ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության 7-րդ Պատգամավորական ժողովին, ստորագրեց համագործակցության հուշագիր
Մայիսի 29-ին տեղի ունեցավ Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության 7-րդ Պատգամավորական ժողովը, որին մասնակցում էին աշխարհի 15 երկրներից ժամանած 80 պատվիրակ: Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայտնի արվեստագետներ, մտավորականներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Համազգային» հիմնադրամի նախագահ Լիլիթ Գալստյանը: Ցուցադրվեց Համազգայինի հիմնադրման 80-ամյակին նվիրված տեսաֆիլմ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության պատգամավորական ժողովը 2-րդ անգամ հայրենիքում անցկացնելու գաղափարն ինքնանպատակ չէ. Համազգայինը, հաստատվելով Հայրենիքում, իր ներկայությամբ նոր մշակույթ ձևավորեց Հայրենիք-Սփյուռք կապերի սերտացման գործում` նոր որակներ ու երանգներ բերելով ազգային մշակութային քաղաքականության մեջ: Համազգայինը միշտ էլ հզոր զենք է եղել Սփյուռքում հայ ինքնությունը պահպանելու, հայ մշակույթը տարածելու և քարոզելու գործում»: Նախարարն իր ելույթն ավարտեց Ներսես Շնորհալու խոսքերով. « Միասնություն՝ գլխավորում, ազատություն՝ երկրորդականում, սեր՝ ամեն ինչում»:
Հ. Հակոբյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հուշամեդալով պարգևատրեց Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությանը:
ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և միության կենտրոնական վարչության ատենապետ Վաչե Փափազյանը ստորագրեցին Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ոլորտում գիտական, կրթական, հրատարակչական և մշակութային կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանն ուղղված Համագործակցության հուշագիր:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла участие в 7-м делегатском собрании Общенационального армянского образовательного и культурного союза, подписала меморандум о сотрудничестве
Двадцать девятого мая состоялось 7-е делегатское собрание Общенационального армянского образовательного и культурного союза, в котором приняли участие 80 делегатов из 15 стран мира. В мероприятии участвовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, министр культуры РА Асмик Погосян, посол РА в Ливане Ашот Кочарян, ректор ЕГУ Арам Симонян, другие должностные лица, известные деятели искусства и интеллигенции.
С приветственной речью выступила председатель фонда «Амазгаин» Лилит Галстян. Был продемонстрирован видеофильм, посвященный 80-летию основания «Амазгаин».
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА отметила: «�?дея проведения во второй раз на родине делегатского собрания Общенационального армянского образовательного и культурного союза не самоцель: «Амазгаин», утвердившись на родине, своим присутствием сформировал новую культуру в деле укрепления связей Родина-Диаспора, привнеся новые качества и нюансы в национальную культурную политику. «Амазгаин» всегда был мощным оружием сохранения в Диаспоре армянской идентичности, распространения и пропаганды армянской культуры». Свое выступление министр завершила словами Нерсеса Шнорали: «Единство в главном, свобода во второстепенном, любовь – во всем».
Г.Акопян наградила Общенациональный армянский образовательный и культурный союз памятной медалью Министерства Диаспоры РА.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян и председатель центрального правления Союза Ваче Папазян подписали Меморандум о сотрудничестве, направленный на укрепление и развитие научных, образовательных, издательских и культурных связей в сфере взаимодействия Армения-Диаспора.