«Արի տուն-2014». Վերադարձ ինքնությանը. «Հայաստանում ուր որ գնում եմ` Արարատ լեռն եմ փնտրում…». Զելալ Էրդեմջին
«Տակավին շվարումի մեջ եմ. ո՞վ եմ ես…»: Ինքն իրեն հարց է տալիս Դիարբեքիրում ապրող, ծագումով հայ Զելալ Էրդեմջին ու փորձում ինքն իր հարցին պատասխանել.
Ես Զելալ Էրդեմջին եմ, 21 տարեկան: Ապրում եմ Դիարբեքիրում: Փաստաբանություն եմ ուսանում Դիարբեքիրի «Տիգրիս» համալսարանում. երկու տարի հետո ավարտելու եմ ուսումս:
Ես Դիարբեքիրում ապրող այն բախտավոր երեխաներից էի, ում ծնողները դեռ մանուկ հասակում ասել էին, որ մենք հայ ենք: Ու թեև ծնողներս իրենց ծագումը, ով լինելը գաղտնի էին պահում իրենց տարեկիցներից, ես իմ ընկերներին ասում էի, որ հայ եմ:
Ի՞նչ գիտեմ իմ նախնիների մասին. և´ մայրիկիս, և´ հայրիկիս ընտանիքները Տիգրանակերտի Քուլպ գյուղից են: Իմ մեծ մայրը, մեծ հայրը 1915 թվականին ստիպված են եղել իսլամ ընդունել: Ծնողներս նույնպես իսլամական դաստիարակություն են ստացել:
Շատ քիչ բան գիտեմ 1915 թվականից առաջ իմ ընտանիքի պատմության, կյանքի մասին: Միայն  գիտեմ, որ իմ մեծ հայրը եկեղեցում է կրթվել: Ամենայն հավանականությամբ նա կրոնավոր է եղել: Տեղյակ եմ նաև, որ իմ մոր պապիկը` դեդեն, շատ հայրենասեր մարդ է եղել: Ֆիդայի է եղել և շատ է ճամփորդել դեպի Ռուսաստան: Հավանաբար դրանք հայապահպանության, զինվորության հետ առնչվող ճամփորդություններ են եղել: Բայց իմ տատիկը մայրիկիս, ինձ բնավ հայություն չի տվել, միշտ վախով թաքցրել է իր ինքնությունը և ոչինչ չի պատմել իր ընտանիքի մասին:
Ո՞վ եմ ես. տակավին շվարումի մեջ եմ: Երկու ազգ ունեմ` քուրդ և հայ, երկու կրոն` իսլամ և քրիստոնյա: Ես ինձ այդպիսին եմ զգում, թե հետագայում ինչ կլինի, չեմ կարող ասել: Ես որպես մուսուլման եմ մեծացել, իսկ այդ ամենը մեկ օրում չի կարող փոխվել: Չես կարող մի օր արթնանալ ու որոշել, որ դու այլևս պետք է քրիստոնյա դառնաս:
Նմանություններ. երբ Հայաստան եկա, համոզվեցի, որ շատ բաներ, որ մենք Դիրաբեքիրում անում ենք և որպես քրդական սովորույթներ գիտեինք, այստեղ նույնպես այդ ամենը կիրառում են: Ազգագրության թանգարանում տեսա Կաղանդի ժամանակ պատրաստվող Տարեհացը, որի մեջ դրամ են դնում, ղավուրման, հայկական այլ կերակրատեսակներ, որոնք մենք նույնպես պատրաստում ենք: Եվ սրանք միակ նմանությունները չեն:
Ինչո՞ւ ցանկացա Հայաստան այցելել. առաջին անգամ եմ Հայաստանում: Միշտ հետաքրքրված եմ եղել Հայաստանով, ցանկանում էի այցելել, տեսնել: Գիտեի, որ Արևմտյան Հայաստանում 1915 թվականից առաջ շատ հայեր են ապրել, ու հիմա միայն Արևելյան Հայաստանում են հայեր ապրում: Շատ էի ուզում այցելել և այդ ամենն իմ աչքերով տեսնել: Մեծ անակնկալ եղավ, երբ այս ճամփորդությունը կազմակերպվեց: Հիմա ուրախ եմ, որ Հայաստանում եմ ու մասնակցում եմ «Արի տուն» ծրագրին, որին ինձ նման այլ դիարբեքիրցիներ էլ են մասնակցում:
Տպավորություններիս մասին. երբ եկանք Հայաստան, գիշեր էր. շատ բան չկարողացա տեսնել: Առավոտյան երբ լուսացավ, ու մենք սկսեցինք շրջել Երևանով, հետո տարբեր վայրեր այցելեցինք, հասկացա, որ սահմանի այս կողմն էլ, այն կողմն էլ իրար շատ են նման, ու սահմանն էլ կարծես «կեղծ» է, ոչ իրական:
Հայաստանում մի շատ կարևոր բան հասկացա. թեև հայերեն չեմ խոսում, քրիստոնյա չեմ, բայց ինձ օտար չզգացի: Մշակութային ոչ մի տարբերություն, ամեն բան ինձ շատ հարազատ էր. սա ինձ և´ ուրախացրեց, և´ հուզեց:
Ամենաշատը Արարատ լեռը հավանեցի: Թուրք գրող Էճե Թէմէլքուրան «Արարատի խորությունը» վերնագրով գիրք ունի: Նա Հրանտ Դինքով ներշնչված` եկել էր Հայաստան ու այդ գիրքը գրել: Այն կարդալուց հետո իմացա, թե Հայաստանում որքան կարևորություն են տալիս Արարատին, թե ինչ է լեռը նշանակում Արարատից այս կողմ ապրող մարդկանց համար: Այդ գրքում նաև Սիլվա Կապուտիկյանի բանաստեղծությունները կային: Հիմա չեմ կարող թեկուզ մեկ տող արտասանել, միայն հիշում եմ, որ հայրենիքի, Արարատի մասին էին:
Ո՞րն էր այդ ամենի պատճառը, ինչո՞ւ էր լեռն այդքան կարևոր սահմանից այս կողմ ապրող մարդկանց համար` չէի հասկանում: Հասկացա, երբ Հայաստան եկա: Հասկացա, որ Հայաստանում Արարատը ամենակարևոր բաներից մեկն է: Ես էլ հիմա Հայաստանում ուր որ գնում եմ` Արարատ լեռն եմ փնտրում:
Ինչ կփոխվի իմ կյանքում, երբ վերադառնամ. տակավին չգիտեմ, բայց վստահ եմ, որ շատ բան է փոխվելու: Իմ հոգում խառնվել է ամեն ինչ: Հայաստանը, իմ տպավորությունները, ապրումներն այնքան երազային են, որ ժամանակ է պետք այդ ամենը հասկանալու, վերլուծելու, վերապրելու և արժևորելու համար…

«Ари тун-2014» «Возвращение к идентичности» «Куда бы ни шел в Армении – ищу гору Арарат…»: Джелал Эрдемчи
«Пока еще я в растерянности: кто же я…» задается вопросом проживающий в Диарбекире армянин по происхождению Джелал Эрдемчи, и пытается ответить на свой же вопрос.
Я Джелал Эрдемчи, мне 21 год. Живу в Диарбекире. �?зучаю адвокатуру в Диарбекирском университете «Тигрис»: через два года закончу учебу.
Я был из тех счастливчиков, живущих в Диарбекире, чьи родители еще в детском возрасте сказали, что мы армяне. �? хотя родители свое происхождение от своих сверстников, я говорил товарищам, что армянин.
Что я знаю о своих предках: семьи и матери моей, и отца родом из села Кулп Тигранакерта. Дедушка и бабушка в 1915 году вынуждены были принять ислам. Родители также получили исламское воспитание.
Мне мало что известно об истории моей семьи до 1915 года. Знаю только, что дед мой воспитывался в церкви. По всей вероятности, он был духовником. Знаю также, что дед моей матери – деде, – был большим патриотом. Был фидаином и много путешествовал по России. Вероятно, это были путешествия, связанные с сохранением армянства, армейской службой. Но моя бабушка матери, нам абсолютно не дала армянственности, всегда с опаской скрывала свою идентичность и ничего не рассказывала о своей семье.
Кто я – пока еще в растерянности. У меня две национальности – курд и армянин, две веры – ислам и христианство. Я себя чувствую таким, что будет впоследствии – не могу сказать. Я вырос как мусульманин, а все это невозможно изменить за один день. Не можешь проснуться однажды и решить, что отныне ты должен стать христианином.
Сходства: когда приехал в Армению, убедился: многое, что мы делали в Диарбекире и считали курдскими обычаями здесь также применяется. В этнографическом музее увидел «тареац», который пекут на Новый год, закладывая в него монеты, гавурма, другие армянские блюда, которые мы также готовим. �? это не единственное сходство.
Почему захотел посетить Армению: в Армении я впервые. Всегда интересовался Арменией, хотел побывать, увидеть. Знал, что до 1915 года в Западной Армении жило много армян. А теперь армяне живут только в Восточной Армении. Очень хотел посетить и увидеть все это своими глазами. Большой неожиданностью стала организация этого путешествия. Теперь рад, что нахожусь в Армении и участвую в программе «Ари тун», в которой участвуют и другие диарбекирцы, такие же, как я.
О моих впечатлениях: когда мы добрались до Армении, была ночь, много не смог увидеть. Утром, когда рассвело и мы пошли гулять по Еревану, потом посетили многие места, понял, что и по эту, и по ту сторону границы все очень похоже, и сама граница как будто искусственна, нереальна.
В Армении я понял очень важную вещь: хотя и не говорю на армянском, не христианин, но чужаком здесь себя не почувствовал. Никакой культурной разницы, все мне очень близкое и родное: это и порадовало, и взволновало меня.
Больше всего мне понравилась гора Арарат. У турецкого писателя Эче Тэмэлкура есть книга под названием «Глубина Арарата». Воодушевленный Грантом Динком, он приехал в Армению и написал эту книгу. После ее прочтения, я понял, какую важность придают в Армении Арарату, что означает гора для людей, живущих по эту сторону Арарата. В этой книге были и стихи Сильвы Капутикян. Сейчас не могу процитировать ни одной строчки, помню только, что стихи эти были о Родине, Арарате.
В чем причина всего этого. Почему гора обладает такой важностью для людей, живущих по эту сторону границы? Понял, когда приехал в Армению. Понял, что в Армении Арарат – одна из важнейших вещей. �? я теперь, находясь в Армении, куда бы ни поехал – ищу гору Арарат.
Что изменится в моей жизни по возвращении: пока не знаю, но уверен, что многое изменится. В моей душе все смешалось. Армения, мои впечатления, переживания настолько похожи на мираж, что нужно время, чтобы осознать, проанализировать, пережить и оценить…