Ցեղասպանության հիշատակի օրը Ստամբուլում բազմամարդ հավաք է ակնկալվում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Թուրքիայում նախատեսվող հիշատակի ապրիլքսանչորսյան արարողությունները աննախադեպ չափեր են ունենալու:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը` վկայակոչելով թուրքական Demokrathaber.netը, Թուրքիայում գործող DurDe («Ոչ ասա ռասիզմին և խտրականությանը») կազմակերպությունն ԱՄՆում ստեղծված Project 2015 կազմակերպության հետ համատեղ կոչ է արել աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող հայերին մասնակցել Ստամբուլում նախատեսվող հիշատակի արարողությանը:
«Որպես հայեր` մեր ընտանիքների անդամների դաժանաբար սպանության հիշատակությանը մասնակցելու նպատակով Ստամբուլ ենք գնալու: Եվ 100 տարի հետո էլ Թուրքիայի կառավարությունից դեռ հաշիվ ու արդարություն ենք սպասում», նշել է Project 2015 կազմակերպության անդամ Սարահ Լիհ Ուիթսոնը: Կազմակերպության մեկ այլ անդամ` Նենսի Կրիկորյանը, նշել է. «Մեծ իմաստ կա նրանում, որ Հայոց ցեղասպանությունը հիշատակենք հենց այնտեղ, որտեղ հանցագործությունն իրականացվել է: Սա ելույթ կլինի` ընդդեմ Ստամբուլում մեր գոյությունը հերքելուն և ոչնչացնելուն»:
Թուրքական DurDe կազմակերպության անդամ Լևենթ Շենսևերը նշել է, որ իրենք ցանկանում են խոսել այդ հողերի վրա բնակվող հնագույն ազգերից մեկի` հայերի Ցեղասպանության մասին: «Անգամ եթե Թուրքիայի կառավարությունը դեռևս չի առերեսվել իր անցյալի հետ, մենք` որպես Թուրքիայի քաղաքացիներ, պատրաստ ենք առերեսվել անցյալի հետ և ցանկանում ենք դա ցույց տալ աշխարհին», նշել է Շենսևերը:
Նախորդ տաիների նման` 2015ին ևս հիշատակի արարողությունները կմեկնարկեն Թաքսիմի հրապարակից: Այնուհետև հավաքվածները կայցելեն 2011 թվականի ապրիլի 24ին բանակում զինծառայության ժամանակ սպանված հայ զինվոր Սևակ Բալըքչըի գերեզմանը Շիշլիի հայկական Գրեգորյան գերեզմանատանը:

В День памяти Геноцида в Стамбуле предвидится многолюдное собрание | Hayern Aysor
Мероприятия по почтению памяти жертв Геноцида в Турции, планируемые к 100-летию Геноцида армян, отмечаемому 24-го апреля 2015 года, будут беспрецедентными по масштабу.
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на турецкий сайт Demokrathaber.net, организация DurDe («Нет расизму и ксенофобии»), действующая в Турции, совместно с созданной в Америке  организацией Project 2015, призвали армян, проживающих по всему миру, принять участие в  мероприятиях в Стамбуле по почтению памяти жертв Геноцида.
«Как армяне, членов чьих семей жестоко уничтожили сто лет назад, мы приедем в Стамбул, чтобы почтить их память. Мы ждем от правительства Турции ответа и справедливости – спустя 100 лет»,- сказала член организации Project 2015 Сара Ли Уотсон. Другая участница организации – Нэнси Крикорян, отметила: «Есть большой смысл в том, чтобы отметить Память жертв Геноцида именно здесь, где произошло это преступление. Это будет нашим выступлением против отрицания Геноцида и уничтожения нашего бытия в Стамбуле».
Член турецкой организации DurDe Левент Шенсевер сказал, что они хотят говорить о Геноциде армян – одной из старейших наций, проживавшей на этих землях. «Если даже правительство Турции пока не взглянуло в лицо своему прошлому, мы, граждане Турции, готовы к этому и хотим показать это миру»,- сказал Левент Шенсевер.
Как и в прошлые годы, церемония поминания в 2015-м начнется на площади Таксим, откуда собравшиеся посетят могилу убитого во время прохождения воинской службы 24-го апреля 2011 года армянского воина Севака Балыкчи, похороненного на армянском Грегорbанском кладбище Шишли.