Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սիրիայի ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչներին
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սիրիայի ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեի հերթապահ Կարո Յուզբաշյանին, կոմիտեի անդամ, Բերիո թեմի Ազգային առաջնորդարանի Դիվանապետ Գրիգոր Տունկյանին և կենտրոնական կոմիտեի անդամ, բժիշկ Ներսես Սարգիսյանին:
Քննարկվեց Սիրիայում տիրող իրավիճակը, երեք տարվա ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումներն ու դինամիկան և այդ համատեքստում՝ Սիրիայի հայ համայնքի կորուստները, համայնքի խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված ծրագրերը, միջոցառումները:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց այն նվիրյալ հոգևոր ու աշխարհիկ առաջնորդների, մասնավորապես հանդիպմանը ներկա հյուրերի ջանքերը, նրանց կատարած հերոսական աշխատանքը, որի շնորհիվ ծանր, ողբերգական իրավիճակում հայտնված հայ համայնքը մնում է ինքնակազմակերպված, համախմբված և շարունակում է պատերազմական լարված իրավիճակում գոյատևել, պահպանել համայնքային ենթակառուցվածքները: Նախարարը կարևորեց կրթօջախների կենսագործունեությանն ուղղված կրթական գործի կազմակերպիչների, ուսուցիչների մեծ ու անձնուրաց գործունեությունը:
Սփյուռքի նախարարը  ներկայացրեց պետության կողմից Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի սոցիալական, առողջապահական, կրթական և այլ խնդիրներ լուծելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ նախարարությունը մեծ հոգատարությամբ և հետևողականորեն փորձում է օգնել յուրաքանչյուր սիրիահայի, ով դիմում է նախարարությանը:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received on-duty member of the ARF-D Syria Central Committee Garo Youzbashian, member of the Committee, Head of the Divan of the Armenian Prelacy of the Aleppo Diocese Krikor Doungazian and member of the Central Committee, Dr. Nerses Sarkisian.
The sides discussed the current state of affairs in Syria, the developments that have been taking place over the past three years and the dynamics, and in that context, the losses and problems of the Syrian-Armenian community and the programs and events aimed at solving those problems.
Minister Hranush Hakobyan praised the efforts of dedicated religious and mundane leaders and particularly the attending guests and their heroic deeds that have helped the Syrian-Armenian community remain self-organized, united and continue to survive the war and protect the community’s infrastructures. The minister attached importance to the great and self-dedicated efforts of teachers and organizers of education for keeping the Armenian communities viable.
Minister Hranush Hakobyan also talked about the activities that the Armenian government has carried out to solve the social, health-related, educational and other issues concerning Syrian-Armenians who have settled in Armenia.
The minister mentioned that the Ministry of Diaspora cares for and consistently tries to help every Syrian-Armenian who addresses the Ministry of Diaspora.