ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանդիպեց «Նուվել դե Արմենի» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Արա Թորանյանին
Հուլիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Փարիզում հրատարակվող «Նուվել դե Արմենի» պարբերականի գլխավոր խմբագիր, ֆրանսահայ կազմակերպությունների միության համանախագահ Արա Թորանյանին:
Զրույցի ընթացքում կարևորվեց մամուլի դերը՝ հայության առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմագրավելու, համազգային գերակա խնդիրները վեր հանելու, հայությանը համախմբելու և ազգային ինքնությունն ու միասնականությունը պահպանելու ճանապարհին:
Նախարարը հյուրին ծանոթացրեց սփյուռքի նախարարության գործառույթներին և ծրագրերին՝ տեղեկացնելով, որ ի թիվս հայրենաճանաչության և հայոց լեզվի ուսուցման տարբեր ծրագրերի, կազմակերպվում են նաև դասընթացներ լրագրողների համար, որի մասնակիցները Հայաստանի տեսարժան վայրերին և մշակութային ժառանգությանը ծանոթանալուց զատ՝ հանդիպում են ՀՀ կառավարության անդամներին, մշակութային և հասարակական անվանի գործիչներին, շփվում տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ: Ինչպես նշեց նախարարը, նման դասընթացներն օգնում են ավելի խորքով ճանաչել երկիրը և ավելի անաչառ ներկայացնել խնդիրները:
Երկուստեք կարևորվեց այն իրողությունը, որ Հայաստանը համայն հայության հայրենիքն է, և որ ամեն ինչ պետք է անել՝ պահպանելու և զարգացնելու երկրի ձեռքբերումները:

RA Minister of Diaspora meets with editor-in-chief of Nouvelles d’Armenie newspaper Ara Toranian
On July 15, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received editor-in-chief of Nouvelles d’Armenie and co-chair of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France Ara Toranian.
During the meeting, the sides attached importance to the role of media in resisting the challenges facing all Armenians, raising the major issues of national concern, consolidating all Armenians and preserving national unity and identity.
The minister introduced the guest to the functions and programs of the RA Ministry of Diaspora and informed that among various programs for homeland recognition and Armenian language instruction, the ministry also organizes courses for journalists who not only go sightseeing in Armenia and become familiar with Armenian cultural heritage, but also meet with Armenian government officials, public and cultural figures and establish contacts with representatives of different spheres. As the minister mentioned, such courses help journalists become more familiar with the country and present the issues more impartially.
The sides attached importance to the fact that Armenia is the homeland of all Armenians and that Armenians need to do everything they can to maintain and add to the achievements made in Armenia.