Կայացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Վրաստանի հանձնախմբի նիստը
Ինչպես տեղեկացնում է Վիրահայոց թեմի մամլո դիվանը, 2015 թվականի մարտի 2-ին, Թբիլիսիում, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում, կայացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի հերթական նիստը՝ ընդլայնված կազմով:
Նիստի աշխատանքն իր ներկայությամբ պատվել էր Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Յուրի Վարդանյանը:
Ընդլայնված նիստը բացեց հանձնախմբի նախագահ, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Սրբազան Հայրը հանձնախմբի անունից Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանին և դեսպանատան ողջ անձնակազմին շնորհավորեց դիվանագետի օրվա առթիվ:
Հանձնախումբը քննարկեց ապրիլյան միջոցառումները մայր հայրենիքում և Վրաստանում, առաջիկա անելիքները ապրիլի 23-ին և 24-ին ծրագրված միջոցառումները Թբիլիսիում և հայաբնակ շրջաններում անհրաժեշտ պարագաներով ապահովելու հարցը:
Հանձնախմբի նախագահը հստակ ժամանակացույցով ներկայացրեց Վրաստանում, քույր եկեղեցիներում էկումենիկ աղոթքի և հիշատակի երեկոների անցկացումը, հայաբնակ շրջաններում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին խաչքարերի օծումը:
Կազմակերպվող միջոցառումների շարքում դասվեցին նաև Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնի բեմադրությամբ Հիշատակի երեկոն, տեղերում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ֆիլմերի ցուցադրությունը, Մեծ Եղեռնի զոհ մտավորականների հիշատակին մոմավառությունը, Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Վրաստան» թերթի հատուկ համարի հայերեն և վրացերեն հրատարակումը: Առաջարկվեց Թբիլիսիում հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոնում կազմակերպել 100 տնկիների ծառատունկ:
Խոսվեց նաև այն մասին, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական միջոցառումների առանցքային գաղափարաբանությունն են հանդիսանալու.
ա. Հիշողություն, հատուցում, դատապարտում,
բ. Երախտագիտություն այն պետություններին և ժողովուրդներին, ովքեր ապաստանեցին
փրկված հայությանը, և այն միջազգային կազմակերպություններին ու երկրներին, որոնք
դատապարտեցին թուրքական ոճրագործությունը,
գ. Պարտավորություն՝ հանդեպ սուրբ նահատակների,
դ . Վերածնունդ Մայր Հայրենիքի ու Արցախի և համահայկական ձեռքբերումների:
Առաջիկայում համացանցում կտեղադրվի Թբիլիսիում և շրջաններում իրականացվելիք միջոցառումների ճշգրտված ժամանակացույցը:
Նիստի աշխատանքն ամփոփեց Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանը, կարևորելով հիշատակի միջոցառումների լայնամասշտաբ և ընդգրկուն իրականացումը:

Georgia’s regional coordinating committee for events dedicated to Armenian Genocide Centennial holds session
On March 2, the regional coordinating committee for the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in Georgia held a subsequent, wide-format session at Hayartun Center of the Georgian-Armenian Diocese in Tbilisi, as the press divan of the Georgian-Armenian Diocese reports. RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia Yuri Vardanyan honored the session with his presence.
The wide-format session began with opening remarks by chairman of the committee, leader of the Georgian-Armenian Diocese, His Grace, Father, Bishop Vazgen Mirzakhanyan who, on behalf of the committee, congratulated RA Ambassador to Georgia Yuri Vardanyan and the entire staff of the embassy on Diplomats’ Day.
The committee discussed the events to be held in Armenia and Georgia and the issue on providing the required accessories for holding the upcoming events in Tbilisi and Armenian-populated areas on April 23rd and 24th.
The chairman of the committee talked about the ecumenical prayer and remembrance events to be held in Georgia and in the sister churches, as well as the consecration of Armenian khachkars (cross-stones) in memory of the victims of the Armenian Genocide in Armenian-populated areas.
Among the events were the Remembrance Event with a play by the Petros Duryan Armenian State Drama Theater, the screenings of films devoted to the Armenian Genocide, a candlelight vigil in memory of the Armenian intellectuals who were killed during the Genocide, as well as the releases of the Armenian and Georgian versions of Georgia newspaper’s special edition devoted to the Centennial of the Armenian Genocide.
It was proposed to organize the planting of 100 seedlings at the Khojivank Pantheon for Armenian writers and public figures in Tbilisi.
The committee also mentioned the following that would become the main ideology for the pan-Armenian events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide:
a. Remembrance, Reparation, Condemnation;
b. Gratitude to the states and nations that provided Armenians with shelter, and to the international organizations and countries that have condemned the crime perpetrated by the Turks;
c. Duty to the sacred martyrs;
d. Renaissance of the Mother Homeland and Artsakh and of pan-Armenian initiatives.
The specific schedule of events in Tbilisi and other areas will soon be posted online.
The session ended with a speech by RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia Yuri Vardanyan, who attached importance to the fact that the remembrance events were going to be large-scale and all-embracing.