Իրանաբնակ երիտասարդի համար «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը հայրենասիրության մեծ դաս է
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակից, իրանաբնակ Լուսինե Վարդանյանը նորածին է եղել, երբ ընտանիքի հետ Երևանից գնացել են Թեհրանում ապրելու: Այնտեղ հաճախել է «Հովհաննես Թովմասյան» օրիորդաց հայկական դպրոց:
Ավարտելով ուսումը՝ այս տարի ընդունվել է Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետ, որն էլ Լուսինեի համար Հայրենիք վերադառնալու հիանալի առիթ է ստեղծել: Եղբայրը նույնպես Հայաստանում է սովորում:
«Կարծում եմ՝ Հայաստանում բարձրագույն կրթություն ստանալը կյանքիս ամենակարևոր որոշումներից մեկն է: Մեր տանը միշտ խոսել ենք հայրենադարձվելու մասին և հիմա ուրախ եմ, որ վերջնականապես Հայաստան կգանք»,-ասաց Լուսինեն՝ հավելելով, որ շուտով ծնողները նույնպես կմիանան իրենց:
Անդրադառնալով Իրանի հայկական համայնքին՝ «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցն ասաց, որ շատ համախմբված և գործուն համայնք է, ազգային կառույցների և միությունների կողմից մշտապես կազմակերպվում են ազգապահպան միջոցառումներ, բոլորը հայերեն են խոսում և ամենակարևորը՝  գրաճանաչ և տառաճանաչ են: Իսկ  իրանցիների հետ ջերմ, բարեկամական հարաբերություններ ունեն, ովքեր սիրում և հարգում են հայերին:
Լուսինեն հպարտ է հայ լինելու համար: Նա այն կարծիքին է, որ տարիներ շարունակ երազած Հայաստանի անկախացումից հետո պետք է բոլորս նվիրվենք մեր երկրի շենացման սուրբ գործին և սերունդներին ավելի բարեկեցիկ երկիր փոխանցենք:
«Ընկերուհուս հետ ենք որոշել մասնակցել «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին, տպավորություններս հիանալի են: Վերադառնալով Թեհրան՝ մյուս ընկերներիս խորհուրդ եմ տալու, որ նրանք  մյուս տարի անպայման մասնակցեն, քանի որ այն, իրոք, սփյուռքահայ երիտասարդների համար հայրենասիրության մի մեծ դաս է »,-զրույցն ամփոփեց Լուսինեն:

Для молодой армянки из �?рана программа «Шаг к дому»- важный урок патриотизма
Собеседник «Hayern Aysor», юрист Лусине Варданян, была младенцем когда она со своей семьей переехала жить из Еревана в Тегеран. Она посещала армянскую школу для девочек им. «Ованес Товмасяна».
Закончив учебу, в этом году она поступила на факультет экономики и управления Ереванского государственного университета, что создало прекрасную возможность для Лусине вернуться на Родину. Брат также учится в Армении.
«Я считаю, что получение высшего образования в Армении является одним из самых важных решений в моей жизни. Мы всегда говорили о репатриации в нашем доме, и теперь я счастлива , наконец, приехать в Армению, – сказала Лусине, добавив, что вскоре к ним присоединятся и родители
Рассказывая об армянской общине �?рана, участница программы «Шаг к дому» сказала, что это очень сплоченое и активное сообщество, национальные организации и профсоюзы постоянно организуют мероприятия по сохранению национальной идентичности, все говорят на армянском языке и, что самое главное, с персами у всех армян теплые и дружеские отношения и они, в свою очередь, относяться к нам с уважением.
Лусине гордится тем, что она армянка. Она считает, что в независимой Армении , мы все должны посвятить себя святому делу развития нашей страны и передать поколениям более процветающую страну.
«Мы с подругой решили принять участие в программе «Шаг к дому », и сейчас у меня прекрасные впечатления. Вернувшись в Тегеран, я посоветую своим друзьям принять участие в программе в следующем году, поскольку это действительно большой урок патриотизма для армянской молодежи Диаспоры », – подытожила Лусине.