Մեկնարկում է Հայ կանանց միջազգային ընկերակցության 7-րդ համաժողովը
Հոկտեմբերի 10-ին՝ ժ.10:00-ին, «Էլիտ Պլազա» բիզնես կենտրոնում մեկնարկում է, ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի աջակցությամբ Հայ կանանց միջազգային ընկերակցության 7-րդ համաժողովը (հասցեն՝ Խորենացու փ. 15):
Բացման խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար, Հայ կանանց միջազգային ընկերակցության հայաստանյան մասնաճյուղի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը:
Համաժողովի մասնակիցներին ուղերձով դիմելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, իր օրհնանքի խոսքն է հղելու Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց Կաթողիկոսը:
Ելույթ կունենան Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը, ՀԿՄՄ փոխնախագահ Քարոլին Աթինիզյանը, ՀԿՄՄ կոնֆերանսի պլանավորման կոմիտեի ներկայացուցիչ Սիլվա Խաչիկյանը:
Համաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն «Կանանց դերը Հայոց Ցեղասպանության տարիներին և հետո», «Հայ կանանց դերը գլոբալացված աշխարհում», «Դիմագրավելով Հայաստանում կանանց առողջապահության մարտահրավերներին», «Հայաստանում գործող ՀԿ-ները», «Կանայք գրականության մեջ» խորագրերով թեմատիկ նիստերով:
ժ.12:00-13:15-ը     համաժողովի շրջանակներում կմեկնարկի սիրիահայերի ցուցահանդես-վաճառքը, որը հոկտեմբերի 11-ին կշարունակվի Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Մանուկյանի անվան սրահում:
Ժ.14:30-ին համաժողովի մասնակիցները կայցելեն  Ծիծեռնակաբերդի Հայոց  Ցեղասպանության հուշահամալիր և ծաղկեպսակ կդնեն անմեղ զոհերի հուշակոթողին, որից հետո Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում «Կանանց և Հայոց Ցեղասպանության մասին նոր տեսակետներ» թեմայով զեկուցում կկարդա թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Հոկտեմբերի 11-ին, ժ.09:30-ից Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Մանուկյան դահլիճում կշարունակվեն համաժողովի աշխատանքները:
ժ.10:15-ին Ամերիկյան համալսարանում տեղի կունենա Ուսանողների հանգստի սենյակի բացումը:
Համաժողովականները կմասնակցեն Էրեբունի-Երևանին նվիրված և այլ մշակութային միջոցառումների:
Հոկտեմբերի 12-ին համաժողովի մասնակիցները կայցելեն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և կհանդիպեն Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ:

Стартует VII форум Международной ассоциации армянских женщин
В бизнес-центре «Элит плаза» (адрес: ул. Хоренаци, 15) 10 октября в 10:00 стартует VII форум Международной ассоциации армянских женщин, организованный при содействии Министерства Диаспоры РА и Американского университета Армении.
Со вступительной речью выступит министр Диаспоры РА, председатель армянского филиала Международной ассоциации армянских женщин Грануш Акопян.
С посланием к участникам форума обратится Президент РА Серж Саргсян, со  словами благословения – Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II.
Выступят посол США в Армении Джон Хефферн, вице-председатель ВСАЖ Каролин Атинизян, представитель комитета планирования  конференции ВСАЖ Сильва Хачикян.
Работа форума на тематических заседаниях «Роль женщин в годы Геноцида армян и последующие», «Роль армянских женщин в глобализованном мире», «Преодолевая вызовы здоровья женщин Армении», «Функционирующие в Армении ОО», «Женщины в литературе».
С 12:00 до 13:15 в рамках форума стартует выставка продажа работ сирийских армян, которая 11 октября продолжится в зале им. Манукяна Американского университета Армении.
В 14:30 участники форума посетят Мемориальный комплекс Геноцида армян на Цицернакаберде и возложат венки к мемориалу жертв Геноцида, затем заслушают доклад на  тему «Новые отточки зрения на женщин и Геноцид армян», с которым выступит директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
Работа форума продолжится 11 октября в 09:30 в зале им. Манукяна Американского университета Армении.
В 10:15 в Американском университете Армении состоится открытие комнаты отдыха для студентов.
Участники форума примут участие в празднестве Эребуни-Ереван и других культурных мероприятиях.
12 октября участники форума посетят Первопрестольный Святой Эчмиадзин и встретятся с Его Святейшеством Католикосом Всех армян Гарегином II.