«Արի տուն-2014» . «Հայկական հողի բարիքներն ավելի համեղ են…». Քնարիկ և Լուիզա Գրիգորյաններ
Օրերս մեկնարկեց «Արի տուն-2014» ծրագրի 5-րդ փուլը: Այս փուլի հերթական շրջագայության ժամանակ «Հայերն այսօրի» թղթակիցը զրուցել է Իսպանիայի Մադրիդ քաղաքից հայրենիք ժամանած քույրիկներ Քնարիկ և Լուիզա Գրիգորյանների հետ:
Աղջիկները ապրել են Հայաստանում, սակայն երբ Լուիզան 7, իսկ Քնարիկը 9 տարեկան էին, ընտանիքով մեկնել են Իսպանիա: Արդեն չորրորդ անգամ են Հայստան գալիս, բայց առաջին անգամն է, որ մասնակցում են «Արի տուն» ծրագրին, որի մասին շատ անգամներ են լսել և միայն այս տարի որոշել մասնակցել:
Քույրիկները պատմեցին, որ շատ են սիրում Հայաստանը: Նրանց դուր են եկել հատկապես հայկական ուտելիքները: Քնարիկը շատ է սիրում լոլիկ ուտել. «Հայկական հողի բարիքներն ավելի համեղ են» ,- ասում է նա:
Լուիզան և Քնարիկը վստահեցնում են, որ իրենց հայկական արմատները պահպանելու համար Իսպանիայում միշտ հայերեն են խոսում, հայկական երաժշտություն լսում, հայերեն գրքեր կարդում, հայալեզու ֆիլմեր դիտում, և հետևում են հայակական բոլոր ավանդույթներին: Նրանք հաճախել են նաև հայկական կիրակնօրյա դպրոց :
Քույրերը պատմեցին, որ արդեն երկու օր է՝ Հայաստանում են, և այս օրերի ընթացքում այնքան շատ բան են տեսել ու սովորել, նոր ընկերների հետ ծանոթացել, հաճելի պահեր ապրել, որ դժվար կլինի այս ամենը թողնել ու գնալ Իսպանիա: Աղջիկները ասացին, որ կարոտելու են այս մեծ ընտանիքը:
Զրույցի վերջում էլ քույրերը շնորհակալություն հայտնեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ նման հնարավորություն ընձեռելու համար, իսկ օտարության մեջ ապրող իրենց հայրենակիցներին հրավիրեցին մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին:

“Ari Tun-2014”. “The products of the Armenian land are more delicious”. Knarik and Luisa Grigoryans
Phase 5 of “Ari Tun-2014” program was launched a few days ago. In course of the regular tour of this phase, the correspondent of “Hayern Aysor” (Armenians today) talked to Knarik and Luisa Grigoryans, who had arrived in their Motherland from the City of Madrid, Spain.
The sisters used to live in Armenia; however, when Luisa was 7 years old, and Knarik – 9 years old, their family left for Spain. While this is their fourth visit to Armenia, this is their first involvement in “Ari Tun” program, of which they have heard a lot, and only this year they decided to participate in it.
The sisters told that they love Armenia very much. They like especially the Armenian food. Knarik likes tomato. She says – “The products of the Armenian land is more delicious”.
Luisa and Knarik assure that, to preserve their Armenian roots, they are used to speak Armenian in Spain, listen to the Armenian music, read the Armenian books, watch Armenian movies and comply with all the Armenian traditions. They have also attended the Armenian Sunday School.
As told by the sisters, they have been in Armenia for already two days and during those days they have seen and leant a lot of things, they have met new friends and enjoyed a lot, and it would be hard for them to leave all these and go back to Spain. The girls said that they are going to miss this big family.
At the end of the talk, the sisters thanked the RA Ministry of Diaspora for offering them this opportunity, and invited their compatriots living in foreign countries to participate in “Ari Tun” program