«Անհամբեր սպասում եմ, թե երբ ենք Սևանա լիճ այցելելու». «Արի տուն-2016» ծրագրի մասնակից
14-ամյա Ֆրունզիկ Այվազյանն ապրում է ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում: Հայաստանն առաջին անգամ 8 տարեկանում է տեսել, երբ տատիկին այցելելու էր եկել: «Արի տուն» ծրագրի մասին ազգականից՝ ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Վահագն Մելիքյանից է իմացել, ում հորդորով էլ մասնակցում է ծրագրին:
«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում Ֆրունզիկ Այվազյանն ասաց, որ հեռավոր Ամերիկայում ծնողներն ամեն ջանք գործադրում են՝ իրեն և քրոջը հայեցի դաստիարակություն տալու համար, ինչն էլ օգնում է գիտակցության մեջ վառ պահել Հայաստանն ու հայրենասիրությունը: Ֆրունզիկը հուսով է՝ լավ ժամանակ է անցկացելու Հայաստանում, անմոռանալի պահեր է ապրելու ճամբարային օրերին, որոնցից ստացած տպավորություներով «զինված»՝ հեռանալու է Լոս Անջելես:
«Շատ եմ ուզում նոր ընկերներ ձեռք բերել, որոնց հետ հետագայում կկարողանամ ընկերական շփումը շարունակել: Ցանկանում եմ ավելի մոտիկից բացահայտել Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրերը:
Ինձ համար անչափ կարևոր է նաև այն, որ ծրագրի շրջանակներում հայերենի դասընթացների եմ մասնակցելու: Կկարողանամ բարելավել ոչ միայն հայոց լեզվի գիտելիքների իմացությունս, այլև նոր տեղեկություններ կտանամ հայ բանաստեղծների և մյուս մեծերի կյանքից»,-ասաց Ֆրունզիկը և հավելեց, որ անհամբեր սպասում է, թե երբ են Սևանա լիճ այցելելու, որպեսզի լողա կապուտակ ջրերում և բարձրանա թերակղզի՝ մոմ վառելու Սևանավանքում:

Frunzik Ayvazyan, 14, lives in Los Angeles, California. He was 8 years old when he first visited Armenia to see his grandmother. Frunzik found out about the “Ari Tun” Program from his relative, Deputy Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Vahagn Melikyan, who advised him to participate in the program.
In an interview with Hayern Aysor, Frunzik Ayvazyan said his parents don’t spare any effort to provide him and his sister with an Armenian upbringing, helping keep them aware of Armenia and feel patriotic. Frunzik hopes he spends a good time in Armenia, unforgettable days during the camping event and leaves Armenia “armed” with impressions.
“I really want to make new friends and keep in touch with them later. I want to discover the historic and cultural sites in Armenia up close.
What is also very important for me is that I am going to participate in the Armenian language courses that are held through the program. I will not only improve my knowledge of Armenian, but also receive new information about the lives of Armenian poets and other great Armenians,” Frunzik said, adding that he was impatiently waiting for the visit to Lake Sevan so that he can swim in the blue lake and climb to the peninsula and light a candle in the monastery of Sevan.