ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորել է Բերիո Հայոց թեմի առաջնորդ Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանին արքության պատիվ ստանալու առիթով
Սրբազա´ն Հայր,
Սիրով շնորհավորում եմ Ձեզ` Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի կողմից Ձեզ արքության պատիվ շնորհելու առիթով, ինչը Ձեր նվիրյալ և ազնիվ ծառայության ու Հայ եկեղեցու մերօրյա հոգևոր հովվի յուրօրինակ ավանդի և հավատարմության գովելի գնահատականն է։
Դուք արդարորեն վաստակել եք սիրիահայության սերն ու վստահությունը Ձեր նվիրյալ աշխատանքով, հատկապես Սիրիայի այս տագնապալի օրերին, և Ձեր տիրախնամ առաջնորդությամբ շարունակում եք առաջնորդել համայնքը, կատարել հոգևոր-մշակութային, կրթադաստիարակչական առաքելություն:
Ձեր ազգանպաստ գործունեության, հմուտ և ճկուն աշխատաոճի շնորհիվ է նաև, որ այսօր Բերիո Հայոց թեմի շուրջն է համախմբվել Սփյուռքի ամենահին, հայոց ինքնությունն ու ոգին իր մեջ լավագույնս կրող, այսօրվա անբարենպաստ պայմաններում դրա արմատներին ամուր կառչած, ազգային դիմագիծը պահպանող Բերիո հայ համայնքը: Անտեսելով ու արհամարհելով սպառանցող վտանգները՝ Դուք ապացուցում եք, որ Ձեր ծրագրերը կյանքի են կոչվում հենց այդ առաքելությամբ՝ հային հայ պահելու, ազգային արժեքները փոխանցելու և տարածելու ձգտումով՝ նույնիսկ պատերազմական իրավիճակում:
Համոզված ենք, որ Բերիո թեմի շրջանակներում շարունակելու եք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին մարդկային ամենադաժան և զազրելի հանցագործությունները պետության կողմից որպես ցեղասպանություն ճանաչելու գործընթացը: Սիրիական պետության որդեգրած քաղաքական նոր գիծը՝ դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը, Ձեր ազգային գործունեության համար նոր, ավելի բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում:
Թող օր առաջ ավարտվի պատերազմը Սիրիայում, և Աստծո կամոք նրա աշխատասեր ու բարի հայ համայնքը կրկին դառնա իր առօրյա հաճելի հոգսերին, ձեռնամուխ լինի հոգևոր-մշակութային և համայնքային կառույցների վերակազմակերպմանն ու ազգային հաստատությունների վերակառուցման աշխատանքներին, իսկ օտար ափերում ապաստանած հայ ընտանիքները վերադառնան իրենց օջախներ, և նորովի զարկ տրվի սիրիահայ կյանքին:
Վստահ ենք, որ Ձեր հայրենասեր ու ազգասեր ոգով և Բերիո հայ համայնքում գործունեության մեջ հարուստ փորձառությամբ շարունակելու եք Ձեր՝ գովեստի արժանի գործունեությունը՝ հանուն Սիրիայի հայ համայնքի նոր ձեռքբերումների:
Թո´ղ Աստծո Ամենակարող Աջը միշտ հովանի լինի Բերիո Հայոց թեմին, Ձեզ, Սրբազա´ն Հայր, և ողջ սիրիահայությանը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян поздравила предстоятеля армянской Берийской епархии архиепископа Шаана Саркисяна по поводу присвоения ему сана архиепископа
Святейший Отец,
Поздравляю Вас с присвоением Вам Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I сана архиепископа, что является высокой оценкой Вашего преданного и честного служения, своеобразного вклада и преданности духовного пастыря Армянской Церкви наших дней.
Вы по праву заслужили любовь и доверие сирийского армянства Вашей преданной работой, особенно в эти тревожные для Сирии дни, и Вашим заботливым предстоятельством продолжаете возглавлять общину, выполнять духовно-культурную, образовательно-воспитательную миссию.
Благодаря и вашей деятельности на благо нации, опытному и гибкому стилю работы сегодня вокруг Берийской армянской епархии сплотилась одна из старейших общин Диаспоры, наилучшим образом сохранившая в себе армянскую идентичность и дух, в сегодняшних неблагоприятных   условиях продолжающая крепко держаться своих корней, сохранять национальный облик. Пренебрегая и игнорируя угрожающие опасности, Вы доказываете, что Ваши программы претворяются в жизнь именно с этой   миссией – стремлением сохранять армянина армянином, распространять и передавать национальные ценности даже в условиях войны.
Убеждены, что в рамках Берийской епархии в канун 100-летней годовщины Геноцида армян Вы продолжите процесс признания государством самого жестокого и варварского преступления против человечества. �?збранная Сирийским государством новая политическая линия осуждения Геноцида армян создает для Вашей национальной деятельности новые, более благоприятные условия.
Пусть днем раньше завершится война в Сирии, и Божьей волей ее трудолюбивая и добрая армянская община вновь вернется к своим приятным будничным хлопотам, предпримет реорганизацию духовно-культурных и общинных структур, а также перестройки национальных учреждений, а нашедшие приют на чужбине армянские семьи возвратятся к родным очагам и по-новому начнется жизни сирийских армян.
Уверены, что Вашим патриотическим духом и любовью к нации, богатым опытом работы в Берийской армянской общине Вы продолжите Вашу достойную похвалы деятельность во имя новых достижения армянской общины Сирии.
Пусть Всемогущая Длань Бога всегда будет хранить Берийскую армянскую общину, Вас, Святейший Отец и все сирийское армянство.