«Դարդանելիից մինչև Պաղեստին». Հայ զինվոր Սարգիս Թորոսյանի պատմությունը
«Ալհայաթ» թերթում լույս է տեսել «Դարդանելիից մինչև Պաղեստին» վեպին նվիրված հոդված, որտեղ խոսվում է Սարգիս Թորոսյանի մասին, ով ծնվել է Օսմանյան կայսրությունում, փայլուն զինվոր է եղել, ավարտել էր ռազմական քոլեջը և բարձրագույն ուսումը ստացել Գերմանիայում: Ծառայել է բանակում, ուր մեծ համբավ է վաստակել: Նա համեստ կերպով պաշտպանել ու ամրապնդել է իր երկրի շահերն ու սահմանները:
Գիրքը թարգմանվել և հրատարակվել է նաև արաբերեն «Ռիադ Ալրայիս» հրատարակչության կողմից:
Գիրքը ներկայացրել է Ժոզեֆ Քեշիշյանը, արաբերեն թարգմանել ՝ Աբդուլ Ռահման Այասին: Թուրքերեն թարգմանությունը 2012թ-ին կատարել է Բելգիայի համալսարանի դասախոս, թուրք պատմագիր Իհան Աքթարը:
Գրքի մեջ հստակ երևում է, որ Թուրքիայի պատմության միջից ամբողջովին ջնջված է Թորոսյան անունը և նրա տարած հաղթանակները Գալիփոլիի ճակատամարտում, երբ նրա շնորհիվ թշնամիների բազմաթիվ ռազմանավեր են կործանվել:
Գրքի արաբերեն հրատարակությունը համընկնում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ձեռնարկների հետ:
Թորոսյանն իր գրքում հիշում է Արևելքի գեղատեսիլ պատկերները, ինչպես նաև պատերազմն ու սպառնալիքները:
Քեշիշյանը գրքի առաջաբանում Սարգիսին կոչում է «Արաբների Թորոսյան», նշելով նաև արաբ ժողովրդի դերը հայ ժողովրդին բնաջնջման արհավիրքից փրկելու գործում. «Հայ ժողովուրդը գոյատևեց շնորհիվ արաբ ժողովրդի, ով իր առաքինի կեցվածքով թույլատրեց հայ ժողովրդին կատարելու իրենց կրոնական և ազգային ավանդույթները, շնորհելով բոլոր մարդկային իրավունքները, որոնք իրավունք չունեին կատարելու իրենց պապենական հողերի վրա»:

«От Дарданелл до Палестины»: история армянского воина Саркиса Торосяна
В газете «Алхаят» вышла в свет статья, посвященная роману «От Дарданелл до Палестины», повествующем о Саркисе Торосяне, родившемся в Османской империи, блестящем воине, окончившем военный колледж и получившем высшее образование в Германии. Он служил в армии, где снискал большую известность, скромно защищал интересы своей страны и укреплял ее границы.
Книга переведена и издана также на арабском издательством «Риад Алраис».
Книгу представил Жозеф Кешишян, перевел на арабский Абдул Рахман Аяси. Перевод на турецкий в 2012 году выполнил преподаватель Бельгийского университета, турецкий историк �?хан Актар.
В книге четко прослеживается, что из истории Турции полностью вычеркнута фамилия Торосян и одержанная им победа в Галлиполийской битве, где благодаря ему потонуло множество кораблей врага.
Арабское издание книги совпадает с мероприятиями, посвященными 100-летию Геноцида армян.
Торосян в своей книге вспоминает замечательные панорамы Востока, а также войну и ее угрозы.
В предисловии книги Кешишян называет Саркиса «Арабский Торосян», отмечая также роль арабского народа в спасении армянского народа от истребления: «Армянский народ сохранил существование благодаря арабскому народу, который своей нравственной позицией позволил армянскому народу следовать своим национальным и религиозным традициям, даровав все человеческие права, которых они были лишены на земле своих предков».