Վիրահայ երիտասարդները մասնակցեցին ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին
Վիրահայոց թեմի երիտասարդության հարցերի բաժինը (տնօրեն՝ Վալերի Բադալյան) մեծ ակտիվությամբ մասնակցեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության 2014թվականի «Արի տունե ծրագրին: 55 երիտասարդներ (Մառնեուլի շրջանից 15 և Թբիլիսիից 40 ակտիվիստներ) ընդգրկվեցին ծրագրի երեք փուլերին: Ժամանակին և լավ իրականացված նախապատրաստական-կազմակերպչական աշխատանքի արդյունքում, Վիրահայոց թեմը ներկայացնող խմբերը աչքի ընկան բարձր կարգապահությամբ, ազգագրական մշակույթի իմացությամբ և օրինակելի վարքով: Հատկանշական է, որ մասնակիցների ներգրավումը ծրագրի փուլերին իրականացվում էր բաժնի տնօրենի ներկայությամբ և անմիջական վերահսկողությամբ:
Վիրահայ 13-18 տարեկան երիտասարդներըերկշաբաթյա փուլերով հյուրընկալվեցին հայաստանաբնակ ընտանիքներում, Ծաղկաձորումմասնակցեցին ծրագրի ճամբարային փուլին:
Տեղում դրսևորած մեծ պատասխանատվության և խմբի օրինակելի վարքի համար Ծրագրի տնօրինության բարձր գնահատականին արժանացան թբիլիսյան խմբերի ղեկավարներ Սուրեն Աբրահամյանը և Ռուբեն Պետրոսյանը: Երկրորդ փուլին ընդգրկված թբիլիսյան խումբը, մասնակցելով սպորտային մրցույթներին, վոլեյբոլից զբաղեցրեց առաջին տեղը և արժանացավ հատուկ պատվոգրի:
«Արի տունե ծրագրի շրջանակներում վիրահայ երիտասարդները ավելի մոտ ծանոթացան Հայաստանիպատմությանը, մշակույթին, հասարակական կյանքին, հոգևոր և ընտանեկան ավանդույթներին, ձեռք բերեցին նոր ընկերներ և հաստատեցին ընկերական հարաբերություններ:
Վիրահայ երիտասարդները «Արի տունե ծրագրից վերադարձան իրենց հետ բերելով ջերմ ու բարիհիշողություններ Հայաստանում անցկացրած օրերից:

Армянская молодежь Грузии приняла участие в программе Министерства Диаспоры Армении «Ари тун»
Отдел по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии (директор – Валерий Бадалян) с большой активностью принял участие в программе Министерства Диаспоры РА 2014 года «Ари тун». 55 молодых людей (15 – из Марнеули и 40 активистов – из Тбилиси) были вовлечены в программу, которая проходила в три этапа. В результате своевременной и хорошо осуществленной подготовительно-организаторской работы, группы, представляющие Епархию ААЦ в Грузии, выделились высокой дисциплинированностью, знанием национальной культуры и примерным поведением. Следует отметить, что вовлечение участников в этапы программы происходило при непосредственном присутствии и под контролем главы отдела. Армянская молодежь Грузии 13-18 лет поэтапно гостила по две недели в армянских семьях, в рамках программы приняла участие в лагере в Цахкадзоре.
За проявленную большую ответственность и примерное поведение группы руководство программы удостоило высокой оценки лидеров тбилисских групп – Сурена Абрамяна и Рубена Петросяна. Тбилисские группы, который были вовлечены во второй этап программы, приняли участие в спортивных соревнованиях, заняли первое место по волейболу и удостоились специальной почетной грамоты.
В рамках программы «Ари тун» армянская молодежь из Грузии еще лучше ознакомилась с историей, культурой, общественной жизнью, духовными и семейными традициями Армении, обрела новых друзей и установила дружеские отношения.
Армянская молодежь Грузии, вернувшись с программы «Ари тун», привезла с собой теплые и добрые воспоминания о проведенных в Армении днях.