полезные и интересные встречи журналистов Диаспоры в рамках программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк»-2015». На этот раз встреча состоялась с советником министра обороны РА, военным экспертом, кандидатом психологических наук, доцентом Давидом Джамаляном. Эта встреча носила также символический характер, поскольку господин Джамалян  представил свою новую книгу под названием «Пропагандистское описание армяно-азербайджанского конфликта». Как отметил редактор книги, декан факультета журналистики ЕГУ, кандидат филологических наук, доцент Нагаш Мартиросян, эта книга должна заинтересовать широкие массы общественности, поскольку в ней говорится не только о тезисах азербайджанской пропаганды, но и их уязвимых местах, путях противостояния враждебной агрессии и достижения успеха.
«Целью пропагандистского воздействия, направленного на армянскую аудиторию, является стремление, посредством последовательного психологического  давления на армянскую  общественность, привить нам идею уступки Арцаха Азербайджану без войны, мирным путем», – отметил господин Джамалян, подчеркнув, что параллельно со всем этим официальный Баку периодически дестабилизирует ситуацию на государственной границе, формируя в нас ощущение «вероятности возобновления войны в любой момент».
Участников заинтересовало, на каких именно тезисах основывается антиармянская азербайджанская пропаганда. «Первое – азербайджанское мышление, что Арцах является угрозой мирному будущему армянского общества: единственная возможность предотвратить новую войну – уступить Арцах Азербайджану. Второй болезненный тезис порождает точку зрения, что Арцах является препятствием экономического развития Армении, причиной социально-экономических проблем в стране. При всем этом мы должны прекрасно сознавать, что защита НКР – залог защищенности всей Армении», – сказал советник министра обороны.
По его словам, нельзя недооценивать угрозу, вытекающую из враждебной пропаганды, ибо она способна в определенной мере достичь своей цели. «Человек, недовольный уровнем жизни, всегда склонен искать виновных, на которых возможно свалить ответственность за свою бытовую необеспеченность. Целью турко-азербайджанской пропаганды является сделать все, чтобы человек, далекий от политических перипетий,  недовольный своим жизненным уровнем, обвинил во всем этом образ Арцаха», – подчеркнул Давид Джамалян.
Однако, помимо всего этого, специалист не забывает отметить, что в любом случае взамен деградации у нас обостряется враждебность к азербайджанским туркам, а облик внешнего врага, как известно, способствует сплоченности общества. «Следует также быть готовыми к взаимовыгодному сотрудничеству с закавказским турком, терпимо относиться к его праву жить и иметь государство, однако не за счет нашей безопасности, не на нашей исторической родине, не ценой истребления нашей цивилизации и культурного грабежа, исключая территориальные уступки», – отметил военный эксперт.
Его призыв-совет звучал так: «Не подаваться шантажу и доказать врагу, что мы всегда будем хозяевами наших достижений. Разворачивается война нервов, в которой победит более стойкий в морально-психологическом плане. Мы не имеем права не быть стойкими. Врагу, говорящему языком шантажа, необходимо противопоставить сдерживающую силу – по логике «око за око, зуб за зуб». Вражескую агрессию нельзя оставлять без ответа, а значит, огневые точки врага должны быть подавлены».