Թուլուզի հայ համայնքի ղեկավարը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հուլիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Թուլուզ քաղաքի հայ համայնքի ղեկավար Ստեփան Կոժոյանին և Կլոդ Թուլումջյանին:
Ստեփան Կոժոյանը և Կլոդ Թուլումջյանը 2007 թվականից Սևանա լճում հետազոտություններ են իրականացնում՝ ուսումնասիրելով լճի էկոհամակարգը, ձկնային պաշարները և Հայաստանում էկոտուրիզի զարգացման հնարավորությունները:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց Ստեփան Կոժոյանի և Կլոդ Թուլումջյանի՝ Հայաստանում էկոտուրիզմի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման գաղափարը: Առաջարկվեց հիմնել ջրասուզորդների ուսումնական կենտրոն:
Քննարկվեցին Թուլուզի հայ համայնքի 40 աշակերտ ունեցող մեկօրյա դպրոցին, Հայկական մշակութային կենտրոնին վերաբերող, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին համայնքի ակտիվ ներգրավման հետ կապված հարցեր:

The Head of the Armenian Community in Toulouse at the RA Ministry of Diaspora
On July 24, the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received the Head of the Armenian Community in Toulouse Stepan Kozhoyan and Clod Tulumjian.
Since 2007, Stepan Kozhoyan and Clod Tulumjian have been conducting exploration in Lake Sevan, exploring the ecosystem of the lake, the fish stock and opportunities for development of eco-tourism in Armenia.
The RA Minister of Diaspora rated high the idea of implementation of projects aiming at the development of eco-tourism in Armenia by Stepan Kozhoyan and Clod Tulumjian. It was proposed to establish Divers’ Training Center.
They discussed issues related to the one-day school with 40 pupils of the Armenian community in Toulouse, the Armenian Cultural Center, as well as events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.