Տեղի ունեցավ «Իմ Հայաստան» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սամվել Հարոյանի հանդիպումը «Պարարվեստի օրերի» մասնակից խմբերի ղեկավարների հետ
Հուլիսի 11-ին Իմ «Հայաստան» համահայկական  փառատոնի  գրասենյակում  տեղի ունեցավ  փառատոնի  գեղարվեստական ղեկավար Սամվել  Հարոյանի հանդիպումը «Պարարվեստի օրերի» մասնակից խմբերի  ղեկավարների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին պարախմբերի գեղարվեստական ղեկավարներ Արմինե Ավետիսյան (ՌԴ, Լիպեցկ), Ելենա Գևորգյան, Արաքսի Կարլսյան  (ՌԴ, Տվեր),  Արփինե Ամիրյան (ՌԴ, Մոսկվա), Ամալյա Մոսինյան, Աննա Մոսինյան (ՌԴ, Կրասնոդար), Հրաչիկ Գևորգյան (ՌԴ, Ռոստով), Ինգա Վարդազարյան (ՌԴ, Պյատիգորսկ), Ալիսա Հովակիմյան (ՌԴ, Սանկտ-Պետերբուրգ), Նասլեթ Քեյան (Վրաստան, Ախալքալաք), Համլետ Հովհաննիսյան, Մետաքսյա Ավագյան (Ուկրաինա, Խարկով), Աննա Շմավոնյան  (Քուվեյթ), “Իմ Հայաստան” համահայկական փառատոնի ղեկավարի  տեղակալ` Էդուարդ Եսայանցը և սփյուռքյան խմբերի պատասխանատու` Լուսինե Պետրոսյանը:
Ամփոփվեց փառատոնի  «Պարարվեստի օրերի»  ծրագիրը, քննարկվեցին  հետագա  անելիքները: Ս. Հարոյանը  կարևորեց սփյուռքյան  խմբերի   ստեղծագործական և կազմակերպչական խնդիրների լուծմանն աջակցելը` նշելով, որ  փառատոնի աշխատակազմը  պատրաստ է  օգնել երաժշտության, տարազների, պարերի ընտրության և այլ  հարցերում:
Ելույթ ունեցողները  իրենց շնորհակալությունը  հայտնեցին ՀՀ սփյուռքի  նախարարությանը 2014թ.«Պարարվեստի օրերը» լավագույնս կազմակերպելու համար և պատրաստակամություն  հայտնեցին  շարունակել իրենց գործը և պահպանել ու զարգացնել իրենց ձեռք բերած փորձն ու կապերը, նորանոր երիտասարդների ներգրավել պարախմբերում՝ ամրապնդելով նրանց կապտ Հայրենիքի և ազգային մշակութի հետ:

Director of “My Armenia” Pan-Armenian Festival Samvel Haroyan meets with directors of participating dance ensembles
On July 11, artistic director of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival Samvel Haroyan had a meeting with the directors of the dance ensembles that participated in the Days of Armenian Dance Program.
Among the participants of the meeting were the artistic directors of the dance ensembles, including Armine Avetisyan (Lipeck, Russian Federation), Yelena Gevorgyan, Araxi Karlsyan (Tver, Russian Federation), Arpine Amiryan (Moscow, Russian Federation), Amalya Mosinyan, Anna Mosinyan (Krasnodar, Russian Federation), Hrachik Gevorgyan (Rostov, Russian Federation), Inga Vardazaryan (Pyatigorsk, Russian Federation), Alisa Hovakimyan (Saint Petersburg, Russian Federation), Naslet Keyan (Akhalkalak, Georgia), Hamlet Hovhannisyan, Metaksya Avagyan (Kharkov, Ukraine), Anna Shmavonyan (Kuwait), as well as deputy director of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival Eduard Yesayants and correspondent for the Diaspora Armenian groups Lusine Petrosyan.
The sides summed up the results of the Days of Armenian Dance Program and discussed future plans. Haroyan attached importance to support to the solution to the dance groups’ problems and mentioned that the organizers of the festival are willing to help the groups with music, costumes, selection of dances and more.
The directors of the dance ensembles expressed their gratitude to the RA Ministry of Diaspora for organizing the Days of Armenian Dance Program in the best way possible and expressed willingness to continue to maintain the relations and experienced that they had gained, as well as engage more young Armenians and strengthen their bonds with the Homeland and preserve the Armenian culture.