«Ծնողներիս հաճախ եմ հիշեցնում հայրենադարձվելու մասին». «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի քուվեյթահայ մասնակից
Քուվեյթահայ Նաիրի Միքայելյանը մասնակցում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին: Այս տարի է ավարտել  Քուվեյթի ազգային վարժարանը:
Նաիրիի վստահեցմամբ՝ իրենց ընտանիքում միշտ թևածում է հայկական շունչն ու ոգին, պահպանում են ավանդույթներն ու սովորույթները՝ այդպիսով մոտ զգալով Հայաստանին:
Խոսելով Քուվեյթի հայկական համայնքի մասին՝ Նաիրին ասաց, որ շատ կազմակերպված ու ուժեղ համայնք է, ակտիվ գործում են համահայկական կառուցներն ու եկեղեցին, ազգապահպանությանն ուղղված բազմաբնույթ միջոցառումներ են կազմակերպվում:
«Արդեն երեք անգամ եղել եմ Հայաստանում, ամառային արձակուրդներին հաճախ ենք գալիս, շրջում տեսարժան վայրերով, այստեղ ինձ հոգեպես ավելի հանգիստ եմ զգում, մարդիկ ջերմ են ու հյուրընկալ: Ամեն ինչ Հայաստանում ինձ դուր է գալիս, ներառյալ թարմ բանջարեղենն ու անուշահամ մրգերը, ճաշատեսակները նույնպես անչափ համեղ են: Անտարբեր չեմ նաև վրացական խինկալիի հանդեպ, Հայաստանում գտնվելու ընթացքում խինկալի ուտելու առիթը բաց չեմ թողնում»,«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում նշեց Նաիրին:
Այս ծրագրի մասին մեր զրուցակիցը դպրոցում է իմացել, ուսումնասիրելով բովանդակությունը՝ միանգամայն որոշել է մասնակցել և չկորցնել Հայաստան գալու պատեհ առիթը:
Նաիրին լիահույս է, որ հայաստանյան շրջագայության հուշերն իր կյանքի անբաժանելի մասն են կազմելու, լավ ժամանակ է անցկացնելու, և մնայուն ընկերներ է ձեռք բերելու:
«Ցանկանում եմ ընտանիքով վերջնականապես Հայաստանում հաստատվել, քանի որ ապագաս այստեղ եմ ուզում կերտել, բարձրագույն կրթություն ստանալ: Ծնողներիս հաճախ եմ հիշեցնում հայրենադարձվելու մասին»,-զրույցն ամփոփեց Նաիրի Միքայելյանը:

«Я часто напоминаю родителям о репатриации». Кувейто-армянский участник программы «Шаг к дому»
Армянин из Кувейта Наири Микаелян участвует в программе «Шаг домой», организованной Министерством диаспоры РА. В этом году он окончил Кувейтскую национальную гимназию.
По словам Наири, в их семье всегда царит армянская атмосфера и дух. Они поддерживает национальные традиции и обычаи, тем самым чувствуя себя к Родине.
Говоря об армянской общине в Кувейте, Наири отмечает, что это очень хорошо организованная и сильная община, активно участвует в церкви и во всех армянских структурах, а также проводит мероприятия направленные на сохранение национальной культуры и быта.
«Это уже в третий раз, когда я на летние каникулы приезжаю в Армению. Здесь я посещаю интересные исторические места, чувствую душевный покой и умиротворение. Люди здесь очень теплые и гостеприимные. Мне все нравиться в Армении, в том числе и свежие овощи, и ароматные фрукты, и безумно вкусные блюда национальной кухни. Но я также не безразличен к грузинскому хинкали. Во время моего пребывания в Армении не упускаю возможности отведать его» – сказал Наири в разговоре с «Армяне сегодня».
Наш собеседник узнал об этой программе в школе, изучил содержание и сразу же принял решение об участии, одновременно не упустив возможность приехать в Армению.
Наири убежден, что воспоминания об Армении будут неотъемлемой частью его жизни, станут возможностью интересно провести время и приобрести хороших друзей.
«Я хочу, чтобы мы с семьей окончательно обосновались в Армении, потому что, здесь я хочу получить высшее образование и построить свое будущее. Я часто напоминаю родителям о репатриации », – резюмировал Наири Микаелян.