Սիրիահայերի աջակցության նոր ծրագիր
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանը ընդունեց Օքսֆամ բրիտանական բարեգործական ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանին և սիրիահայ փախստականների աջակցության ծրագրի պատասխանատու Մարգարիտա Հակոբջանյանին:
Հյուրերը նախարարին տեղեկացրեցին, որ Օքսֆամի հայաստանյան մասնաճյուղը ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակի հետ համագործակցությամբ ստանձնել է իրականացնել նոր ծրագիր՝ կապված Հայաստանում գտնվող սիրիահայերի հետ: Ծրագիրը նախատեսում է 250 հազ դոլարի սահմանում աջակցել շուրջ 200 սիրիահայի՝ վճարելու բնակարանների վարձը, ըստ որում 160 հազ դոլարը տրամադրում է Օքսֆամը, իսկ 90 հազ դոլարը՝ ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակը:
Նախարարը գոհունակություն հայտնեց ծրագրի վերաբերյալ և առաջարկեց առավել արդյունավետություն ապահովելու նպատակով այն ներկայացնել Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջիկա նիստում:
Հանդիպման ընթացքում քննակվեցին սիրիահայերի խնդիրների շուրջ համագործակցությունը սերտացնելու այլ հնարավորություններ:

Новая программа содействия сирийским армянам
Министр Диаспоры РА Г.Акопян приняла директора армянского филиала британской благотворительной компании «Оксфам» Маргариту Акопян и ответственную за содействие беженцам из числа сирийских армян Маргариту Акопджанян.
Гости проинформировали министра, что армянский филиал «Оксфам» в сотрудничестве с офисом Верховного комиссара ООН по делам беженцев взялись за реализацию новой программы, связанной с находящимися в Армении сирийскими армянами. Программой предусматривается оказание содействия в пределах 250 тысяч долларов 200 сирийским армянам – выплату квартплаты, причем 160 тысяч долларов предоставляет «Оксфам», а 90 тысяч долларов – офис ООН.
Министр выразила удовлетворение по поводу программы и предложила, с целью обеспечения большей эффективности, представить ее на ближайшем заседании межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян.
В ходе встречи были обсуждены другие возможности укрепления сотрудничества по проблемам сирийских армян.