«Արի տուն-2014» . «Հայկական հողի բարիքներն ավելի համեղ են…». Քնարիկ և Լուիզա Գրիգորյաններ
Օրերս մեկնարկեց «Արի տուն-2014» ծրագրի 5-րդ փուլը: Այս փուլի հերթական շրջագայության ժամանակ «Հայերն այսօրի» թղթակիցը զրուցել է Իսպանիայի Մադրիդ քաղաքից հայրենիք ժամանած քույրիկներ Քնարիկ և Լուիզա Գրիգորյանների հետ:
Աղջիկները ապրել են Հայաստանում, սակայն երբ Լուիզան 7, իսկ Քնարիկը 9 տարեկան էին, ընտանիքով մեկնել են Իսպանիա: Արդեն չորրորդ անգամ են Հայստան գալիս, բայց առաջին անգամն է, որ մասնակցում են «Արի տուն» ծրագրին, որի մասին շատ անգամներ են լսել և միայն այս տարի որոշել մասնակցել:
Քույրիկները պատմեցին, որ շատ են սիրում Հայաստանը: Նրանց դուր են եկել հատկապես հայկական ուտելիքները: Քնարիկը շատ է սիրում լոլիկ ուտել. «Հայկական հողի բարիքներն ավելի համեղ են» ,- ասում է նա:
Լուիզան և Քնարիկը վստահեցնում են, որ իրենց հայկական արմատները պահպանելու համար Իսպանիայում միշտ հայերեն են խոսում, հայկական երաժշտություն լսում, հայերեն գրքեր կարդում, հայալեզու ֆիլմեր դիտում, և հետևում են հայակական բոլոր ավանդույթներին: Նրանք հաճախել են նաև հայկական կիրակնօրյա դպրոց :
Քույրերը պատմեցին, որ արդեն երկու օր է՝ Հայաստանում են, և այս օրերի ընթացքում այնքան շատ բան են տեսել ու սովորել, նոր ընկերների հետ ծանոթացել, հաճելի պահեր ապրել, որ դժվար կլինի այս ամենը թողնել ու գնալ Իսպանիա: Աղջիկները ասացին, որ կարոտելու են այս մեծ ընտանիքը:
Զրույցի վերջում էլ քույրերը շնորհակալություն հայտնեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ նման հնարավորություն ընձեռելու համար, իսկ օտարության մեջ ապրող իրենց հայրենակիցներին հրավիրեցին մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին:

«Ари тун-2014» «Плоды армянской земли еще вкуснее…»: Кнарик и Луиза ГР�?ГОРЯНЫ
На днях стартовал 5-й этап программы «Ари тун-2014». Во время очередной экскурсии этого этапа корреспондент «Армяне сегодня» побеседовал с приехавшими на родину из города Мадрид �?спании сестрами Кнарик и Луизой Григорянами.
Девочки жили в Армении, но когда Луизе исполнилось 7, а Кнарик – 9 лет, семья переехала в �?спанию. В Армению приезжают уже в четвертый раз, но впервые участвуют в программе «Ари тун», о которой много слышали, но только в этом году решили участвовать.
Сестры рассказали, что очень любят Армению. �?м особенно понравились блюда армянской национальной кухни. Кнарик очень нравятся помидоры: «Плоды армянской земли еще вкуснее», – говорит она.
Луиза и Кнарик заверяют, что для сохранения своих армянских корней в �?спании всегда говорят на армянском, слушают армянскую музыку, читают армянские книги, смотрят армяноязычные фильмы и следуют всем армянским традициям. Они также посещали армянскую воскресную школу.
Сестры рассказали, что уже два дня в Армении и за этот короткий срок столько увидели и научились, познакомились с новыми друзьями, пережили приятные мгновения, что трудно будет все это оставить и возвратиться в �?спанию. Девочки сказали, что будут очень скучать по этой большой семье.
В заключение беседы сестры выразили благодарность Министерству Диаспоры РА за предоставление такой возможности, а соотечественников, живущих на чужбине, пригласили участвовать в программе «Ари тун».