Իսպանիայի Չիրիվեյա քաղաքը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Իսպանիայի Չիրիվեյա քաղաքը միացավ Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած իսպանական քաղաքներին: Այս մասին է հաղորդում ՀՀ արտգործնախարարության ֆեյսբուքյան էջը:
Չիրիվեյան վերջին ամսվա ընթացքում Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչած երրորդ իսպանական քաղաքն է: Մարտի 26-ին պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը Պինտո քաղաքի, մարտի 17-ին նմանատիպ որոշում ընդունեց Իսպանիայի Բետերա քաղաքի քաղաքապետարանի լիագումար խորհուրդը, գրում է armeniangenocide100.org-ը:
Վերջինիս որոշման մեջ նշվում է, որ 1915-1921թթ, հատկապես երիտթուրքերի ռեժիմի ընթացքում, ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տեղի ունեցավ հայ ժողովրդի կոտորածների և տեղահանումների մի շարք, որի ժամանակ զոհվեցին 1.5 միլիոն հայեր, ևս 2 միլիոնը ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը և ապաստան գտնել ամբողջ աշխարհում՝ ստեղծելով հայկական սփյուռքը:

�?спанский город Чиривея официально признал Геноцид армян
�?спанский город Чиривея присоединился к числу городов, официально признавших Геноцид армян. Об этом сообщает М�?Д Армении на странице в Facebook.
Чиривея стала третьим испанским городом, признавшим за последний месяц Геноцид армян. 26 марта Геноцид признали власти города Пинто, а 17 марта соответствующее решение принято на пленарном заседании мэрии Бетера, сообщает armeniangenocide100.org.
В решении властей города отмечается, что в 1915-21 гг, в особенности при режиме младотурков, на территории нынешней Турции имел место ряд погромов и депортаций армянского населения, во время которых погибли 1,5 млн человек, еще 2 млн были вынуждены покинуть места проживания и найти убежище в разных частях света, создав армянскую диаспору.