Ցեղասպանության հիշատակի օրը Ստամբուլում բազմամարդ հավաք է ակնկալվում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Թուրքիայում նախատեսվող հիշատակի ապրիլքսանչորսյան արարողությունները աննախադեպ չափեր են ունենալու:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը` վկայակոչելով թուրքական Demokrathaber.netը, Թուրքիայում գործող DurDe («Ոչ ասա ռասիզմին և խտրականությանը») կազմակերպությունն ԱՄՆում ստեղծված Project 2015 կազմակերպության հետ համատեղ կոչ է արել աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող հայերին մասնակցել Ստամբուլում նախատեսվող հիշատակի արարողությանը:
«Որպես հայեր` մեր ընտանիքների անդամների դաժանաբար սպանության հիշատակությանը մասնակցելու նպատակով Ստամբուլ ենք գնալու: Եվ 100 տարի հետո էլ Թուրքիայի կառավարությունից դեռ հաշիվ ու արդարություն ենք սպասում», նշել է Project 2015 կազմակերպության անդամ Սարահ Լիհ Ուիթսոնը: Կազմակերպության մեկ այլ անդամ` Նենսի Կրիկորյանը, նշել է. «Մեծ իմաստ կա նրանում, որ Հայոց ցեղասպանությունը հիշատակենք հենց այնտեղ, որտեղ հանցագործությունն իրականացվել է: Սա ելույթ կլինի` ընդդեմ Ստամբուլում մեր գոյությունը հերքելուն և ոչնչացնելուն»:
Թուրքական DurDe կազմակերպության անդամ Լևենթ Շենսևերը նշել է, որ իրենք ցանկանում են խոսել այդ հողերի վրա բնակվող հնագույն ազգերից մեկի` հայերի Ցեղասպանության մասին: «Անգամ եթե Թուրքիայի կառավարությունը դեռևս չի առերեսվել իր անցյալի հետ, մենք` որպես Թուրքիայի քաղաքացիներ, պատրաստ ենք առերեսվել անցյալի հետ և ցանկանում ենք դա ցույց տալ աշխարհին», նշել է Շենսևերը:
Նախորդ տաիների նման` 2015ին ևս հիշատակի արարողությունները կմեկնարկեն Թաքսիմի հրապարակից: Այնուհետև հավաքվածները կայցելեն 2011 թվականի ապրիլի 24ին բանակում զինծառայության ժամանակ սպանված հայ զինվոր Սևակ Բալըքչըի գերեզմանը Շիշլիի հայկական Գրեգորյան գերեզմանատանը:

Large rally to be held in Istanbul on Armenian Genocide Remembrance Day | Hayern Aysor
The April 24th commemoration ceremonies in Turkey on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide will be unprecedented in terms of number.
As “ArmenPress” reports, citing the Turkish Demokrathaber.net, the Turkey-based DurDe (“Say No to Racism and Discrimination”) Organization and the U.S.-based Project 2015 have called on all Armenians of the world to take part in the commemoration ceremony to be held in Istanbul.
“As Armenians, we will come to Istanbul to participate in the commemoration of the brutal murders of our family members. Even after 100 years, we still demand justice and accountability from the Turkish government,” member of Project 2015 Sarah Leah Whitson mentioned. Another member, Nancy Krikorian, mentioned: “Commemorating the Armenian Genocide in the place where the crime was committed will be very meaningful. Our presence in Istanbul will be a form of resistance to denial and elimination.”
Member of DurDe Levent Sensever mentioned that DurDe wants to speak out about the genocide that was perpetrated against the Armenian nation, which is one of the oldest nations living on those lands. “Even if the Turkish government still hasn’t confronted its past, we, as citizens of Turkey, are ready to confront the past, and we want to show it to the world,” Sensever mentioned.
Like previous years, the commemoration ceremonies will be launched at Taksim Square next year as well. Later, the participants will also visit the Gregorian Cemetery of Shishli where Armenian soldier Sevag Şahin Balıkçı was buried after being killed during military service on April 24, 2011