ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության 7-րդ Պատգամավորական ժողովին, ստորագրեց համագործակցության հուշագիր
Մայիսի 29-ին տեղի ունեցավ Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության 7-րդ Պատգամավորական ժողովը, որին մասնակցում էին աշխարհի 15 երկրներից ժամանած 80 պատվիրակ: Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայտնի արվեստագետներ, մտավորականներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Համազգային» հիմնադրամի նախագահ Լիլիթ Գալստյանը: Ցուցադրվեց Համազգայինի հիմնադրման 80-ամյակին նվիրված տեսաֆիլմ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության պատգամավորական ժողովը 2-րդ անգամ հայրենիքում անցկացնելու գաղափարն ինքնանպատակ չէ. Համազգայինը, հաստատվելով Հայրենիքում, իր ներկայությամբ նոր մշակույթ ձևավորեց Հայրենիք-Սփյուռք կապերի սերտացման գործում` նոր որակներ ու երանգներ բերելով ազգային մշակութային քաղաքականության մեջ: Համազգայինը միշտ էլ հզոր զենք է եղել Սփյուռքում հայ ինքնությունը պահպանելու, հայ մշակույթը տարածելու և քարոզելու գործում»: Նախարարն իր ելույթն ավարտեց Ներսես Շնորհալու խոսքերով. « Միասնություն՝ գլխավորում, ազատություն՝ երկրորդականում, սեր՝ ամեն ինչում»:
Հ. Հակոբյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հուշամեդալով պարգևատրեց Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությանը:
ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և միության կենտրոնական վարչության ատենապետ Վաչե Փափազյանը ստորագրեցին Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ոլորտում գիտական, կրթական, հրատարակչական և մշակութային կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանն ուղղված Համագործակցության հուշագիր:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan participated in 7th Assembly of Delegates of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society, signed Memorandum of Cooperation
On May 29, 80 delegates from 15 countries participated in the 7th Assembly of Delegates of the Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society. Among other participants were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan, RA Ambassador to Lebanon Ashot Kocharyan, Rector of Yerevan State University Aram Simonyan, other officials, as well as well-known artists and intellectuals.
The event began with opening remarks by President of Hamazkayin Foundation Lilit Galstyan and was followed by the showing of a video dedicated to Hamazkayin’s 80th anniversary.
Greeting the guests, the RA Minister of Diaspora mentioned: “The idea of holding the Assembly of Delegates of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society in the homeland for the second time is not an end in itself. Becoming established in the Homeland, Hamazkayin formed a new culture in the strengthening of bonds between the Homeland and the Diaspora, introducing new qualities to the policy on national culture. Hamazkayin has always been a powerful ��?weapon’ for preserving the Armenian identity in the Diaspora, as well as for disseminating and advocating Armenian culture.” The minister ended her speech with the following words of Nerses Shnorhali: “Unity-primary, freedom-secondary and love-in everything.”
Hranush Hakobyan granted the Commemorative Medal of the RA Ministry of Diaspora to the Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and Chairman of the Society’s Central Committee Vatche Papazian signed a Memorandum of Partnership for the strengthening and development of the Armenia-Diaspora partnership in science, education, publishing and culture.