Հրանուշ Հակոբյան. «Սփյուռքի հայկական դպրոցների գրականության ողջ պահանջարկը կբավարարվի»
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կառավարության այսօրվա նիստում խոսելով գերատեսչության 2015 թվականի «Սփյուռքի հայկական կրթական հաստատություններին ուսումնական գրականության և օժանդակ նյութերի մշակում և տրամադրում» ծրագրի կատարման մասին՝ նշեց, որ կբավարարվի Սփյուռքում գործող շուրջ 350 ամենօրյա և 600 մեկօրյա դպրոցների ուսումնական գրականության պահանջարկը:
«Տրամադրվող գրականությունը մշակվել է ըստ համապատասխան երկրների, համայնքների, կրթօջախների առանձնահատկությունների, կրթական կարիքների բազմազանության, արևմտահայերեն խոսող սփյուռքահայ հատվածի պահանջների:
Հատուկ ուշադրության կենտրոնում են հատկապես արևմտահայերեն դասագրքերի, ուսումնաօժանդակ նյութերի մշակման խնդիրները, գնալով ավելանում է սփյուռքին անհրաժեշտ մանկական գրականության, ազգային երգի ու պարի ձեռնարկների, ժամանակակից մեթոդական ու օժանդակ նյութերի, բառարանների, ինքնուսույցների, զրուցարանների պահանջարկը:
Վերջին տարիներին ավելանում է գրականության ձեռքբերման խնդրով դիմող Սփյուռքի կրթական հաստատությունների, գրադարանների, ուսումնական, մշակութային, համայնքային կազմակերպությունների, այլ հաստատությունների թիվը, աճում է հայտերի և պահանջվող նյութերի թիվը, որը պայմանավորված է կրթական գործի կազմակերպման որակական փոփոխություններով, ինչպես նաև մեկօրյա դպրոցների ստեղծմամբ». հավելեց սփյուռքի նախարարը:

Грануш АКОПЯН: Вся потребность армянских школ Диаспоры в литературе будет удовлетворена
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян, говоря на сегодняшнем заседании правительства о выполнении программы «Разработка и предоставление армянским школам Диаспоры учебной литературы и вспомогательных материалов» 2015 года, отметила, что будет удовлетворена  потребность в учебной литературе действующих в Диаспоре около 350 ежедневных и 600 однодневных школ.
«Предоставляемая литература разработана с учетом особенностей очагов образования, разнообразия образовательных нужд, потребностей сегмента армянской Диаспоры, говорящего на западноармянском языке по соответствующим странам, общинам.
В центре особого внимания – вопросы разработки учебников западноармянского языка, учебно-вспомогательных материалов, с течением времени возрастает спрос Диаспоры на детскую литературу, пособия по национальным песням и танцам, современные методические и вспомогательные материалы, словари, самоучители.
В последние годы возрастает число учебных заведений, библиотек, образовательных, культурных, общинных организаций, обращающихся по вопросу приобретения литературы, растет число заявок и требуемых материалов, что обусловлено качественным изменением организации образовательного дела, а также созданием однодневных школ», – добавила министр Диаспоры.