«Ինձ համար «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելը կյանքիս լավագույն հեքիաթներից մեկն իրականանության մեջ տեսնելն է». Մարիա Մկրտչյան
«Արի տուն-2016» ծրագրի մասնակիցների համար հիշարժան են Հայաստանում անցկացրած բոլոր օրերն ու ժամերը. այդ օրերից են նաև մայրաքաղաքի Եղ. Չարենցի անվան թիվ 67 հիմնական դպրոցում հայոց լեզվից ուսանած հետաքրքիր ու բովանդակալից դասերը, որոնց մասին ոգևորությամբ էին խոսում 4-րդ փուլի մասնակիցները: Այդ և այլ թեմաների շուրջ նրանցից մի քանիսի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
Մարիա Մկրտչյան, Սանկտ Պետերբուրգ, 16 տարեկան
-Ինձ համար Հայաստան գալը կյանքիս լավագույն հեքիաթը իրականության մեջ տեսնելն է: Շատ լավ տպավորություններ ունեմ այս ծրագրից: Եղել ենք Հայաստանի մի շարք տեսարժան վայրերում. ինձ ամենից շատ դուր եկավ Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրը: Շատ խորհրդավոր են Գառնու տաճարն ու Գեղարդի վանական համալիրը: Եղ. Չարենցի անվան դպրոցում մասնակցեցինք հայոց լեզվի դասընթացների. ես գիտեմ հայերենով գրել, կարդալ ու խոսել, սակայն դասընթացի ընթացքում իմ գիտելիքների պաշարն ավելացավ, քերականական կանոններ սովորեցի, որպեսզի գրավոր խոսքս անթերի լինի: Շնորհակալ եմ ամեն ինչի համար: Ես այստեղ ստացա այն ջերմությունն ու հոգատարությունը, որով միայն հարազատ մարդը կարող է քեզ շրջապատել: Հրաշալի օդ, համեղ ջուր, բարի մարդիկ, նոր ընկերներ, գեղեցիկ քաղաք, պատմամշակութային հուշարձաններ, հյուրընկալ, ջերմ ընտանիք, շատ համեղ սնունդ….էլ ի՞նչ է հարկավոր մարդուն լավ զգալու համար: Շա՛տ շնորհակալություն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, ծրագրի բոլոր կազմակերպիչներին, ուսուցիչներին, մեզ ուղեկցող ոստիկանության աշխատակիցներին, մեզ փոխադրող ավտոբուսի վարորդին, ուղեկցողին: Կարծում եմ ՝ առջևում մեզ սպասող ճամբարային առօրյան ևս կանցնի նույն հետաքրքրությամբ: Նախորդ տարիներին ծրագրին մասնակցած մեր ընկերներն այնքան տպավորիչ ու վառ գույներով են ներկայացրել ճամբարային առօրյան, որ չեմ համբերում, թե երբ պետք է տեղ հասնենք: «Արի տուն»-ը, իսկապես, հայրենաճանաչության և մեր հասակակիցների հետ շփումների հրաշալի հարթակ է:
Անահիտ Մարտիրոսյան, Սանկտ Պետերբուրգ, 15 տարեկան
-Ես 3 անգամ եղել եմ Հայաստանում: Այստեղ տատիկ ու պապիկի ունեմ, ովքեր ապրում են Աշտարակում: Աշտարակը շատ գեղեցիկ ու կանաչ քաղաք է՝ հարուստ այգիներով, քաղցրահամ մրգերով: Ճիշտ է, ես Հայաստանում լինում եմ, սակայն այսպիսի ծրագրի, որում աշխարհի տարբեր ծայրերից երիտասարդներ, պատանիներ են ընդգրկված, առաջին անգամ եմ մասնակցում: Շատ եմ կարևորում մեր շփումները, կարծիքների փոխանակումը: Ինձ համար շատ տպավորիչ էր այցելությունը զորամաս, որտեղ կյանքումս առաջին անգամ շփվեցի իրական զինվորների հետ. նրանք շատ զուսպ, համեստ, հայրենասեր տղաներ են, ու ես հավատում եմ, որ մեր զինվորները կարող են պաշտպանել մեզ ու մեր Հայրենիքի սահմանները: Պատմամշակութային հուշարձաններից ինձ ամենից շատ դուր են եկել Գառնին ու Գեղարդը: Սովորեցինք հայերեն, Եղ. Չարենցի անվան դպրոցում տեղադրված նպատակների ու ցանկությունների ծառի ճյուղերից կախեցինք մեր ցանկություններն ու Հայաստան գալու, հետագայի նպատակների մասին գրված թղթիկներ, որոնք, հուսանք՝ իրականություն կդառնան: Շնորհակալ եմ ամեն ինչի՝ օրվա ընթացքում համեղ սննդով, հանգստի լավագույն ժամերով, բովանդակալից ու հետաքրքիր միջոցառումներով մեր այցելությունն առավել հիշարժան դարձնելու համար: Սիրում եմ քե՛զ, Հայաստա՛ն:

Participant of the “Ari Tun” Program Maria Mkrtchyan: “For me, participating in the “Ari Tun” Program was like seeing one of the best fairy tales of my life in reality”
All the days and hours spent in Armenia are memorable for the participants of the 2016 “Ari Tun” Program, and some of those days are the days of the interesting Armenian language courses held at Yeghishe Charents School N 67 in Yerevan. Some of the participants of the 4th stage of the “Ari Tun” Program shared their excitement and talked about other topics in their interviews with Hayern Aysor.
Maria Mkrtchyan, 16, Saint Petersburg
“For me, visiting Armenia was like seeing the best fairy tale of my life in reality. I have great impressions. We have visited many sites in Armenia, but I liked the Battle of Sardarapat Memorial the most. The pagan temple in Garni and Geghard Monastery are also very symbolic. We also took Armenian language lessons at Yeghishe Charents School. I know how to read, write and speak in Armenian, but I gained more knowledge and learned the grammar rules that will help me write perfectly. I am thankful for everything. I felt the warmth and generosity that only a familiar person could surround me with. Wonderful air, tasty water, kind people, new friends, beautiful city and historic and cultural monuments, cordial host family and delicious food…what else do I need to feel good? I am very thankful to the RA Ministry of Diaspora, all the organizers, the teachers, the police officers escorting us, the bus driver and the escort. I think the upcoming camping event will also be interesting. Our friends having participated in the previous years have told us about the camping event with so much excitement that I can’t wait until we get there. The “Ari Tun” Program truly serves as a wonderful platform for homeland recognition and the establishment of contacts with our peers.”
Anahit Martirosyan, 15, Saint Petersburg
“I have been to Armenia three times. My grandparents live in Ashtarak, which is a beautiful city with many parks and sweet-tasting fruits. True, I visit Armenia, but this is the first time I am participating in a program that gathers Armenian teens and youth from different corners of the globe. I attach great importance to our contacts and exchange of views. What impressed me a lot was our visit to a military unit where I talked to real soldiers for the first time ever. They are very modest and patriotic boys, and I believe that our soldiers can defend us and the borders of our Homeland. Out of all the historic and cultural monuments, I liked the temple in Garni and Geghard Monastery the most. We learned Armenian, hung papers stating our goals and desires and our future goals to visit Armenia from the branches of a tree at Yeghishe Charents School, and we hope our wishes come true. I am thankful for everything and for making our stay memorable with the tasty food that we ate, the best hours that we spent resting and the interesting events that we participated in. I love you, Armenia!”