Ներսես Ներսեսյանը ստացավ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր
Մայիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ամմանի ազգային մարզական միության ատենապետ Ներսես Ներսեսյանին, ով վերջերս դարձել էր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, մեծ հանդիսավորությամբ հանձնեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիր:
ՀՀ Նախագահի թույլտվությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը վերապահված է սփյուռքահայ անվանի գործիչներին ՀՀ քաղաքացու անձնագիր հանձնելու իրավունքը:
Ներսես Ներսեսյանը հանդիսավորությամբ ընթերցեց երդման տեքստը, և նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նրան հանձնեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը: Նախարարը բարձր գնահատեց սփյուռքահայ գործչի ավանդը Հորդանանի հայ համայնքի պահպանման, կայացման և զարգացման գործում և շնորհավորեց ՀՀ քաղաքացի դառնալու կապակցությամբ: Ներսես Ներսեսյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը մշտական համագործակցության և մեծ հանդիսավորությամբ ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը հանձնելու համար:
Նշենք, որ Ներսես Ներսեսյանը մայիսի 28-ին Հանրապետության տոնի կապակցությամբ, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի զարգացմանը բերած նպաստի, ինչպես նաև հայապահպանության գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է Մխիթար Գոշ մեդալով:
Ներսես Ներսեսյանը ծնվել է Երուսաղեմում, սովորել և ավարտել է Երուսաղեմի Սրբոց Թարգմանչաց երկրորդական վարժարանը, եղել է Երուսաղեմի Հայ Երիտասարդաց Միության վարչության անդամ: Ներսես Ներսեսյանն այժմ Ամմանի ՌԱԿ «Վահան Թեքեյան» ակումբի ատենապետն է, Ամմանի Ազգային տեղական խորհրդի անդամ է, Խորհրդի և Ազգային հոգևոր առաջնորդարանի ընդհանուր քարտուղար, Ազգային մարզական միության ատենապետն է: Նա եղել է նաև Հորդանանի ընկերությունների միացյալ մարզական հանձնախմբերի վարչության անդամ:
Ներսես Ներսեսյանը ներկայումս Հորդանանի՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող միացյալ հանձնախմբի ատենապետն է և մայիսի 26-ին Երևանում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի ներկայացուցիչների հավաք հանդիպմանը:

Nerses Nersessian granted passport of the Republic of Armenia
On May 29, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan granted the passport of the Republic of Armenia to Chairman of the Armenian Athletic Union of Amman Nerses Nersessian, who recently acquired Armenian citizenship.
By the permission of the President of the Republic of Armenia, the right to grant passports of the Republic of Armenia to renowned Diaspora Armenian figures is reserved to the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Nerses Nersessian solemnly read the text of the oath, and Minister Hranush Hakobyan granted him the passport of the Republic of Armenia. The minister praised the Diaspora Armenian’s contributions to the preservation and advancement of the Armenian community in Jordan and congratulated him on becoming a citizen of the Republic of Armenia. Nerses Nersessian expressed gratitude to the RA Ministry of Diaspora for the ongoing cooperation and for solemnly granting him the passport of the Republic of Armenia.
On the occasion of Republic Day (May 28), by the decree of the RA President, Nerses Nersessian was granted the Mkhitar Gosh Medal for his contributions to the development of the Homeland-Diaspora relations and preservation of the Armenian identity.
Nerses Nersessian was born in Jerusalem, graduated from the Holy Translators’ Secondary School of Jerusalem and has been a member of the board of the Armenian Youth Association of Jerusalem. Currently, Nerses Nersessian is Chairman of the Vahan Tekeyan Club of the Armenian Democratic Liberal Party (Ramgavar) in Amman, a member of the National Council of Amman, general secretary of the Council and the Armenian Prelacy, as well as chairman of the Armenian Athletic Union. He has also been a member of the sports committees of associations in Jordan.
Currently, Nerses Nersessian is the chairman of the joint committee coordinating the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Jordan and participated in the May 26 reunion-meeting in Yerevan with representatives of the regional committees in charge of coordinating the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.