Մահացել է Ցեղասպանությունը վերապրած ամենատարեց հայուհին
Ծննդյան 107-ամյակի նախաշեմին մահացել է Ֆրանսիայի ամենատարեց հայուհին՝ Օվսաննա Գալուստյանը: Ինչպես գրում է «Nouvelles d’Arménie» պարբերականը, 1907 թվականին Ադաբազարում ծնված վարսավիրի և սրճարանի սեփականատիրոջ դուստրը կենդանի մնացած այն վերջին հայերից էր, ովքեր վերապրել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Գիյոմ Պերեյի հոդվածում, որը 2014 թվականի հունվարին տպագրվել է ֆրանսիական «Le Monde» պարբերականում, մեջբերվում են Օվսաննա Գալուստյանի թոռնիկի՝ Ֆեդերիկի խոսքերն այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել 1915 թվականին. «Կիրակի էր, Օվսաննայի մայրը վերադարձել էր եկեղեցուց: Քահանան հայտարարել էր, որ պետք է երեք օրում լքել քաղաքը՝ թաղամաս առ թաղամաս»: Բոլորին է հայտնի, թե ինչ եղավ հետո. հազարավոր հայեր քշվեցին Սիրիայի անապատներ:
1928 թվականի դեկտեմբերին հասնելով Մարսել՝ Օվսաննա Գալուստյանն ամուսնանում է Զավեն անունով հայի հետ, ում հետ ապրում է իր ողջ կյանքը: Հայուհին թողել է բանաստեղծությունների ժողովածու, որը սկսել է գրել 65 տարեկան հասակում: Իր հարցազրույցներից մեկում տարեց հայուհին ասել է. «Աստված ինձ թույլ է տվել ապրել այսքան երկար, որպեսզի ես հնարավորություն ունենամ պատմելու այս պատմությունը»: Իսկ նրա թոռը՝ Ֆեդերիկը, հավելել է. «Ժխտել Ցեղասպանությունը, նշանակում է՝ ժխտել իմ մեծ մոր խոսքերը»:

Oldest female survivor of the Armenian Genocide passes away
Ovsanna Kaloustian, who was the oldest Armenian woman in France, passed away before turning 107. Kaloustian was born in 1907 in Adabazar, was the daughter of a barber and café owner and was one of the last survivors of the Armenian Genocide, reports Nouvelles d’Arménie.
The following words of Ovsanna Kaloustian’s grandson, Federic about the events of 1915 are cited in Giyom Pere’s article printed in the January 2014 edition of French Le Monde newspaper: “It was Sunday, Ovsanna’s mother had returned from church. The priest had announced that the residents of all districts had to leave the city in three days.”
Everyone knows what happened after that…Thousands of Armenians were driven to the deserts of Syria.
Reaching Marseilles in December 1928, Ovsanna Kaloustian gets married to an Armenian by the name of Zaven and spends her entire life with him. The Armenian woman left a collection of poems that she started writing at the age of 65. In one of her interviews, the old Armenian woman said: “God has let me live so that I can tell this story.” Her grandson, Federic added: “To deny the Genocide means to deny my grandmother’s words.”