Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սիրիայի ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչներին
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սիրիայի ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեի հերթապահ Կարո Յուզբաշյանին, կոմիտեի անդամ, Բերիո թեմի Ազգային առաջնորդարանի Դիվանապետ Գրիգոր Տունկյանին և կենտրոնական կոմիտեի անդամ, բժիշկ Ներսես Սարգիսյանին:
Քննարկվեց Սիրիայում տիրող իրավիճակը, երեք տարվա ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումներն ու դինամիկան և այդ համատեքստում՝ Սիրիայի հայ համայնքի կորուստները, համայնքի խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված ծրագրերը, միջոցառումները:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց այն նվիրյալ հոգևոր ու աշխարհիկ առաջնորդների, մասնավորապես հանդիպմանը ներկա հյուրերի ջանքերը, նրանց կատարած հերոսական աշխատանքը, որի շնորհիվ ծանր, ողբերգական իրավիճակում հայտնված հայ համայնքը մնում է ինքնակազմակերպված, համախմբված և շարունակում է պատերազմական լարված իրավիճակում գոյատևել, պահպանել համայնքային ենթակառուցվածքները: Նախարարը կարևորեց կրթօջախների կենսագործունեությանն ուղղված կրթական գործի կազմակերպիչների, ուսուցիչների մեծ ու անձնուրաց գործունեությունը:
Սփյուռքի նախարարը  ներկայացրեց պետության կողմից Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի սոցիալական, առողջապահական, կրթական և այլ խնդիրներ լուծելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ նախարարությունը մեծ հոգատարությամբ և հետևողականորեն փորձում է օգնել յուրաքանչյուր սիրիահայի, ով դիմում է նախարարությանը:

Грануш Акопян приняла представителей Центрального органа АРФД Сирии
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла дежурного Центрального органа АРФД Сирии Каро Юзбашяна, члена комитета, руководителя канцелярии Национального предстоятельства Берийской епархии Григора Дунгяна и члена Центрального комитета, доктора Нерсеса Саркисяна.
Была обсуждена ситуация в Сирии, развития и динамика, имевшие место на протяжении трех лет, и в этом контексте – потери армянской общины Сирии, проблемы общины и программы, меры по их разрешению.
Министр Грануш Акопян высоко оценила усилия духовных и светских лидеров, в частности, присутствующих на встрече гостей, проделанную ими героическую работу, благодаря которой оказавшаяся в тяжелых, трагических условиях армянская община остается самоорганизованной, сплоченной и в напряженных фронтовых условиях продолжает существовать, сохраняет общинную инфраструктуру. Министр отметила важность большое самоотверженной деятельности организаторов образовательного дела, педагогов, направленной на сохранение жизнедеятельности очагов образования.
Министр Диаспоры представила работу, проделанную государством по решению социальных, медицинских, образовательных и иных проблем сирийских армян, утвердившихся в Армении.
Министр Грануш Акопян отметила, что Министерство с большой заботой и последовательностью старается помочь каждому сирийскому армянину, обратившемуся в Министерство.