ՀՀ սփյուռքի նախարարի շնորհավորական խոսքը «Վիքթորիա եւ Գրիգոր Թիւթիւնճեան» վարժարանի 180-ամյա հոբելյանի առթիվ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Hranush-Hakobyan.jpg)
«Վիքթորիա եւ Գրիգոր Թիւթիւնճեան»
ազգային վարժարանի հարգելի տնօրեն պարոն Սիմոն Թիւթելեան,
«Սուրբ Գեւորգ» եկեղեցու հոգեվոր հայրեր,
հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ,
սիրելի ուսուցիչներ,
սիրասուն սաներ եվ ծնողներ,
վարժարանի հարգելի բարեկամներ, հովանավորներ – բարերարներ,
Մեծ ուրախությամբ, սիրով և ջերմությամբ շնորհավորում եմ ձեզ «Վիքթորիա եւ Գրիգոր Թիւթիւնճեան» վարժարանի 180-ամյա հոբելյանի առթիվ:
Մոտ 2 դար առաջ Բուլղարիայի Պլովդիվ քաղաքում հիմնվեց «Վառվառեան» տղայոց դպրոցը, որն ընդարձակվեց, վերանվանվեց «Վիքթորիա եւ Գրիգոր Թիւթիւնճեան» դպրոց և վերածվեց երկսեռ վարժարանի: Այն սրբորեն իրագործում է իր առաքելությունը՝ պահել-պահպանելով հայկականությունը, հայ լեզուն և հայ մշակույթը, զբաղվում է հայակերտումի և մարդակերտումի չափազանց կարևոր գործունեությամբ:
Վարժարանն այսօր Հայ առաքելական եկեղեցու և մշակույթի տան հետ համագործակցությամբ առավել քան ուժեղ է և հաջողությամբ շարունակում է իր նվիրական գործը:
180 տարին բուլղարահայերի՝ մայրենի լեզուն պահպանելու և սերունդներին փոխանցելու, հայ ինքնության որակները, ազգային ինքնագիտակցությունը հայ երեխաներին ներարկելու անկոտրում կամքի ու ջանքերի վկայությունն է:
Ունեցած փառավոր պատմությունը վկայությունն է նաև դպրության այս օջախի բոլոր ժամանակների ռահվիրանների՝ ուսուցիչների նվիրական աշխատանքի, ում շնորհիվ հազարավոր հայ պատանիներ ու աղջիկներ ստացել են ոչ միայն հարուստ գիտելիքներ, այլև ամրապնդել իրենց ինքնությունը: Վարժարանի շնորհիվ է նաև հայը հայ մնացել հայրենիքից դուրս՝ իր հոգում և սրտում վառ պահելով Մայր հայրենիքի սերն ու տեսլականը:
Փա՛ռք ու պատի՛վ դպրոցի բոլոր ժամանակների դպրապետերին, ուսուցիչներին և սաներին:
Պատահական չէ, որ դպրոցն ու նրա երկար տարիների նվիրյալ ուսուցչուհին՝ Էլիզաբեթ Վարդանյանը դարձել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի «Հայապահպանության գործում ունեցած ավանդի համար» ամենամյա մրցանակաբաշխության «Լավագույն կրթօջախ» և «Մայրենիի լավագույն ուսուցիչ» մրցույթների մրցանակակիրներ:
Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում նաև բոլոր այն անհատ բարերարներին և կազմակերպություններին, ովքեր իրենց ավանդն են ներբերել վարժարանի կայուն գործունեության ապահովման համար:
Հայաստան – Բուլղարիա քաղաքական, մշակութային և բարեկամական գործակցությունը նպաստում է հայ համայնքի, հայ դպրոցի գործունեությանն ու զարգացմանը: Հայ-բուլղարական բարեկամությունը, ժողովուրդների միջև դարեր շարունակ ջերմ կապերը շարունակում և զարգանում են նաև դպրոցի և նրա շուրջ համախմբված հարյուրավոր հայորդիների շնորհիվ:
Ուրախ ենք, որ դպրոցի հոբելյանի շրջանակներում կազմակերպվելու է հայոց լեզվին նվիրված խորհրդաժողով, որտեղ կքննարկվեն կարևոր և գործնական խնդիրներ:
Համոզված եմ, որ հետագայում ևս վարժարանի բոլոր մանկավարժներն ու աշակերտները, ծնողներն ու հովանավորներն առավել ոգևորված ու նվիրական կաշխատեն վառ պահել Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի ջահը, ամենուր տարածել մայրենի լեզուն ու հայկական շունչը:

Congratulatory message of the RA Minister of Diaspora on the occasion of the 180th anniversary of Victoria and Krikor Tutunjian School
Dear Director of the Victoria and Krikor Tutunjian School, Mr. Simon Tutelian,
Clergymen of the Saint Gevorg Church,
Members of the Board of Trustees,
Dear teachers, students and parents,
Friends, sponsors and benefactors of the School,
It is with great joy and pleasure that I congratulate you on the 180th anniversary of Victoria and Krikor Tutunjian School.
Founded nearly two centuries ago in Plovdiv, Bulgaria, the Varvarian Boys’ School grew and was renamed the Victoria and Krikor Tutunjian School, which went on to become a co-ed school that carries out its sacred mission of preserving the Armenian identity, language and culture and carries out the important act of shaping Armenian children.
Today, the School is stronger than ever and carries out its cherished task successfully with the help of the Armenian Apostolic Church and the Cultural Center.
The 180th anniversary is evidence of the strong will and efforts of the Bulgarian-Armenians to preserve the Armenian language and transmit it to the generations, as well as to instill in Armenian children the qualities of the Armenian identity and the national awareness.
The glorious history is evidence of the dedicated efforts of the pioneers of this school, that is, the teachers, who help thousands of Armenian boys and girls receive not only great knowledge, but also reinforce their identity. It is also thanks to this school that Armenians have preserved their identity abroad, keeping the love and vision of the Mother Homeland alive in their hearts and souls.
Glory and honor to the administration, the teachers and students of all times!
It is not by chance that the school and its longstanding teacher, Mrs. Elizabeth Vardanyan have become the recipients of the Best School and Best Teacher of the Native Language Awards at the annual awards “For notable contribution to preservation of the Armenian identity”, which are held by the RA Ministry of Diaspora and the World Armenian Congress.
We express our gratitude to all the benefactors and organizations who have made their contributions to ensuring the activities of the school.
The political, cultural and friendly cooperation between Armenia and Bulgaria contribute to the activities and the development of the Armenian community and school. The Armenian-Bulgarian friendship, the centuries-old cordial relations between the Armenians and the Bulgarians continue and are growing thanks to the school and the hundreds of Armenians united around the school.
We are pleased to be organizing a conference devoted to the Armenian language on the occasion of the school’s anniversary to discuss important issues.
I’m certain that in the future, all the teachers and students of the school, as well as the parents and sponsors will be more motivated and more dedicated to keep the torch of Saint Mesrop Mashtots burning and disseminate the Armenian language and air of Armenians everywhere.