«Արի տուն»՝ տո՛ւն, ուր միշտ սպասում են նրանց՝ սփյուռքահայ երեխաներին
Ամեն տարի «Արի տուն» հայրենաճանաչողական ծրագիրը զարգացում է ապրում, առավել հետաքրքիր ու յուրօրինակ միջոցառումներով գերազանցում ամեն մի անցած փուլ՝ ճամբարային առօրյայում նորամուծությունների ավելացմամբ: Բացի հայերենագիտությունից, երգից ու պարից, ասմունքից, սպորտային միջոցառումներից, ասեղնագործությունից՝ երեխաներն այդ օրերի ընթացքում սկսել են սովորել նաև գծանկարչություն ու քանդակագործություն:
Դասերի ընթացքում նրանց շարքերում բացահայտվել են այդ արվեստների հանդեպ մեծ հետաքրքրություն ունեցող, նաև՝ ի վերուստ շնորհալի երեխաներ: Ծաղկաձորյան օրերը լավագույնս նպաստել են նաև նրանց ինքնազարգացմանը. ամենազոր բնությունն իր յուրահատուկ դրոշմն է թողել սփյուռքահայ երեխաների հուզական աշխարհի վրա՝ որոշ պատանիների ու աղջիկների մոտ բացահայտելով թաքնված ստեղծագործական ձիրքը: Այդ մասին են վկայում «Արի տուն-2016»-ի բոլոր փուլերի ճամբարային առօրյաների հրաժեշտի օրն ազդարարող բովանդակալից միջոցառումները, որոնցում լավագույն դրսևորվում են շնորհալիները: 7-րդ փուլի հրաժեշտի միջոցառումը, որին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, ճանաչված ասմունքող Սիլվա Յուզբաշյանը, մշակույթի վաստակավոր գործիչ, երգիչ Մուրադ Մալխասյանը, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Դավիթ Շահբազյանը, Սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» ծրագրի մշակութային հարցերով պատասխանատու, ՀՀ վաստակավոր մանկավարժ Լաուրա Ավետիսյանը, նախարարության Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության աշխատակիցները, լրագրողներ, վերածվեց մի մեծ տոնախմբության: Շրջակա զմրուխտե թավ անտառներում մինչ ուշ երեկո արձագանքում էին հայրենասիրական երգերն ու հայկական պարեղանակները, սփյուռքահայ երեխաների՝ սրտի թրթիռով արտաբերած սրբասուրբ մայրենիով կարկաչող խոսքերը, հայ դասական գրողների երդման ու պատգամի խորհուրդ ունեցող մարգարիտները:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի հայրենաշունչ խոսքերից ու մաղթանքներից ոգևորված սփյուռքահայ երեխաները ծածանում էին Հայոց եռագույնն ու վանկարկում՝ Հա՛-յա՛ս-տա՛ն: Իսկ Հայաստանն ու հայը՝ մեծանուն գրողի բառերով, ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի Սիլվա Յուզբաշյանի խրոխտ ասմունքով հնչում էին՝ որպես Հայոց երթի աննահանջ երդում: Դրան հաջորդող Մուրադ Մալխասյանի կատարմամբ հայրենասիրական երգերը եզրափակիչ ակորդն էին 7-րդ փուլի ավարտի, որի խորհրդանիշը շուրջպարով ու երգերով ավանդական խարույկն էր:
Այսպիսին է «Արի տուն» ծրագրի յուրքանչյուր փուլի ճամբարային առօրյայի հայելին, արտացոլքն այն ջանքերի, սիրո ու նվիրումի, որոնցով ծրագրի բոլոր կազմակերպիչներն ու «Արի տուն» ճամբարի տնօրինությունը, ուսուցիչներն օրեր շարունակ շրջապատում են Հայրենիքում գտնվող սփյուռքահայ երեխաներին, որպեսզի նրանք իրապես վայելեն հարազատ տան ջերմությունը, տուն, ուր միշտ սպասում են նրանց:

«Ари тун»: дом, где всегда ждут их – армянских детей из Диаспоры
Каждый год программа познания Родины «Ари тун» развивается, более интересными и своеобразными мероприятиями превосходит каждый предыдущий этап, появляются новшества в буднях лагерной смены. Помимо изучения армянского языка, песен, танцев, декламации, спортивных мероприятий, рукоделия дети в эти дни начали осваивать также графику и скульптуру. В ходе уроков среди них проявились дети, проявляющие большой интерес к этому, в том числа также одаренные. Дни в Цахкадзоре наилучшим образом способствовали их саморазвитию: всемогущая природа наложила свой отпечаток на мир эмоций детей из Диаспоры, выявив у некоторых юношей и девушек скрытую творческую жилку. Об этом свидетельствуют содержательные мероприятия, организуемые в день прощания с лагерем всех этапов «Ари тун-2016», в которых наилучшим образом проявляются одаренные дети.
Прощальное мероприятие 7-го этапа, на котором присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, Заслуженная артистка РА, известная декламатор Сильва Юзбашян, Заслуженный деятель культуры РА, певец Мурад Малхасян, директор ГНКО «Центр Родина-Диаспора» Давид Шахбазян, начальник Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА Гагик Гянджумян, ответственная по вопросам культуры программы «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА Лаура Аветисян, сотрудники Управления прессы и по связям с общественностью Министерства, журналисты превратилось в большое празднество. В окружающих изумрудных лесах до позднего вечера звучали патриотические песни и танцевальные мелодии, идущие из сердца слова, звучащие на армянском из уст детей из Диаспоры, жемчужины армянских классиков, имеющие ценность обета или присяги.
Воодушевленные патриотичными словами и пожеланиями министра Диаспоры РА, армянские дети из Диаспоры размахивали армянским Триколором и скандировали: «Ай-ас-тан». А Армения и армянин, по словам великого писателя, в исполнении Заслуженной артистки РА Сильвы Юзбашян звучали как неотступная клятва армянского шествия. Последовавшие затем патриотические песни в исполнении Мурада Малхасяна стали заключительным аккордом 7-го этапа, символом которого был традиционный костер с танцами вокруг него.
Таково отражение каждого этапа лагерной программы «Ари тун» – подтверждение усилий, любви и преданности, которыми все организаторы программы «Ари тун» и дирекция, педагоги лагеря день за днем окружают находящихся на родине детей армян Диаспоры, дабы они действительно наслаждались теплом родного дома – дома, где их всегда ждут.