Թուլուզի հայ համայնքի ղեկավարը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հուլիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Թուլուզ քաղաքի հայ համայնքի ղեկավար Ստեփան Կոժոյանին և Կլոդ Թուլումջյանին:
Ստեփան Կոժոյանը և Կլոդ Թուլումջյանը 2007 թվականից Սևանա լճում հետազոտություններ են իրականացնում՝ ուսումնասիրելով լճի էկոհամակարգը, ձկնային պաշարները և Հայաստանում էկոտուրիզի զարգացման հնարավորությունները:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց Ստեփան Կոժոյանի և Կլոդ Թուլումջյանի՝ Հայաստանում էկոտուրիզմի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման գաղափարը: Առաջարկվեց հիմնել ջրասուզորդների ուսումնական կենտրոն:
Քննարկվեցին Թուլուզի հայ համայնքի 40 աշակերտ ունեցող մեկօրյա դպրոցին, Հայկական մշակութային կենտրոնին վերաբերող, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին համայնքի ակտիվ ներգրավման հետ կապված հարցեր:

Руководитель армянской общины Тулузы в Министерстве Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 24 июля приняла руководителя армянской общины города Тулуза Франции Степана Кожояна и Клода Тулумджяна.
Степан Кожоян и Клод Тулумджян с 2007 года проводят на озере Севан исследования, изучая экосистему, рыбные запасы озера и возможности развития в Армении экотуризма.
Министр Диаспоры РА высоко оценила идею Степана Кожояна и Клода Тулумджяна, направленную на осуществление программ по развитию в Армении экотуризма. Было предложено основать учебный центр ныряльщиков.
Были обсуждены вопросы, касающиеся однодневной школы армянской общины Тулузы, насчитывающей 40 учеников, Армянского культурного центра, а также связанных с активным вовлечением общины в мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян.