Պարզաբանում ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերին մասնակցության վերաբերյալ
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը 2009 թվականից իրականացնում է Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն», 2010 թվականից՝ «Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների դպրոց», 2011 թվականից՝ «Սփյուռքի ԶԼՄ-երի լրագրողների դասընթաց» ծրագրերը, իսկ 2012 թվականից՝ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը՝ 6 ուղղություններով: «Արի տուն»-ը և «Սփյուռք» ամառային դպրոցը» Սփյուռքի համար ամենապահանջված, տարեցտարի, ընդլայնվող, զարգացող ծրագրեր են, որոնց մասին վկայում են մասնակիցների ավելացող թիվն ու երկրների ընդլայնվող աշխարհագրությունը:
Մշակված են ծրագրերին, առանձին դասընթացներին մասնակցելու կանոնները, պայմանները և պահանջները, որոնց պետք է բավարարի դիմողը:
Ըստ կարգի՝ մեկ անգամ ծրագրին կամ դասընթացին մասնակցած անձը առաջիկա երեք տարիներին չի կարող մասնակցել նույն ծրագրին կամ դասընթացին՝ բացառությամբ համայնքների հատուկ պահանջագրի կամ ներկայացրած երաշխավորագրի: Ծրագրերին ամենամյա մասնակցության սահմանափակումը պայմանավորված է Սփյուռքից դիմողների անընդհատ աճով և Սփյուռքի նախարարության հնարավորություններով, ինչպես նաև ամեն տարի ծրագրերում նոր խմբեր և անհատներ ընդգրկելու նախարարության սկզբունքով:

Разъяснение относительно участия в программах Министерства Диаспоры РА
Министерство Диаспоры РА с 2009 года осуществляет программу ознакомления молодежи Диаспоры с Родиной «Ари тун», с 2010 года – «Школа молодых лидеров Диаспоры», с 2011 года – «Курсы журналистов СМ�? Диаспоры», а с 2012 года – «Летняя школа «Спюрк» по 6 направлениям. «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк» являются для Диаспоры самыми востребованными, расширяющимися год от года и развивающимися программами, о чем свидетельствует рост числа участников и расширение географии стран.
Разработаны правила, условия и требования, которым должен соответствовать претендент на участие в программах и отдельных курсах.
Согласно порядку, единожды участвовавший в программе или курсах в течение трех лет не может участвовать в той же программе или курсах, за исключением особой потребности общины или представленного ходатайства. Ограничение ежегодного участия в программах обусловлено непрестанным ростом желающих из Диаспоры и возможностями Министерства Диаспоры, а также принципом Министерства ежегодно привлекать новые группы и лиц.