Տեղի կունենա Գալուստ Գյուբենկյանի ծննդյան 145-ամյակին նվիրված միջոցառում
Մարտի 21-ին, ժամը 11:00-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Հայ բարերարների ճեմուղում տեղի կունենա հայազգի մեծ բարերար Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան 145-ամյակին նվիրված միջոցառում (հասցե՝ Երևան, Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատված, Մ. Նալբանդյանի արձանի հարևանությամբ):
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբյանի, «Գալուստ Կիւլպենկեան» հիմնարկության ներկայացուցիչ Առուշ Եսայանի և այլ հյուրերի ուղեկցությամբ ծաղիկներ կդնեն Գալուստ Գյուլբենկյանի և ճեմուղու մյուս մեծանուն բարերարների հուշակոթողների առջև:
Ելույթ կունենան ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր Էդիկ Մինասյանը և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների դոկտոր  Էդվարդ Մելքոնյանը:
Միջոցառմանը կմասնակցեն նաև Գալուստ Գյուբենկյանի անվան համար 190 ավագ դպրոցի և Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան խոսքի մշակույթի կենտրոնի սաները:
Միջոցառմանը կմասնակցեն համահայկական կազմակերպությունների, հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, սփյուռքահայեր, սիրիահայ ուսանողներ:

Состоится мероприятие, посвященное 145-летию Галуста Гюльбенкяна
По инициативе Министерства Диаспоры РА 21 марта в 11:00 на Аллее армянских благотворителей состоится мероприятие, посвященное 145-летию великого мецената армянской нации Галуста Гюльбенкяна (адрес: Ереван, 4-й сектор Кольцевого бульвара, по соседству с памятником М.Налбандяну).
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян в сопровождении члена Центрального административного собрания ВАБС Вазгена Якубяна, представителя учреждения «Галуст Кюльпенкян» Аруша Есаяна и других гостей возложит цветы к барельефам Галуста Гюльбенкяна и других великих благотворителей.
С речами выступят декан исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук Эдик Минасян и старший научный сотрудник �?нститута истории НАН РА, доктор исторических наук Эдвард Мелконян.
В мероприятии примут также участие воспитанники старшей школы №190 им. Галуста Гюльбенкяна и Ереванского центра культуры слова им. Месропа Маштоца.
В мероприятии примут участие представители общеармянских организаций, духовенства, армяне Диаспоры, студенты из числа сирийских армян.