«Ինձ համար «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելը կյանքիս լավագույն հեքիաթներից մեկն իրականանության մեջ տեսնելն է». Մարիա Մկրտչյան
«Արի տուն-2016» ծրագրի մասնակիցների համար հիշարժան են Հայաստանում անցկացրած բոլոր օրերն ու ժամերը. այդ օրերից են նաև մայրաքաղաքի Եղ. Չարենցի անվան թիվ 67 հիմնական դպրոցում հայոց լեզվից ուսանած հետաքրքիր ու բովանդակալից դասերը, որոնց մասին ոգևորությամբ էին խոսում 4-րդ փուլի մասնակիցները: Այդ և այլ թեմաների շուրջ նրանցից մի քանիսի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
Մարիա Մկրտչյան, Սանկտ Պետերբուրգ, 16 տարեկան
-Ինձ համար Հայաստան գալը կյանքիս լավագույն հեքիաթը իրականության մեջ տեսնելն է: Շատ լավ տպավորություններ ունեմ այս ծրագրից: Եղել ենք Հայաստանի մի շարք տեսարժան վայրերում. ինձ ամենից շատ դուր եկավ Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրը: Շատ խորհրդավոր են Գառնու տաճարն ու Գեղարդի վանական համալիրը: Եղ. Չարենցի անվան դպրոցում մասնակցեցինք հայոց լեզվի դասընթացների. ես գիտեմ հայերենով գրել, կարդալ ու խոսել, սակայն դասընթացի ընթացքում իմ գիտելիքների պաշարն ավելացավ, քերականական կանոններ սովորեցի, որպեսզի գրավոր խոսքս անթերի լինի: Շնորհակալ եմ ամեն ինչի համար: Ես այստեղ ստացա այն ջերմությունն ու հոգատարությունը, որով միայն հարազատ մարդը կարող է քեզ շրջապատել: Հրաշալի օդ, համեղ ջուր, բարի մարդիկ, նոր ընկերներ, գեղեցիկ քաղաք, պատմամշակութային հուշարձաններ, հյուրընկալ, ջերմ ընտանիք, շատ համեղ սնունդ….էլ ի՞նչ է հարկավոր մարդուն լավ զգալու համար: Շա՛տ շնորհակալություն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, ծրագրի բոլոր կազմակերպիչներին, ուսուցիչներին, մեզ ուղեկցող ոստիկանության աշխատակիցներին, մեզ փոխադրող ավտոբուսի վարորդին, ուղեկցողին: Կարծում եմ ՝ առջևում մեզ սպասող ճամբարային առօրյան ևս կանցնի նույն հետաքրքրությամբ: Նախորդ տարիներին ծրագրին մասնակցած մեր ընկերներն այնքան տպավորիչ ու վառ գույներով են ներկայացրել ճամբարային առօրյան, որ չեմ համբերում, թե երբ պետք է տեղ հասնենք: «Արի տուն»-ը, իսկապես, հայրենաճանաչության և մեր հասակակիցների հետ շփումների հրաշալի հարթակ է:
Անահիտ Մարտիրոսյան, Սանկտ Պետերբուրգ, 15 տարեկան
-Ես 3 անգամ եղել եմ Հայաստանում: Այստեղ տատիկ ու պապիկի ունեմ, ովքեր ապրում են Աշտարակում: Աշտարակը շատ գեղեցիկ ու կանաչ քաղաք է՝ հարուստ այգիներով, քաղցրահամ մրգերով: Ճիշտ է, ես Հայաստանում լինում եմ, սակայն այսպիսի ծրագրի, որում աշխարհի տարբեր ծայրերից երիտասարդներ, պատանիներ են ընդգրկված, առաջին անգամ եմ մասնակցում: Շատ եմ կարևորում մեր շփումները, կարծիքների փոխանակումը: Ինձ համար շատ տպավորիչ էր այցելությունը զորամաս, որտեղ կյանքումս առաջին անգամ շփվեցի իրական զինվորների հետ. նրանք շատ զուսպ, համեստ, հայրենասեր տղաներ են, ու ես հավատում եմ, որ մեր զինվորները կարող են պաշտպանել մեզ ու մեր Հայրենիքի սահմանները: Պատմամշակութային հուշարձաններից ինձ ամենից շատ դուր են եկել Գառնին ու Գեղարդը: Սովորեցինք հայերեն, Եղ. Չարենցի անվան դպրոցում տեղադրված նպատակների ու ցանկությունների ծառի ճյուղերից կախեցինք մեր ցանկություններն ու Հայաստան գալու, հետագայի նպատակների մասին գրված թղթիկներ, որոնք, հուսանք՝ իրականություն կդառնան: Շնորհակալ եմ ամեն ինչի՝ օրվա ընթացքում համեղ սննդով, հանգստի լավագույն ժամերով, բովանդակալից ու հետաքրքիր միջոցառումներով մեր այցելությունն առավել հիշարժան դարձնելու համար: Սիրում եմ քե՛զ, Հայաստա՛ն:

«Участвуя в программе «Ари тун», я наяву увидела одну из лучших сказок моей жизни»: Мария Мкртчян
Для участников программы «Ари тун-2016» памятны все дни и часы пребывания в Армении. Но с особым воодушевлением аритунцы говорят о занятиях по армянскому языку в столичной основной школе №67 им. Е.Чаренца. «Армяне сегодня» приводит высказывания некоторых из участников 4 этапа:
Мария МКРТЧЯН, Санкт Петербург, 16 лет:  – Приехав в Армению, я наяву увидела одну из лучших сказок моей жизни. Впечатления от программы прекрасные. Побывали в ряде достопримечательных мест Армении, больше всего мне понравился Сардарапатский мемориальный комплекс. Очень символичны Гарнийский храм и монастырский комплекс Гегарда. В школе им.Егише Чаренца участвовали в курсах армянского языка: я умею читать, писать и говорить на армянском, однако в ходе курсов мой запас знаний увеличился, выучила правила грамматики, чтобы письменная речь моя была безупречной. Благодарна за все. Я здесь увидела ту теплоту и заботу, которой тебя может окружить только родной человек. Прекрасный воздух, вкусная вода, добрые люди, новые друзья, красивый город, историко-культурные памятники, гостеприимная семья, очень вкусная еда… Что еще нужно человеку, чтобы быть счастливым. Большое спасибо Министерству Диаспоры РА, всем организаторам, педагогам программы, сопровождавшим нас сотрудникам полиции, водителю автобуса и экскурсоводу, которые  возили нас на экскурсии. Думаю, ожидающие нас   лагерные дни пройдут столь же интересно. Наши друзья, участвовавшие в программе в прошлые годы, столь ярко и впечатляюще описывали лагерные будни, что не терпится дождаться, когда доберемся до места. «Ари тун» действительно замечательная площадка познания Родины и общения со сверстниками.
Анаит МАРТ�?РОСЯН, Санкт Петербург, 15 лет: – Я три раза бывала в Армении, здесь у меня дедушка и бабушка, живущие в Аштараке. Аштарак очень зеленый и красивый город с богатыми садами, сладкими плодами. Правда, я бываю в Армении, однако в такой программе, где участвуют молодые люди из разных стран мира, участвую впервые. Очень важно общение, обмен мнениями. Большое впечатление на меня произвело посещение воинский части, где впервые в жизни общалась с настоящими военными. Это были очень сдержанные, скромные, патриотичные ребята, и я верю,  что наши воины способны защитить нас и границы Родины. �?з историко-культурных памятников больше всего мне понравились Гарни и Гегард. Выучили армянский язык, на ветви    «Древа целей и желаний» в школе им.Чаренца повесили записки с нашими пожеланиями относительно приезда в Армению, наших дальнейших целей, и надеемся, что они станут реальностью. Благодарна за все – вкусную еду, прекрасный отдых, содержательные и интересные мероприятия, которые сделали наш приезд еще более памятным. Люблю тебя, Армения.