Տեղի ունեցավ «Իմ Հայաստան» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սամվել Հարոյանի հանդիպումը «Պարարվեստի օրերի» մասնակից խմբերի ղեկավարների հետ
Հուլիսի 11-ին Իմ «Հայաստան» համահայկական  փառատոնի  գրասենյակում  տեղի ունեցավ  փառատոնի  գեղարվեստական ղեկավար Սամվել  Հարոյանի հանդիպումը «Պարարվեստի օրերի» մասնակից խմբերի  ղեկավարների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին պարախմբերի գեղարվեստական ղեկավարներ Արմինե Ավետիսյան (ՌԴ, Լիպեցկ), Ելենա Գևորգյան, Արաքսի Կարլսյան  (ՌԴ, Տվեր),  Արփինե Ամիրյան (ՌԴ, Մոսկվա), Ամալյա Մոսինյան, Աննա Մոսինյան (ՌԴ, Կրասնոդար), Հրաչիկ Գևորգյան (ՌԴ, Ռոստով), Ինգա Վարդազարյան (ՌԴ, Պյատիգորսկ), Ալիսա Հովակիմյան (ՌԴ, Սանկտ-Պետերբուրգ), Նասլեթ Քեյան (Վրաստան, Ախալքալաք), Համլետ Հովհաննիսյան, Մետաքսյա Ավագյան (Ուկրաինա, Խարկով), Աննա Շմավոնյան  (Քուվեյթ), “Իմ Հայաստան” համահայկական փառատոնի ղեկավարի  տեղակալ` Էդուարդ Եսայանցը և սփյուռքյան խմբերի պատասխանատու` Լուսինե Պետրոսյանը:
Ամփոփվեց փառատոնի  «Պարարվեստի օրերի»  ծրագիրը, քննարկվեցին  հետագա  անելիքները: Ս. Հարոյանը  կարևորեց սփյուռքյան  խմբերի   ստեղծագործական և կազմակերպչական խնդիրների լուծմանն աջակցելը` նշելով, որ  փառատոնի աշխատակազմը  պատրաստ է  օգնել երաժշտության, տարազների, պարերի ընտրության և այլ  հարցերում:
Ելույթ ունեցողները  իրենց շնորհակալությունը  հայտնեցին ՀՀ սփյուռքի  նախարարությանը 2014թ.«Պարարվեստի օրերը» լավագույնս կազմակերպելու համար և պատրաստակամություն  հայտնեցին  շարունակել իրենց գործը և պահպանել ու զարգացնել իրենց ձեռք բերած փորձն ու կապերը, նորանոր երիտասարդների ներգրավել պարախմբերում՝ ամրապնդելով նրանց կապտ Հայրենիքի և ազգային մշակութի հետ:

Состоялась встреча художественного руководителя фестиваля «Моя Армения» Самвела Арояна с руководителями групп, участвовавших в «Днях танцевального искусства»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/07/GetThumbnail1.jpg)
В офисе Общеармянского фестиваля «Моя Армения» 11 июля состоялась встреча художественного руководителя фестиваля «Моя Армения» Самвела Арояна с руководителями групп, участвовавших в «Днях танцевального искусства».
Во встрече участвовали художественные руководители танцевальных групп Армине Аветисян (РФ, Липецк), Елена Геворгян, Аракси Карлсян (РФ, Тверь), Арпине Амирян (РФ, Москва), Амаля Мосинян, Анна Мосинян (РФ, Краснодар), Грачик Геворгян (РФ, Ростов), �?нга Вардазарян (РФ, Пятигорск), Алиса Овакимян (РФ, Санкт-Петербург), Наслет Кеян (Грузия, Ахалкалаки), Гамлет Ованнисян, Метаксия Авакян (Украина, Харьков), Анна Шмавонян (Кувейт), заместитель руководителя Общеармянского фестиваля «Моя Армения» Эдуард Есаянц и ответственная за группы Диаспоры Лусине Петросян.
Были подведены итоги программы «Дни танцевального искусства» фестиваля, обсуждены дальнейшие действия. С.Ароян подчеркнул важность содействия решению творческих и организационных проблем групп из Диаспоры , отметив, что аппарат фестиваля готов помочь в вопросах подбора музыки, нарядов, танцев и других.
Выступавшие выразили благодарность Министерству Диаспоры РА за наилучшую организацию «Дней танцевального искусства» 2014 года и выразили готовность продолжать свое дело, сохранять, развивать накопленные ими опыт и связи, вовлечь в танцевальные группы новых юношей и девушек, укрепляя их связь с Родиной и национальной культурой.