Տեղի ունեցավ սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը
Հուլիսի 31-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Սիրիահայ երեխաների ամառային հանգստի կազմակերպման վերաբերյալ զեկուցումով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը: Նա անդրադարձավ Սիրիայում ընթացող պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայ երեխաներին հոգեկան ծանր վիճակից դուրս բերելու, նրանց հանգիստը կազմակերպելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին: Զեկուցողը մասնավորապես նշեց. «Ամառային ճամբարների կազմակերպման նպատակն էլ հենց սիրիահայ երեխաներին հոգեբանական աջակցության ցուցաբերումն է՝ տեղացի հայ երեխաների հետ համատեղ ամառային հանգիստի ապահովման և առավել արագ նոր միջավայրումհարմարվելու համար: ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրի շրջանակներում 1-5-րդ փուլերում «Արի տուն» ճամբարում արդեն եղել են 78 սիրիահայ պատանիներ և աղջիկներ, իսկ վերջին փուլերին սպասվում է ևս 40 սիրիահայ երեխաների մասնակցություն: Ձեռք են բերվել նաև պայմանավորվածություններ սիրիահայ անապահով ընտանիքների երեխաների ամառային հանգիստը «Գուգարք» և «Տիրամայր Հայաստանի»-ի ճամբարներում կազմակերպելու վերաբերյալ: «Գուգարք» մանկական ճամբարում նրանց հանգիստը կազմակերպելու հարցում նախարարությանն աջակցություն են ցուցաբերում ՄԱԿ-ի ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակը և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ն:
ՄԱԿ-ի ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակը պատրաստակամություն է հայտնել 8000 ԱՄՆ դոլլարին համարժեք ՀՀ դրամի սահմաններում ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել ուղղված սիրիահայ երեխաների երկշաբաթյա ամառային հանգիստը կազմակերպելուն: Այդ աջակցության շրջանակներում «Գուգարք» մանկական ճամբարն այս տարի պատրաստ է տեղացի երեխաների հետ օգոստոսի 15-ից՝ երկու փուլով` հյուրընկալել սիրիահայ 8-15 տարեկան 80 երեխաների: «Տիրամայր Հայաստանի» կենտրոնն, ի դեմս ճամբարի պատասխանատու Քույր Արուսյակ Սաջոյանի, պատրաստակամություն է հայտնել օգոստոսի 20-ից մեկ շաբաթով Ծաղկաձորի ամառային ճամբարում ընդունելու նաև սիրիահայ անապահով ընտանիքների 100 երեխաների»:
Իրականացված աշխատանքների և նախատեսվող ծրագրերի մասին զեկուցեց Հայ օգնության միության Հայաստանի շրջանային վարչության ատենապետ Նարինե Գալստյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Սիրիական տագնապի առաջին իսկօրերից ՀՕՄ-ը աջակցություն է ցուցաբերել Հալեպի, Դամասկոսի, Լաթաքիայի, Գամիշլիի և այլ շրջանների 27 հայկական վարժարաններին: Օգնություն է ցուցաբերվել սիրիահայերին «Տաք ճաշ», «Տաք տուն», «Տաքուկ բնակարան» և այլ ծրագրերով : Գործում են ձեռագործության դասընթացներ սիրիահայ կանանց համար»:
«Հալեպ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ-ի նախագահ Անի Բալըխյանը զեկուցեց իրականացված աշխատանքների և նախատեսվող ծրագրերի մասին: Զեկուցողը ներկայացրեց 2013թ. Հայաստանում գրանցված «Հալեպ» կազմակերպության բարեգործական ծրագրերը, որոնք ուղղված են սիրիահայ ընտանիքներին սոցիալ հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերելուն, բնակարանով, առաջին անհրաժեշտության իրերով և զբաղվածությունն ապահովելուն :
Ամփոփելով նիստը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը կարևորեց սիրիահայերին աշխատանքով, կացարանով ապահովելու հարցերը, հորդորեց բոլոր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին ուշադիր և սրտացավ լինել:

Под руководством министра Диаспоры РА Грануш Акопян 31 июля состоялось очередное заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян.
С докладом об организации летнего отдыха детей сирийских армян выступил начальник Управления армянских общин Ближнего и Среднего Востока Министерства Диаспоры РА Левон Антонян. Он коснулся работы, проделанной по выводу детей сирийских армян, переехавших в Армению вследствие продолжающейся в Сирии войны, из тяжелого душевного состояния, организации их отдыха. Докладчик в частности отметил: «Организация летних лагерей преследовала именно цель оказать психологическую помощь детям сирийских армян, обеспечить летний отдых с местными детьми и помочь им быстрее освоиться в новой среде. В рамках программы познания Родины Министерства Диаспоры РА «Ари тун» с первого по пятый этап в лагере «Ари тун» отдыхали 78 юношей и девушек из числа сирийских армян, а в последних этапах ожидается участие еще 40 человек. Достигнуты договоренности относительно организации отдыха детей из малоимущих семей сирийских армян в лагерях «Гугарк» и «Тирамайр Айастан». В вопросе организации их отдыха в детском лагере «Гугарк» Министерству оказывают поддержку армянский офис Верховного комиссариата ООН по делам беженцев и ОО «Центр координации проблем сирийских армян».
Армянский офис ВКДБ ООН изъявил готовность в пределах суммы, эквивалентной 8000 долларом США оказать финансовую помощь для организации двухнедельного отдыха детей сирийских армян. В рамках этого содействия детский лагерь «Гугарк» готов в этом году вместе с местными детьми принять с 15 августа двумя этапами 80 детей сирийских армян в возрасте 8-15 лет. Центр «Тирамайр Айастан» в лице ответственной сестры Арусяк Саджоян изъявил готовность с 20 августа на 1 неделю принять в Цахкадзорском летнем лагере 100 детей из малообеспеченных семей сирийских армян».
Об осуществленной работе и планируемых программах доложила председатель регионального правления Армении Союза армянской помощи Нарине Галстян, которая в частности отметила: «С первых же дней Сирийского кризиса САП оказывал содействие 27 армянским гимназиям Алеппо, Дамаска, Латакии, Камышли и других районов. Помощь сирийским армянам оказывалась по программам «Горячий обед», «Теплый дом», «Теплая квартира» и др. Функционируют курсы рукоделия для женщин из числа сирийских армян».
Председатель благотворительной земляческой ОО «Алеппо» Ани Балехян доложила о проделанной работе и намеченных программах. Она представила благотворительные программы организации «Алеппо», зарегистрированной в Армении в 2013 году, которые направлены на оказание семьям сирийских армян социально-психологической помощи, обеспечение жильем, предметами первой необходимости, а также занятостью.
Подводя итоги заседании, министр Диаспоры РА отметила важность вопросов обеспечения сирийских армян жильем и работой, призвала представителей всех ведомств быть внимательными и сердобольными.